slivamichal

Povinnosti při ukončení nájemní smlouvy – je to vymalování bytu?

Dobrý den,potřeboval bych poradit ohledně ukončení nájemní smlouvy v bytě.
Bude mi končit nájemní smlouva, která je na dobu určitou a pronajímatel po mě nyní požaduje vymalování bytu. Popravdě nevím zda-li má pronajímatel na toto právo či nikoliv. Ve smlouvě je uvedeno že nájemce je povinnen provádět běžnou údržbu bytu (to by mělo být dle předpisů i malování). Ve smlouvě mám ale i dále uvedeno, že po skončení nájmu se zavazuji vrátit pronajaté prostory vyklizené a v řádném stavu s přihlédnutím k běžnému opotřebení.

A zde je právě má otázka. Je nutné vymalovat celý byt, když se může přihlédnout k běžnému opotřebení? Zdi nejsou špinavé nad úroveň běžného opotřebení.

Děkuji za relevantní odpověď

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Je běžnou praxí, že byt se předává vymalovaný. Pokud máte barevné stěny, může po vás pronajímatel požadovat, abyste vrátil byt do původního stavu-tedy bílé stěny.
Pokud jsou stěny bílé a jak tvrdíte, není poznat opotřebení a nechce se vám malovat, řekněte, že jste to vymaloval a líp to neumíte.
Osobně pokud se stěhuji do nového bytu, tak si vymaluji.

Další odpovědi
anonym

já měla pronajatý byt od bytového družstva a také jsem před vystěhováním musela byt vymalovat,tak asi na to právo má

anonym

Hloupá otázka: Jak dlouho trval nájem? Samozřejmě, že pokud na Vás pronajímatel nemá kauci, tak není způsob, jak z Vás vymalování vymoci. Ovšem, pokud jste tam bydlel 5 let, ani jednou nevymaloval a vypadalo to tam jako v pekle nebo jako u Michala Kolesy, tak bych asi udělal gesto. Více, než otázka obligace je to spíše věc slušnosti či tolerance. V případě, že jste přesvědčen, že je to šikana, tak mu vymalujte. Nějaké „pěkné“ barvy a velmi „precizně“. Pak ovšem parkujte své auto někde mimo sféru vlivu pronajímatele.

slivamichal

Při nastěhování běžně také byt vymaluji, proto mi přijde divné, že chce vymalovat při ukončení smlouvy. Co se týče kauce, tak mám ve smlouvě, že se kauce použije na zaplacení posledních dvou měsíců na nájem. Tzn. při převzetí bytu pronajímatelem již nebude mít žádnou finanční zástavu. Byt je vymalován původně bílou+ nějakou krémovou do oranžova. Jak jsem již psal – malba není špinavá, jen běžné opotřebení. V následujícím bytě si budu muset také vymalovat až po nastěhování a ne při ukončení. Tak nevím jak se zachovat