Avatar uživatele
pastel.ka

Předčasné odstěhování nájemníků.

Odstěhovali se mi nájemníci, ačkoliv mohli užívat byt do konce července 2011. Převzala jsem od nich klíče a v časové tísni jsem sepsala špatně protokol o předávce bytu.Zápis je , že je byt předám v pořádku, ale není to pravda. Nový nájemník chce mít byt čistý a bez závad. Abych závady odstranila, je možné srazit z kauce nájemné za červenec, ačkoliv tam již nejsou ? jejich nájemné bych použila na opravy a vyčistění bytu. Děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4679 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
arygnoc

tomuhle moc nerozumím, alle nechápu tu praxi kaucí – vždyt to je nezákonné půjčování si za 0% úrok.

když víte, že byt po nájemnících budete asi vymalovat a vyčistit (co budete muset po každém nájemníkovi a dobře to víte), proč nezvýšite nájem o řekněme 100 kč za měsíc a ta suma, kterou zaplatíte za vymalování se vám vrátí.

Praxe tzv. vratných kaucí se mi vůbec nelíbí, je to český fenomén a většinou je ta kauce nevratná, protože nájemce ji už dávno použil a vymyslí kde-co, aby ji vracet nemusel.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Hykam

Myslím, že s tím již nic nenaděláte. Jednou jste předávací protokol podepsala, že je vše v pořádku, tak máte smůlu.
Bývalí nájemníci již mohou tvrdit, že nepořádek jste si udělala sama.

Možná by jste mohla uspět, kdyby jste měla svědka který by potvrdil, že nepořádek a závady způsobili oni.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Jedině zkusit dohodu s bývalými nájemníky, jinak zřejmě nemáte šanci

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Kromě toho, co napsal arygnoc, jehož odpovědi tímto přitakávám, pár věcných poznámek.
Vratná kauce není nájemné na následný měsíc, ale má pokrýt případný výpadek nájemného a právě uvedení bytu do původního stavu po ukončení nájmu.
V nájemní smlouvě je přece ošetřena výpovědní lhůta.
Pokud pronajímám byt, který sám nevyužívám nebo nepotřebuji, je v nájemném obsažen i přiměřený zisk značně ovlivněn poptávkou, a tím tedy tržním nájemným. Podepsáním nájemní smlouvy uzavírám obchodní vztah, kde mají obě strany nejen práva, ale i povinnosti.
Jestliže jsou adekvátní náklady na provoz a údržbu cca 40 – 60 Kč/m2, tržní nájemné bývá
běžně 200 – 250 Kč/m2, (+ různé formy záloh na služby). To představuje dostatečný výnos, aby pokryl případné nepředvídatelné opravy apod. Holt i pronájem obnáší jistá podnikatelská rizika.
Takže 2 možnosti – buď dohoda (většina nájemníků je slušná a třeba to lidsky uznají) anebo bez obstrukcí kauci vrátit a uklidit či opravit sám. Pronajimatel je vždy ve výhodnější pozici a pokud si něco nepohlídá, je to jeho chyba. V tomto případě by soud argument časové tísně jen stěží uznal.
Doplňuji:
Jen pro srovnání – nejvyšší stávající regulované nájemné je 91 Kč/m2.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Džanička

Výjimečně souhlasím s arygnocem, toto se mi taky nelíbí, pokud jsem sháněla pronájem bytu, tak vždycky chtěli kauci za dva měsíce, někdy za tři, vždy vám to řeknou až před podpisem smlouvy, a na to lidé nemají peníze.. Jak mají potom slušně bydlet..

Ale to jsem odbočila, pokud jste podepsala, že byt je v pořádku a neprohlédla jste si ho, tak to je váš problém, pokud jim kauci nevrátíte, a oni vás budou žalovat, tak to prohrajete, a zaplatíte i tu žalobu u soudu apod.. To vás pak vyjde mnohokrát víc než nějaké vyčištění a vymalování bytu.. A navíc se nebudete muset pořát tahat někde po soudech, kvůli několika tisícovkám.. (nevím kolik ta kauce byla)..

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek