markita

Poruseni podminky

Dobrí den můj přítel je odsouzen na 4 měsíce za porušení podmínky kterou mu chteji promenit +10 měsíců.Podmínku porušil tím že ukradl tampony v hodnotě 40kč soud má mít 28.1,2010 myslíte že se to vztahuje i na něho ta menší krádež že ho v lednu pustí?

Odpovědi
standa

Z otázky není úplně zřejmé, zda ta ´menší krádež´ byla posuzovaná jako opakovaná krádež, na kterou se ještě letos vztahuje trestní zákoník (od Nového roku již takovéto drobné OPAKOVANÉ krádeže nebudou posuzovat jako trestný čin).

Patrně však byla ta drobná krádež považovaná ´jen´ za porušení podmíněného trestu za jiný trestný čin.

V takovémto případě bude toto ´porušení podmínky´ kvalifikováno úplně stejně i podle nového zákoníku.

Jedině v případě, že čin, za který byla udělena podmínka, již nebude dle nového zákona trestným činem, tak pak by byl zrušen zbytek podmíněného trestu (a nikoli proto, že by bylo ´amnestováno´ to porušení podmínky drobnou krádeží)

Ještě poznámku pro ostatní čtenáře:

Co se týká těchto případů (opakovaná zlodějina), tak je pravdou, že nový trestní zákoník již pro tento typ nezákonného jednání nezná pojem recidiva. A i opakovanou krádež (do 5.000 Kč) bude považovat BOHUŽEL jen za přestupek.
Dnes měli tito zlodějíčci smůlu v tom, že první krádež jim ještě prošla (jako přestupek), ale opakovaná krádež již byla recidivou a tím pádem i trestným činem…
Takže po Novém roce všichni tito ´dobráci´ vylezou z kriminálů a …, nechci domýšlet následky ☹