Kodetka

Nevíte, jaký můžu dostat trest, když jsem v sebeobraně napadl člověka a zlomil mu nos? Více v doplnění.

Mam podminku na 18 mesicu. Dostal jsem ji asi pred mesicem ale za vec (napadeni) ktera se stala pred 1,5 rokem, nevim proc se v tom stourali po takove dobe. Letos jsem v obrane napadl cloveka a bohuzel mu zlomil nos. V te dobe jsem podminku jeste nemel a resi to prestupkova komise. Tam ani nevedi, ze aktualne podminku mam. Co muzu dostat za trest? Bude to resit mesto jen sankci? Nepujdu do lochu? Nekdo mi rika, ze dostanu jen sankci nekdo ze pujdu natvrdo.

Podminka a prestupkova komise.

Odpovědi
Edison

Myslím, že nelze přeměnit podmínku pokud v době spáchání druhého přestupku nebyla ještě v platnosti. Je ale otázkou, jestli to přestupková komise nepřehodnotí na přečin. Pak by to řešil soud a a jeho rozhodnutí nelze předjímat. Ovšem pochybuji, že by pak druhou podmínku udělil. Zřejmě by přihlédl k recidívě.

ivzez

Myslíte, že by Vám soud udfělil trest s podmíněným
odkladem, kdyby věděl o „napadení v obraně“? Asi ne, že?

Podle mne se Vám ten druhý případ nepodaří před soudem
„utajit“, takže jste pravděpodobně „podmínku proměnil“.

(Také si myslím, že to přestupková komise řešit nebude,
že to předá soudu.)

Proč po takové době?
Naše soudy jsou zavaleny prací mj. i kvůli jedincům,
kteří neodlišují obranu od útoku (napadení).

Dochy

„jsem v obraně napadl člověka“ – buď v obraně, nebo napadl. Dohromady to nejde.

Pokud dokážeš sebeobranu, tak žádný.

Rokio

Typická sankce za přestupek je pokuta. Vzhledem k tomu, že jsi v té době podmínku ještě neměl, tak se tvoje současná podmínka nemůže přeměnit na vězení, protože přestupku jsi se dopustil, když jsi podmínku ještě neměl.

Podmínka se obvykle přemění ve vězení, pokud spácháš další trestný čin nebo vážný přestupek (v době podmínky). Za chůzi na červenou, chůzí mimo přechod pro chodce, či za nezapnuté pásy se podmínka obvykle nepřemění. V době podmínky musíš vést řádný život, aby nebyla přeměněna.

Drap

Přestupková komise nemůže ukládat trest odnětí svobody. Komise může pouze uložit pokutu popřípadě řešení problému předat soudu. To se však téměř nestává.Rozhodnutí komise, stejně jako soudu nelze předjímat.

Edison

Jestli šlo o nutnou obranu, pak by to měl řešit soud.

Herjulfson

Není k tomu důvod. V současné době je i v zákoně 250/2016 Sb., nutná obrana
§ 25 Nutná obrana
(1) Čin jinak trestný jako přestupek není přestupkem, jestliže jím někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný zákonem.
(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li tato obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.
Znění je v podstatě totožné s § 29 TZ.

Edison

OK, tento zákon mi není zcela vlastní… Dík…

Tak zůstává jen to, že podle odstavce dva, jelikož „napadl“, jak sám píše, nemůže jít o nutnou obranu.