poldak

Je můj čin považován jako recidiva?

V minulosti jsem byl potrestán za řízení v opilosti nad jedno promile, čímž jsem se dopustil tr.činu. Z kraje listopadu 2008 soud rozhodl o potrestání 1.rokem zákazu řízení MV, s podmíněným trestem odnětí svobody, trvajícím do 16.6.2009. Letos (1.5.2011) jsem byl podroben dechové zkoušce, kdy jsem nadýchal opět přez jednu promily alkoholu v krvy. Je to brané jako recidiva? Jaká je pro recidivu stanovená doba? Bude se přihlížet k datu ukončení předešlého trestu, nebo datumu minulého spáchání činu, či dnu ve kterém rozhodl soud o trestu?
Doplňuji:
Pro níže vyjadřené rádoby chytráky, o případu bych napsal více ale nepovažuji to v souvislosti s otázkou za důležité. Mám dost polehčujících okolností, ale zajímám se pouze o tu případnou recidivu. tak prosím pište konstruktivně a k věci. Nechci to tu rozepisovat do detailů, děkuji.

Nejlepší odpověď
fcoop

Snad to dopadne dobře a rozsvítí se ti v lochu v palici.

Další odpovědi
Drap

Je to opakování, takže i recidiva, bez ohledu na dobu, kdy to bylo spácháno minule. K tomu by vám měla být vyměřena ještě hodně velká pokuta za blbost a trest na nejvyšší sazbě.

dudu

Při čtení některých otázek se u mne dostavují pocity hluboké flustrace a marnosti. Co je to proboha za lidi, kteří chlastají a klidně usedají za volant??? Namísto aby se přížili studem přes kanály, nastolují tato individua otázky, nad kterými co do obsahu, ale i pravopisu doslova tuhne krev v žilách!!!

dědapetr

Váš čin je recidiva,ale i stupidita.
Na to se nedá odpovědět tak,abych neporušil kodex uživatele.
Doplňuji:
Recidiva v obecném slova smyslu znamená opakování určitého jevu či určitého chování. V oblasti trestního práva se recidivou rozumí opakované páchání trestné činnosti přes předchozí odsouzení. Recidivistou je tedy pachatel, který se znovu dopustí trestného činu, ačkoliv již v minulosti byl pro trestný čin odsouzen. Recidivu pak dále dělíme na recidivu speciální, o níž hovoříme v situacích, kdy se pachatel opakovaně dopouští trestné činnosti stejného charakteru (např. majetkové trestné činnosti) a recidivu obecnou, kdy pachatel páchá postupně trestné činy různého charakteru (např. násilný trestný čin a hospodářský trestný čin).
http://www.trestni-rizeni.com/vyklad-pojmu/recidivista

Berušinka

Přesně jak říká dudu! To je strašný – žádný omluvy, že si byl ještě mladej, nikoho nezajímají a jsou sprostý!
Ten řidičák je od 18 asi z jakého důvodu?! Možná bych to speciálně pro kluky zvýšila – protože ty mají VĚTŠINOU (pro rejpaly!)potřebu se předvádět a hazardovat.
Nezlob se na mě, ale to si tak hloupý?! =(

P.T.

V těchto případech by mi i Kodex uživatele byl naprosto volnej a dotazujícímu bych narovinu řekl svoje. Taková hovada zavírat z fleku a zákaz řízení do konce života! Kvůli takovým lidem jsou denní zpravodjství jen snůškou pesimistických vyhlídek a pocitů hněvu, nemluvě o strachu sednout za volant nebo pustit děcko kamkoliv ven. Hajzlové…

Butani: to, že to párkrát dobře dopadlo, neznamená, že to tak dopadne i potřetí. Tohle se prostě NEDĚLÁ a je jedno jestli už někoho přejel nebo ne. A nikdo tohle přece nemůže tolerovat jen proto, že se ještě nic nestalo a že si dotyčný sype popel na hlavu (i když mě o příjde jen jako sbírání informací s tím, že v budoucnu už bude vědět, co dělat).

iceT

Butani promiňte,ale pokud vím,že budu řídit,tak si prostě to jedno pivo nebo panáka nedám,i kdyby mě to platili zlatem a drahým kamením a i kdybych řídila jak Schumacher.To,že tazatel ještě nikoho nepřejel nebo nezpůsobil jinou nehodu ho neomlouvá.
Sebrat řidičák a hotovo!

standa

Pokusím se odpovědět na otázku pouze z právního pohledu a ´poučování´ nechám jiným uživatelům…

Uvede problematika je v trestním zákoníku řešena v ustanovení § 42/p (viz níže ve zdroji)

Ve zmiňovaném ustanovení je pro laika docela složitá věta, ze které vyplývá, že je na SOUDCI, aby posoudil do jaké míry bude k předchozímu odsouzení přihlížet a jak ´silně´ tato recidiva bude považována za přitěžující okolnost.

K vaším konkrétním otázkám uvádím:

  • „Je to brané jako recidiva?“

S: ANO

  • „Jaká je pro recidivu stanovená doba?“

S: není stanovená žádná konkrétní doba…, a i když dojde k zahlazení trestného činu, tak je na subjektivním přístupu daného soudce, který k již promlčenému dřívějšímu trestnému může a nemusí přihlížet (i když by oficiálně neměl)

  • „Bude se přihlížet k datu ukončení předešlého trestu, nebo datumu minulého spáchání činu, či dnu ve kterém rozhodl soud o trestu?“

S: jak jsem psal výše, soudce není vázán žádným přesným ´návodem´ jak postupovat, který datum použít apod.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast1h5d2­.aspx

arygnoc

nejenže recidiva.

a protože je to recidiva alkoholu za volantem, vzal bych vám řidičák doživotně.

V případě dalšího opakovaní bych vás zavřel doživotně.

jste potencionální vrah.
Doplňuji:
Ddávám, notně rozčilen:

Jaká je polehčující okolnost pro ožralu za volantem?

Znám jenom jednu jedinou výjimku – a to je odvoz člověka ohroženého na životě do nemocnice (spátky už ne), a to na vlastní riziko s tím, že když spáchá nehodu, je alkohol přitěžující okolnost.

Ale o tom pochybuji, jinak by jste nespekuloval o recidivě.

summárum:

žádná, podotýkam, ŽÁDNÁ polehčující okolnost pro chlas za volantem neexistuje.

Kdyby bylo po mém, ochlastu za volantem zastřelit hned na místě.

tuCZek

Proč se to neposuzuje jako veřejné ohrožení?
Snad by to všechny přešlo-chlastat (JAKÉKOLIV MNOŽSTVÍ) před jízdou.
Každopádně už bych Vám řidičák nikdy nevrátil.