orestez

Pokud je čas „neprostorové lineární kontinuum“, znamená to že „neprostorové logaritmické kontinuum“ je nedokazatelné?

presnycas.eu tam to píšou a mají tam grchybu.

Odpovědi
aliendrone

Tohle je KRÁSNÁ otázka!!! :)

Vezmu to trochu zeširoka. Především JE OTÁZKA, zda-li je SKUTEČNĚ (prostoro)čas kontinuum, jakkoliv se nám tak jeví! Prozatím nemáme žádné „hmatatelné“ důkazy/fakta ze jsoucna na úrovni Planckových jednotek. (pokud se vůbec v této úrovni dá použít slovo „hmatatelné“ ;) :D :D)

Šílených (víceméně) teorií je dost, ale jsou to pořád JEN teorie.
Nevíme jak např. funguje gravitace na kvantové úrovni (pouze předpokládáme, že stejně jako na makroúrovni), ale s ohledem na rozdílné chování ostatních jevů (např. hmoty) – typicky statisticko-pravděpodobnostní chování, které v našem „normálním“ světě nepozorujeme se dá bez problémů předpokládat, že když všechno ostatní, tak i gravitace může podléhat kvantování.

A odtud je jen krůček k tomu, abychom si položili jednu z klíčových otázek – je časoprostor diskrétní? Nemůže se na úrovni planckových měr jednat o diskrétní struktury? Nevíme – a to proto, že se bavíme o struktuře tak jemné, že my máme MNOHEM blíže k rozměru mikrominiaturní částici protonu, než proton k „pidi“ rozměrům, o kterých je řeč!

Osobně považuji za velmi předčasné hovořit o kontinuu, jakkoliv se to v praxi osvědčuje – jednoduše proto, že v praxi máme malou šanci zjistit REÁLNĚ jeho diskrétnost. A to odhlédnu od známého faktu, že NAPROSTO COKOLIV, co je pod hranicí Heisenbergových relací, striktněji co trvá „kratší“ dobu než je Planckova jednotka času (5,4×10EXP-44s) je MOŽNÉ a veškeré úvahy na téma za touto hranicí prostě POSTRÁDAJÍ JAKÝKOLIV SMYSL.

No a teď odpověď – v euklidovsko-platónském modelu i v reálném světě téměř vždy (a s dostatečným úspěchem) bereme [prostoro]čas jakožto lineární veličinu. Nicméně už víme, že STR/OTR nám jasně říká, že časoprostor za určitých okolností (např. v okolí singularit apod.) může být značně nelineární. Je otázkou, jakých všelijakých úměr lze použít k jeho popisu – (tedy nic nám nezakazuje předpokládat za určitých okolností logaritmickou úměru) a nic nám nezakazuje (pokud taková reálně existuje) ji nedokázat. Ale to jsme už hluboce zaryli na mém oblíbeném spekulačním políčku. ;) :D :D

mosoj

Nic se neděje. Podle EU petarda není petarda, ale zvukový generátor.

orestez

Za 100 let budou vědci tvrdit, že čas je jemnovlnné záření. Z pohledu dočasného myšlení může být kdejaká spekulace dostačující pro popis neviděných věcí.