hapiky

Platí ještě v dnešní době dogma dědičného hříchu, jak to bylo v minulosti?

Nejen v náboženství

Nejlepší odpověď
annas

"Přestože je učení o dědičném hříchu již staré, bylo v římskokatolické církvi vyhlášeno jako dogma až v 19. století

. Římskokatolická církev se odvolává na svatého Augustina a jeho díla proti pelagianismu, druhý (místní) oranžský sněm z r. 529 a na tridentský koncil konaný r. 1546.

Řínskokatolické vysvětlení

Základem římskokatolického učení je:

  1. chápání Adamova hříchu jako nekonečně veliké urážky Boha;
  2. po urážce následoval Boží hněv;
  3. ten byl vyjádřen v odnětí nadpřirozených darů Boží milosti člověku;
  4. odnětí milosti vedlo k podřízení duchovního principu tělesnému a k tomu, že se člověk ponořil do hřích. " atd.

To odmíotá pravoslaví.

Podstatu hříchu (včetně prarodičovského) podle pravoslavné teologie nelze spatřovat pouze v nadvládě tělesného principu nad duchovním, i když slovem „tělo“ je ve svatém Písmu nazýván neobrozený stav, protikladný stavu znovuzrození v Kristu (Jan 3,6). Mnohé hříšné sklony, a přitom těžké, se vztahují k vlastnostem duchovního charakteru. Pýcha je například podle slov apoštola Jana spolu s chtíčem pramenem hříchu (1 Jan 2,15–16). Hřích je přitom vlastní i zlým duchům, kteří nemají tělo. Tím ovšem není odmítána skutečnost, že řada vášní a hříšných sklonů má svůj původ v tělesné přirozenosti (viz zvláště Řím, kap. 7). "

http://www.or­thodoxia.cz/srov­n/opt-03-dogma-o-dedicnem-hrichu.htm

Myslím, že v křesťanství platí stále. Křest malých dětí – je jim odpuštěný dědičný hřích, u dospělých odpuštění všech hříchl před křtem spáchaných .

O křtu více v odkazu
http://revue.the­ofil.cz/krestan­ske-pojmy-detail.php?cla­nek=731

Další odpovědi
led

Platí! Nielen v náboženstve, ale aj v spoločnosti. Ešte aj dnes pykajú deti za svojich predkov.
Napríklad napíšem len tie najvýraznejšie:
1– potomci bývalých členov KSČ,
2– dodnes platí rasová neznášanlivosť, akoby deti mohli za to, že sa narodili v nesprávnej farbe
3– spoločenské odsudzovanie detí, ak niektorý z rodičov sa dopustí trestného činu „nekamaráď sa s ním, to je syn toho…“

ivzez

Pokud vím, platí.
Ale nevím o tom, že by dogmata platila jinde než v náboženství.

Kepler

Asi platí, ale ani nevím pořádně, co si pod tím mám představit. Všechna dogmata jsou nesmysl.

ivzez

Led,
to přece nejsou dogmata.

Mc Merkurion

… já bych řekl, že ano: „V širším smyslu znamená dogma jakékoli tvrzení, o němž nelze pochybovat (např. v právu). Protože zákazu diskutovat, pochybovat a zejména kritizovat důležité ideje nebo rozhodnutí zneužívají různé politické, společenské nebo i církevní a vědecké autority, má slovo dogma často pejorativní význam. Podobně i odvozená slova dogmatismus a dogmatický znamenají v běžné řeči často strnulý, konzervativní, autoritativní nebo dokonce – pokud se obává diskuse – pokrytecký.“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dogma
… volně bych to přeložil jako něco zažitýho …

ivzez

Já bych přece jen odlišila dogmata od odsudků:

Led podle mne uvedla odsudky:

1– potomci bývalých členov KSČ,
2– dodnes platí rasová neznášanlivosť, akoby deti mohli za to, že sa narodili v nesprávnej farbe
3– spoločenské odsudzovanie detí, ak niektorý z rodičov sa dopustí trestného činu „nekamaráď sa s ním, to je syn toho…“

led

Ako človek znalý práva, viete, že odsudok a dogma nie sú zameniteľné. toľko sa ešte v tom vyznám v oboch jazykoch česky aj slovensky. Preto „nevkladajte mi do úst slová, ktoré som nepovedala“
ale beriem že je to len váš dojem „Led podle mne uvedla odsudky“

led

Odsudky by to bolo v prípade odsúdeniahodného konania postihnutých. Treba byť opatrným pri vyjadrovaním odsudku. Hlavne. keď čas ukáže, že niektoré tvrdenia boli založené na falošných dogmatoch.
Ale prejdite si miestne príspevky, informácie médií, ktoré sa zaoberajú práve potomkami tu mnou vyznačených prípadov a nájdete nielen odsudky ale aj dogmatické odsúdenia niektorými užívateľmi.

dogmatizmus = strnulé myslenie, lipnutie na nezdôvodnených názoroch

Roman71

Přesně tak led. Dědičný hřích není dogma, ale skutečný projev následků vzpoury proti Stvořiteli. Od Adamovy a Eviny ztráty dokonalosti si následky dědičně v DNA neseme všichni. Žádná, ani sebelepší věda, je nedokáže odstranit. Tohle dokáže pouze Bůh, který nás stvořil 🙂