annas

Platí biblické: V potu tváře budeš jísti chléb…? Ne/snižuje se počet lidí, kteří si na chléb v potu tváře vydělávají?

  1. Je možné si vážit každé práce, tedy i té špinavé, když ji někdo udělá za jiného či pro jiného?
  2. Není marná práce tahat z někoho rozumy?
  3. Je rozdíl v tom, když práce někoho šlechtí a jiného živí?

Podle Jana Sobotky

4. Nejde o dělbu práce, když se první bude dívat na druhého, jak pracuje, a naopak druhý na prvního, jak jí?

Podle Karla Čapka

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2017/10/12/20/59/stra­tenmaker-2845916_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
aliendrone

Nechápu to přímo doslovně, ale tak, že se člověk musí usilovně snažit. On i obchod dokáže být pěkný masakr a „sedět za stolem“ (pokud jeden není státní byrkrat či osoba palcená státem) je možná ještě větší riziko, než se rozhánět krumpáčem. V minulém roce mi takhle odešli 2 známí – jeden mozková mrtvice, druhý infarkt, pěkně „v klidu a teplu“ za stolem v křesle!

Ano, fyzicky velmi práce náročné práce jsou díky technickým vymoženostem na ústupu. Spíš mi ale přijde, že ubývá lidí, kteří jsou ochotni OPRAVDU pracovat.

ad 1 – ANO! A to nejen té z hlediska hygieny, ale i té v přeneseném slova smyslu (té možná JEŠTĚ VÍC). Oboje pochopitelně za předpokladu, že je odvedena kvalitně a důsledně a včas.

ad 2 – Nedokáži odpovědět, termín „tahat rozumy“ má (pro mne) vícero významů a nějak nemám sílu to všechno rozepsat. ;)

ad 3 – Pokud někoho práce pouze šlechtí a jiného pouze živí, tak v tom rozdíl JE – a to dost značný!

ad 4 – Pokud jeden jí a čumí na druhého, jak pracuje a druhý má čas při „práci“ koukat na prvního jak jí, tak se NEJEDNÁ od dělbu PRÁCE, nýbrž o sdílení flákní se! Ani se mi nechce věřit, že něco tak blbého pochází od Čapka, vždy jsem ho měl (soudě z jeho díla) za inteligentního člověka. Možná je to nějak vytrženo z kontextu, ne?

Je to dobré téma, škoda že dnes obecně platí, že práce je pro „blbečky“ a fyzická práce pro ty „obzvláště blbé“. :( Co naděláme, každá společenská formace v době svého úpadku plodila degenerativní „vymoženosti“.

Další odpovědi
led

Neberte doslovne symboly vo svätých textoch. Chlieb je symbolom jedla
1 – Treba si vážiť každej práce, teda aj tej špinavej, pokiaľ je to práca pre človeka, práca pre život… bez ohľadu na to, či vyžaduje veľké znalosti, alebo len manuálnu silu a šikovnosť.
2 – ak výsledok „ťahania rozumov“ je úspešný, nie je to márna práca
3 – ano, je rozdiel v zisku z práce.Jedni v pote tváre získavajú zdroje na chlieb pre svoju rodinu a druhí zase v pote tváre na luxusných plážach žijú z práce iných.
4 – Nie, ide o realitu súčasného života.

Kepler

Ano, počet lidí vydělávající si fyzickou prací bez potřeby vyšší kvalifikace se už nepřetržitě snižuje 1 a 1/2 století – od zahájení průmyslové revoluce. Nejdřív nastoupila mechanizace, pak automatizace a teď už i robotika. Některé druhy lidské činnosti však ani tento pokrok nikdy nenahradí.

ivzez

Domnívala jsem se, že by mělo být
»v potu tváře budeš získávet chléb«…

(1)
Žádná práce není špinavá.

(2)
Je. Vždycky.

(3)
Ano.

(4)
Ne.

Drap

Snižuje, bohužel. Některé práce v současnosti mi nepřipadají ani jako práce, ale spíš oblbování důvěřivých. Každý se zkrátka živí jak umí.

  1. Ano, ne jen možné, ale mělo by to tak být v celé společnosti, že jeden si váží práce druhého. Špinavou práci také musí někdo udělat a možná právě proto by měla být více považována. Udělat práci za jiného, či pro jiného, je zvlášť problém. Zde bude záležet vždy na situaci a na okolnostech.
  2. Určitě ne. I když určitě se najdou i jedinci, z kterých nic vytáhnout nejde.
  3. Rozdíl by se zde hledal asi obtížně. Já osobně nemohu říct, že bych se potkal někdy s někým, kdo by byl právě díky práci nějak přehnaně šlechetný.
  4. Podle mne ne. Dělbu práce si představuji úplně jinak.

orestez

No, v potu projektují mašiny. Jiní taví železo, jiní rozváží, další vozí uhlí do hutí, jiní programují, další vystaví pekárny, a jiní, kteří už oddělali, stojí fronty na chleba. Takže, v podstatě v potu jedí všichni.

led

aliendrone, hnevám sa na vás. Zase ma nútite premýšľať nad vašim umeleckým dielom, čo chcel básnik povedať… a myslenie bolí…
za trest vás zaťažím čarodejníckym bodom

aliendrone

Tak za ten bod mám pro Vaši incantatrixní Excelenci DOBROU zprávu! Možná! ;) :D

S postupem času bude bolestí přibývat – např. běh do schodů [ideálně s nákupovou zátěží] způsobí bolest v oblasti hrudníku, taktéž se začnou ozývat kolena atd. Tyto bolesti se budou nejen množit, ale bude narůstat i jejich intenzita, takže nevyhnutelně se dopracujete do stádia, kdy obyčená bolest z myšlení bude tou NEJLEPŠÍ volbou (pokud budete mít na výběr). Chce to jen tomu dopřát čas. ;) :D :D

Nebo na to můžete jít z jiného konce – uvažte, že se Vám dostalo privilegia pocítit něco, co mnozí nepocítí za celý život. A to je přeci fajn, ne? ;) :D :D

led

Na také… bolesti nemám čas. Mám pred sebou ešte tisícky rokov, pokiaľ budú ľudia veriť rozprávkam, na čarodejnice a kúzla.

led

gagaga, zdravím „stratené dieťa“.

annas

Ivzez,

vím o tom, ale ta slova Boha se dají brát i obrazně.

Muž bude získával chléb v potu tváře, zatímco jeho žena bude v bolestech rodit. Nebo bude jíst chléb, když na něj bude tvrdě pracovat, potit se při práci.

Mc Merkurion

… no, vono je to jako s penězma, ať jsou čistý nebo špinavý, většině nesmrdí a co se týká toho potu, je to možná tím, že na chleba se těžko vydělává, tak lidi (jako třeba já) dávaj přednost masu …

orestez

Prej se po sledování seriálu Ordinace v růžové zahradě zvýšila spotřeba uzeného masa a tato sledovaná skupina diváků by volila Zemana. 15.1. to řekl Jirka Charvát na konferenci. Je to na YouTube. https://youtu.be/d-klvDU1xiY