kurec

Patří do psychologie vztahů asertivita a teorie asertivity?

Dělám referát o tomhle, tak ať mi při prezentaci neřeknou, že to mám o něčem jiném, než se řeklo.
Řeklo se referát o psychologii vztahů.

Nejlepší odpověď
annas

Ano.
Můžete brát tak, že asertivním chováním chce člověk vyjít s ostatními lidmi. Je třeba vhodně uvést a pak navázat.

Existuje chování
agresívní
pasivíní
asertivní
manipulativní

K asertivnímu chování můžete přidat techniky – např. gramofonová deska, asertivní „ne“, negativní dotazování, kompromis atd.

Techniky se nacvičovaly na střední škole v psychologi, ale i v češtině jako mluvní cvičení na konkrétní situaci. Nevím, jak je to v současnosti.

--
¨Vztahy mezi lidmi jsou formální, neformální, jsou založeny na komunikaci – verbální, neverbální atd.

Záleží na tom, jak začnete a jak vhodně navážete na asertivitu jako druh chování, která také ovlivňuje vztahy mezi lidmi.

Další odpovědi
Kepler

Já myslím, že by se to do toho referátu určitě hodilo. Přidal bych nějaké citace Konfucia a jiných filosofů, třeba ze Zen-Buddhismu a náležitě okomentoval s ohledem na dnešní stav společnosti.