Mění se věkem temperament člověka? Nebo to zůstane tak jak to je?

Dejme tomu že jsem melancholik. Změní se tenhle temperament časem, nebo ne? Není přece možné celý život trpět v jedné blbé povaze. Všechny buňky se prý kompletně vymění po 8mi letech takže po té době stojí na Zemi nový člověk. Něco takového musí pracovat i na nemateriální úrovni?
Doplňuji:
To je špatný. Když čtu tohle o tom, http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­lancholik tak to vypadá na nemoc mozku. Proč ti ostatní pořád pomlouvají když se s nimi hlučně nebavím? Vědí to že mám jiné záliby než je? Že tam nejsem kvůli nim?

Nejlepší odpověď
annas

Temperament je vrozený, extrovert se asi těžko stane introvertem, stejně tak cholerik melancholikem. Sice silou vůle, vlivem prostředím apod. se mohou některé projevy tlumit, nebo naopak zvýraznit.

Zajímá-li vás tato problematika víc, projděte si zajímavý článek. Cituji ukázku.

Současné psychologické výzkumy zatím podle Marie Vágnerové například prokázaly značnou míru dědičnosti temperamentu a oblastí, které s temperamentem souvisí, jako je emocionální reaktivita, rychlost reagování, intenzita emočního prožívání nebo citlivost na podněty.

Zdroj: http://jakub.hu­cin.cz/geneti­ka.html

Další odpovědi
Sůwa

Žádný člověk není jednoznačně zařaditelný do některé skupiny, spíš jen některá převažuje. Určitě s přibývajícím věkem a zkušenostmi se člověk pomalu mění, temperament se přesouvá z praktické oblasti do teoretické, s věkem sil nepřibývá, bohužel je to právě naopak.
Každý by měl na sobě celý život pracovat – zejména když ví, že některá jeho vlastnost škodí jemu i okolí, měl by se ji naučit potlačit. Samo to ale nepřijde a někdy to dá pěkně zabrat 🙂

hanulka11

nevím zda to ovlivníš, já jsem taková jaká jsem od dětství…co se znám a pamatuji…
jistě mám nové zkušenosti a s věkem se člověk mění ,ale temperament /povahové rysy/ u mě ne

vím co znamená melancholik, měli jsme to v psychlogii a moc si na takové osoby pamatuji

samicek333

Asi nzmění, i když se ty buňky vymění, nevymění se najednou, takže se ta osobnost člověka ze dne na dšen asi nezmění

poa.li

Řekl bych, že se může měnit vlivem změn intenzity produkování různých hormonů s přibývajícím vě­kem…

xindl_x

Podle mých zkušeností a načtené literatury to možné je. Introvert se může stát extrovertem, a i naopak.
Otázka je zda mu to stojí za to, jelikož za tím stojí cílevědomá snaha a výdej energie, který by byl možná užitečnější jinde. Proto je nejprve dobré přijmout sám sebe jaký jsem nyní než se za každou cenu snažit dosáhnout nějaké představy o sobě.

Jak je to na škále emocionální labilita/stabilita to ale přesně nevím. Hádám, že i to jde nějakým způsobem ovlivnit, třeba asertivním školením.

anonym

Když mám podobné hormony jako ve 13ti letech, musím čekat na senilitu? Nebo na ženské hormony? Do té doby zešedivím. Oni manipulují s tím, že za všechno můžou geny. To se tedy nedá léčit?

anonym

Ale vědci svalují vinu rozdílnosti povah na genetickou dědičnost. Proč tedy dávno nevymřeli ti, co mají pořád blbou náladu? To co tam čtu, je že jsem jeden veliký gen který je nepřepisovatelný jako disk. Oni stejně nevědí jestli mají pravdu v tom co sdělují.