Avatar uživatele
Houslovyklic

O čem se ve skutečnosti zpívá v lidové písničce Běžela ovečka?

  • Běžela ovečka vzhůru do kopečka a za ní beránek… na tom by ještě nebylo nic divného. Dvě zvířata běží do kopce.
  • a za ní beránek, žalovat na zámek… Beran jde žalovat do zámku. Aha.
  • Nežaluj beránku na svoju galánku… Beránek má svou milou (že by ta ovečka? :D ) a jde na ni žalovat na zámek. Co mu provedla a proč kvůli tomu utíká zrovna na zámek?
  • ona ti uvije věnec z rozmarýnku… Zdá se, že zde mluvíme již o lidech – milencích či snad dokonce budoucích manželích. Jak už jsem zjistila, rozmarýn je symbolem věrnosti, lásky; a jak jsem našla: „U čechoalovanův, Polákův a Jihoslovanův ozdobují se rozmarínou všichni svatebčané, ženich pak a nevěsta dostávají někdy po věnečku.“ a „V Poznaňsku nezaměňují sobě novomanželé prstenův, ale po oddavkách podají ženich i nevěsta knězi po věnečku rozmarínovém, kněz je posvětí a položí nevěstě Ženichův a Ženichovi nevěstin věneček na hlavu.“ Takže by to znamenalo, že beránkova galánka si ho ráda vezme, uvije mu rozmarýnový věneček.

Jenže ta ovečka na začátku, beránek sám a žalování na zámku mi do toho nepasuje.

Napadá vás k tomu něco? Mně to vrtá hlavou…

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Cenobita před 2769 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Viděla bych to tak, že beránek a ovečka jsou náboženským symbolem.

Beránek je symbolem Krista – Beránku boží …

Ovečka zase nevinnosti, která je pod ochranou Boha.

Ovečky žily v blízkosti lidí, ti je měli rádi, byly milé, barva další význam – nevinnost atd. Šly vždy poslušně za stádem…za svým vůdcem.

Chlapec se nedohodl s dívkou, tedy opět symbolicky jako ovečka a beránek – ten jde žalovat na zámek, tedy k někomu, kdo má autoritu – beránek – zámek = rým – beránek jde požádal o pomoc Krista. Dostane radu, jeho prostřednictvím se mladík doví, co má dělat – předat rozmarýn své galánce a udobřit si ji.

Brala bych to nějak tak. Jenže u lidových písní se často význam nedovíme. Slova, verše, rým jsou jednoduché, zvířata jsou symbolem něčeho atd. Písně čerpají ze života, z toho, co autoři vidí kolem sebe. Zpívají se, někdy i tančí, takže nejen slova, rýmy, ale i melodie jsou jednoduché. Využívá se hodně zdrobnělin.

Ještě mě napadlo, že může jít o příklad, symbol lásky, jak vyřešit menší nedorozumění.

Ovečka i beránek k sobě patří, někdy se poškádlí, musí je někdo „rozsoudit“.
.
Chlapec a dívka = beránek a ovečka – někdy se poškorpí, k jejich udobření stačí kytička, dobré slovo.

Když si nevědí rady, stejně jako obě zvířátka se obrátí na někoho staršího, moudřejší. Dobrá rada byla tentokrát nad zlato.

To je jako s pohádkami, které se dnes interpretují docela jinak, někdy až jako zlo.. Ale co si mysleli autoři, záleží dnes na představě každého z nás.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Cenobita

V lidové písni není třeba hledat nějaká hlubší moudra, většinou jde o rýmy a zvukomalebnost a většinou se zpívaly bez nějakého hlubšího významu.

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=3wIMM8fvBdc

Beránek evidentně hledá vyšší autoritu, která mu nad ovečkou/galánkou zajistí dominanci. Beránku nežalu, dostane se ti lásky (rozmarýn je bylina přidávaná do elixírů lásky)

rozmarýn:

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou. Býval však přísadou do elixíru lásky, takže s lidskými rozmary má přeci něco společného.

http://abeceda­zahrady.dama.cz/cla­nek/rozmaryn-neni-rozmarny

Upravil/a: Cenobita

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
xxx3

Annas: souhlasím s tím, že v lidových písní je plno symbolů. Přirovnání ke zvířatům, stromům, rostlinám jsou častá („jak je ta růžička, tak je má dívčička“; „jak je ten doubeček, tak je můj holeček“). Zrovna v tomto případě bych ale toho beránka nedával do souvislosti s beránkem božím, řekl bych, že se jedná částečně o dětskou písničku – odpovídal by tomu také velmi malý tónový rozsah.

před 2769 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad xxx3,

děkuji. Původně jsem to myslela jinak, ale využila jsem toho, že šlo o věřící v nějakou vyšší moc.. Neměla jsem včera svůj „den“, vyděsila jsem se, kolik jsem udělala chyb.

Ráno moudřejší večera, nevím, zda docela moudré, ale napsala jsem ještě jedno možné vysvětlení.

před 2768 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek