Houslovyklic

O čem se ve skutečnosti zpívá v lidové písničce Běžela ovečka?

  • Běžela ovečka vzhůru do kopečka a za ní beránek… na tom by ještě nebylo nic divného. Dvě zvířata běží do kopce.
  • a za ní beránek, žalovat na zámek… Beran jde žalovat do zámku. Aha.
  • Nežaluj beránku na svoju galánku… Beránek má svou milou (že by ta ovečka? :D ) a jde na ni žalovat na zámek. Co mu provedla a proč kvůli tomu utíká zrovna na zámek?
  • ona ti uvije věnec z rozmarýnku… Zdá se, že zde mluvíme již o lidech – milencích či snad dokonce budoucích manželích. Jak už jsem zjistila, rozmarýn je symbolem věrnosti, lásky; a jak jsem našla: „U čechoalovanův, Polákův a Jihoslovanův ozdobují se rozmarínou všichni svatebčané, ženich pak a nevěsta dostávají někdy po věnečku.“ a „V Poznaňsku nezaměňují sobě novomanželé prstenův, ale po oddavkách podají ženich i nevěsta knězi po věnečku rozmarínovém, kněz je posvětí a položí nevěstě Ženichův a Ženichovi nevěstin věneček na hlavu.“ Takže by to znamenalo, že beránkova galánka si ho ráda vezme, uvije mu rozmarýnový věneček.

Jenže ta ovečka na začátku, beránek sám a žalování na zámku mi do toho nepasuje.

Napadá vás k tomu něco? Mně to vrtá hlavou…

Nejlepší odpověď
annas

Viděla bych to tak, že beránek a ovečka jsou náboženským symbolem.

Beránek je symbolem Krista – Beránku boží …

Ovečka zase nevinnosti, která je pod ochranou Boha.

Ovečky žily v blízkosti lidí, ti je měli rádi, byly milé, barva další význam – nevinnost atd. Šly vždy poslušně za stádem…za svým vůdcem.

Chlapec se nedohodl s dívkou, tedy opět symbolicky jako ovečka a beránek – ten jde žalovat na zámek, tedy k někomu, kdo má autoritu – beránek – zámek = rým – beránek jde požádal o pomoc Krista. Dostane radu, jeho prostřednictvím se mladík doví, co má dělat – předat rozmarýn své galánce a udobřit si ji.

Brala bych to nějak tak. Jenže u lidových písní se často význam nedovíme. Slova, verše, rým jsou jednoduché, zvířata jsou symbolem něčeho atd. Písně čerpají ze života, z toho, co autoři vidí kolem sebe. Zpívají se, někdy i tančí, takže nejen slova, rýmy, ale i melodie jsou jednoduché. Využívá se hodně zdrobnělin.

Ještě mě napadlo, že může jít o příklad, symbol lásky, jak vyřešit menší nedorozumění.

Ovečka i beránek k sobě patří, někdy se poškádlí, musí je někdo „rozsoudit“.
.
Chlapec a dívka = beránek a ovečka – někdy se poškorpí, k jejich udobření stačí kytička, dobré slovo.

Když si nevědí rady, stejně jako obě zvířátka se obrátí na někoho staršího, moudřejší. Dobrá rada byla tentokrát nad zlato.

To je jako s pohádkami, které se dnes interpretují docela jinak, někdy až jako zlo.. Ale co si mysleli autoři, záleží dnes na představě každého z nás.

Další odpovědi
Cenobita

V lidové písni není třeba hledat nějaká hlubší moudra, většinou jde o rýmy a zvukomalebnost a většinou se zpívaly bez nějakého hlubšího významu.

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=3wIMM8fvBdc

Beránek evidentně hledá vyšší autoritu, která mu nad ovečkou/galánkou zajistí dominanci. Beránku nežalu, dostane se ti lásky (rozmarýn je bylina přidávaná do elixírů lásky)

rozmarýn:

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou. Býval však přísadou do elixíru lásky, takže s lidskými rozmary má přeci něco společného.

http://abeceda­zahrady.dama.cz/cla­nek/rozmaryn-neni-rozmarny

xxx3

Annas: souhlasím s tím, že v lidových písní je plno symbolů. Přirovnání ke zvířatům, stromům, rostlinám jsou častá („jak je ta růžička, tak je má dívčička“; „jak je ten doubeček, tak je můj holeček“). Zrovna v tomto případě bych ale toho beránka nedával do souvislosti s beránkem božím, řekl bych, že se jedná částečně o dětskou písničku – odpovídal by tomu také velmi malý tónový rozsah.

annas

Ad xxx3,

děkuji. Původně jsem to myslela jinak, ale využila jsem toho, že šlo o věřící v nějakou vyšší moc.. Neměla jsem včera svůj „den“, vyděsila jsem se, kolik jsem udělala chyb.

Ráno moudřejší večera, nevím, zda docela moudré, ale napsala jsem ještě jedno možné vysvětlení.