Lukas27

Je nějaký hlubší význam ve slově robot? Proč zrovna robot?

Nejlepší odpověď
marci1

Protože robot dělá „robotu“. Zní to asi lépe, než původní návrh K. Čapka „labor“. 🙂
Původně slovo robota bylo známo již v 17. století, ve významu otrocká práce poddaných. Mírně pozměněné je roku 1921 poprvé ve významu stroj použil český spisovatel Karel Čapek v dramatu R.U.R. Slovo mu poradil jeho bratr Josef Čapek, když se s ním Karel bavil o tom, jak umělou bytost pojmenovat. Původně zamýšlený labor zněl autorovi příliš „papírově“. Josef Čapek podle bratrova svědectví navrhl slovo robot „se štětcem v ústech a maloval dál“. Tak vzniklo jedno ze světově nejznámějších slov českého původu, všeobecně rozšířené zejména díky proniknutí do angličtiny.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Robot#Etymo­logie

Další odpovědi
Kelt

Na Valašsku se žena řekne roba, dělat se řekne robit a práce je taky robota, tak to byl stroj, který dělal práci, tedy robotu, a proto robot. Jedno z českých slov, které se užívá ve světě.

Kepler

Je to slovo, které vymyslel Karel Čapek a bylo převzato do celého světa. Původně umělá bytost lidského vzezření, která měla lidem sloužit. Množné číslo = roboti. Dnes označení pro průmyslové jednoúčelové stroje, případně i kuchyňské víceúčelové.Množné číslo = roboty.

annas

Stačilo využít našeptávač, v archivu je několik otázek a odpovědí.

Slovo robot vymyslel Josef Čapek, je tedy původem české, ale základem bylo sloveso rob, robota atd. = práce vůbec, ale i nucená poddanská. .Takže i „robot vykonával práci, tedy "robotil“. tedy pracoval, dnes stále pracuje.

To jsou slova praslovanská, i když u vých. Slovanů je tvar rab(ota). Příbuzné je německé Arbeit, ale i labor – latinsky práce, výraz, který chtěl původně použít Karel Čapek.

robot je umělé slovo zavedené K. Čapkem v dramat R. U. R., rozšířilo se do většiny evropských jazyků.

Původ podle V. Machka.

Ad Kepler,

slovo nevymyslel Karel Čapek, ale jeho bratr Josef.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.