suaeda

Neupadá naše kultura?

Podle mne se začalo v mediích, televizi a také v divadle používat příliš velké množství sprostých slov. Někdy mi připadá, že tvůrci pořadů, filmů a her předpokládají, že bez pořádného prošpikování vulgarismy to nebude ono a diváky to nezaujme. Samozřejmě totéž platí i o některých tiskovinách.
Ano skoro nikdo z nás není naprosto slušný a většinou si při nějakých trablech od plic ulevíme jadrnou češtinou, ale do běžné komunikace a hlavně do kultury (kina, divadla, TV), by to patřit nemělo.

Nejlepší odpověď
annas

Něco ke kultuře jazykové a kultuře vyjadřování.

Podílejí se na jejím utváření všichni uživatelé jazyka, především však politici, pracovníci hromadných sdělovacích prostředků, učitelé. Či spíš by měli, ne vždy projev těchto jedinců svědčí o kultuře vyjadřování
.
Lidé mají k češtině buď kladný vztah, nebo vůbec žádný, nezajímají se o něj. Často považují za zbytečnou mluvnici, ,Projeví se to v pravopise i ve vyjadřování. . Setkali jsme se s tím i zde na Odpovědích.

Napadlo mě slovo purismus, který již v minulosti bojoval o čistotu jazyka. Dnes by se mohl zaměřit na nadměrné pronikání anglicismů do češtiny, nesprávné užívání cizích slov bez znalosti jejich významů, především na očištění jazyka od vulgarismů ve veřejném projevu. Některá slova by se měla stát tabu. Bohužel se s nimi setkávají i děti ve školce. Často jsou zvukomalebná, děti si zapamatují to, co často slyší. Kde je chyba?

K obhroublosti jazyka vede jejich užívání v televizních pořadech atd. V různých zábavných vystoupeních největší smích vzbuzují dvojsmyslné vtipy, sprostá slova, která někteří považují za žádoucí. Hrubost, vulgárnost jako by se stala módní záležitostí, souvisí zřejmě s nadměrným expresívním vyjadřováním, ironizováním, zesměšňováním. To, co se zpravila nelíbí starší generaci, mladí nehodnotí tak přísně, považují za normální.

Vytrácí se zdvořilost, chybí jazykový cit, slovní zásoba – četba, i když ani knihy již nejsou často vzorem dokonalé češtiny, zábava či filmy bez vulgarismů. Ani novináři nejsou vzorem pro spisovnost.

„Může se stát, že jazyková kultura národa pokulhává za jeho jazykem. To je případ váš, vy lidé čeští.Máte v rukou stradivárky a hrajete na nich jako šumaři“ . Pavel Eisner

Další odpovědi
Kepler

Ano, dost to zhrublo a když moderátor v zábavných pořadech řekne něco o prdeli, nebo něco horšího, lidi tomu nadšeně tleskají. Má to příchuť zapovězeného a buřičského. Myslím, že do určitého druhu pořadů, filmů a snad i současných divadelních kusů to patří, projev je takto realistický, ale nesmí to být nadužíváno. Samozřejmě mezi klasická díla to nepatří.

Nuk nuk

Upadla už dávno.

anonym

Upadá.Přesně jak to popisuješ, jakmile někde není vulgarismus, tak to není ono.Filmy, natočené od r.1995 už nestojí za nic, o slušné výrazy tam nezakopneš.
A ti mladí už nemumí ani komunikovat bez sprostého slova.
A vidím to když s nimi komunikuju, pokud jim dojdou argumenty, tak slova TY ZASRANÝ… a na víc se nezmohou.
Zrovna tak tady někteří neumí napsat dotaz bez hrubého označení jiných lidí.

Ještě dodávám.
Pokud sleduji filmovou tvorbu, tak nejlepší filmy jsou právě z let kdy tady vládli komunisti.
Je zajímavé, že všichni modří ptáci vyskakují, že seriály a filmy z let socialismu jsou poplatné době a přesto je všechny televize donekonečna opakují (jak se tenkrát Železný na Nově dušoval, že „MAJORA ZEMANA“ NIKDY!!!!, že je to komunistický seriál a v této době ho protočily už všechny televize). Pročpak neopakují hry Havla, když byl přece zakázaný a jeho hry také (je natočená Audience a Zahradní slavnost). Nebude to tím, že na jeho hry se NEDÁ koukat a jelikož televize koukají na sledovanost a na tyto hry by nikdo nekoukal (a tudíž by nebyl ani příjem z reklam), tak se všechny televize BOJÍ zařadit tyto bláboly do svých programů?

mosoj

Po Praze chodí nahá ženská a nikde jsem nečetl, že by to někdo oficiálně odsoudil, načež uplatnil sankce. Nemám nic proti nahému ženskému tělu a líbí se mně, nicméně ve zdravé společnosti by měly platit zákony , předpisy a kodex chování. Tím se člověk odlišuje od zvířat.
Ten trhlej kuchař nezná nic jiného než vole a jeho arogantní chování ještě vytrubuje TV.
Začalo to ihned po změně režimu. Herci začali používat sprostá slova a diváci byli v ráji !!
Společnost je nemocná a úpadek ve všech oblastech hrozný.

anonym

Lidé přicházejí na to, že nemusí vysedávat u médií a tak klesá sledovanost. K tomu, aby zpomalili tento fakt, tak se snaží udržet pozornost za každou cenu. Od vulgarit přeš šokující informace, posměšky a bizardnosti. Kde je nějaká klasická kultura a všehochuť? Již pár let nesleduji pravidelně něco v TV a ani neposlouchám rádio. O nic nepřicházím a v zájmu dobrého zdraví si vše co potřebuji najdu na internetu. To je jedno z posledních míst kde má člověk možnost VOLBY, co si najde.

xxx3

tohle je zase takový dojem. Upadá, neupadá kultura…soudit to podle vulgarismů ve filmech a divadle je dosti zkratkovité. Doporučil bych ti, aby ses seznámil např. s tím, jak vypadaly klasické komedie ve starém Řecku a Římě, které jsou obvykle považovány za zdroje vysokého umění. V našich krajích byl mimochodem sběratel folkloru jménem Jan Jeník z Bratřic, který zaznamenal na počátku 19. století lidovou kulturu „bez cenzury“, (na rozdíl třeba od Erbena). Je to vydané knižně, takže si to můžeš vypůjčit nebo koupit a následně se podivit, jací byli lidi sprosťáci už před více jak stovkou let.
dodávám jen, že osobně vulgaritám nijak neholduji, nicméně spojovat to takto jednoduše s „úpadkem kultury“ mi připadá nesmyslné.