franku

Nejsem eletrikář a přesto bych si chtěl udělat vyhlášku 50.Neví někdo jak na to?Jsem strojař.

Doplňuji:
Existuje vůbec rekvalifikační kurz na eletrikáře?Nebo se musím normálně vyučit?Na praxi bych měl garanta.Díky za info všem.

Nejlepší odpověď
kropitko

Nedávno jsem řešil něco podobného a bylo mi řečeno, že je potřeba si udělat rekvalifikaci na elektrikáře a pak je teprve možný ten kurz-školení, ale to už je tak dva roky, třeba se něco změnilo. Pokusím se najít nějaké další info.
Doplňuji:
Omlouvám se, zase se mi tu vrtal manžel, ale jak píše, bez vzdělání elektro to nejde,,

Další odpovědi
mosoj

Bez výučního listu „elektrikář“ to nepůjde.
Je možné že tam bude i požadavek na nějakou praxi.

tom004

Dobrý den.Podmínky jsou,minimálně výuční list,3 roky praxe v oboru.Nevím,že by se něco změnilo.Ale prostuduj si raději odkaz.

http://www.unit­.cz/cs/semina­re/technicke-kurzy/?kurz=[skoleni-a-prezkouseni-dle-vyhlasky-c.-50–78-sb.]15

http://www.in-el.cz/?t=201&p­=100582

Doplňuji:
Nevím jestli to ještě platí,ale existoval způsob jak získat výuční list v oboru elektro. U mně v partě to byl zedník.Jeden rok pracoval,se svolením našeho zaměstnavatele,ten­krát Stavomontáže,s námi (získal praxi) a zároveň se učil na zkoušky.Po roce šel s ostatními učni na písemné,praktické a ústní zkoušky.Udělal je,dostal výuční list(s ním byl přiznán §5).Po půl roce absolvoval kurz (týdenní na IBP) a po úspěšném složení zkoušky mu byl přiznán §6 pro samostatnou práci. Informuj se na ÚP,třeba něco podobného existuje i dnes.Ještě něco.Podmínkou bylo,že musel být vyučen,nebo měl maturitu.

Hlada

Pro samostatnou činnost (§ 6) musíte mít vzdělání předepsané v příloze 2. To může nahradit rekvalifikace. Dál musíte mít praxi předepsanou v příloze 1, pro § 6 do 1000V 1 rok. Teprve pak se můžete přihlásit ke zkoušce. Tu už nabizí kdekdo.
Doplňuji:
Na rekvalifikační kurz se zkuste zeptat na Úřadě práce.
Bylo by dobré vědět, k čemu ji potřebujete. Zkouška z 50 nenahrazuje kvalifikaci, je to doplňěk ke kvalifikaci, proto ji nemůže skládat člověk bez příslušného vzdělání.
Garant nemůže nahradit praxi.

Michal Kole

Bez vyučení to bohužel nejde.

Vyhláška 50/1978 je z doby komunismu, kdy rekvalifikace neexistovali a dost nových oborů má kvůli tomu problém, protože dnes je elektrika ve všem.
Doplňuji:
Rekvalifikační kurz by Vám moc nepomohl, protože o nich není ve vyhlášce 50/1978 Sb ani zmíňka. Problémy jsou někdy i při přezkušování, protože jsou ve vyhlášce pojmy, které dnes už neexsitují např. ROH

Děda Louda

Odpovědi na všechny související otázky najdeš v samotné zmíněné vyhlášce.
Doplňuji:
Vyhl. 50/78 Sb. najdeš zde:

http://aplika­ce.mvcr.cz/ar­chiv2008/sbir­ka/1978/sb11-78.pdf

lukas.zmizik

k ziskani §3 a §4 staci nejaka forma skoleni, dale pro §5 minimalne vyucni list, §6 a vic – zrovna tak minimalne vyucni list plus praxe

anonym

Tak vážení, musím vaše dohady uvést na pravou míru. Jedinou správnou odpověd napsal Hlada.
Sám mám §§ 8 a 10 (řízení montáží a řízení projektování vč. VN).

  1. ad Kole, vyhláška je stále platná, pouze na SR byla přečíslována po oddělení našich legislativ. Pouze je průběžně aktualizována a přezkušování je aktualizováno o implementaci norem platných v EU.

U nás je přezkušování po 3 letech, v EU po 5 letech.
(IBP už několik let usiluje o sjednocení s EU).

  1. Od § 6 je souběžnou podmínkou odborné vzdělání i praxe dle přísl. tabulky.
  2. Platné znění si můžete stáhnout v odkazu, který je ve zdroji:
  3. Jediná výjimka u odborného vzdělání je u § 11, který asi ani neznáte – vztahuje se na laboratorní, vědecká a výzkumná pracoviště, tam postačuje obecná VŠ + složená zkouška z elektrotechniky.
  4. Příklad uváděný tomem je dnes podmíněn řádnou rekvalifikací – někdejší privilegia dělnické třídy dnes už neplatí.

Zdroj: http://elektri­ka.cz/data/clan­ky/vyhlaska-50-78sb-elektronicky-ke-stazeni-zde

kropitko

Rekvalifikační kurz v oboru 26–51-H/003 elektrikář – silnoproud je určen pro zájemce, kteří již ukončili některý stupeň vzdelání v jiném oboru (UO, SŠ, VŠ) a přesto mají zájem získat výuční list i v tomto oboru vzdělávání,případně potřebují toto vzdělání ke splnění podmínky k získání osvědčení o eletrotechnické způsobilosti dle vyhlášky 50/1978 Sb.

více např. zde,, http://www.iss-sokolnice.cz/Rek­valifikace/Na­bidka-rekvalifikacniho-studia-pro-skolni-rok-20112012/sc-7-sr-1-a-59/default.aspx

led

Na Slovensku máme sice novšiu už „kapitalistickú“ vyhlášku ale elektrovzdelanie a prax v odbore musí byť aj tu. Bez elektrotechnického vzdelania, alebo nedeostatočnej praxi, môžu mať len stupne „poučený, oboznámený“ to znamená nie samostatná práca, ale pod dozorom, pod dohľadom.

kropitko

Jo to myslím funguje i u nás, něco na ten způsob, ale jak přesně netuším,,,,