hrobar185

Elektrikář, vyhláška 50/78

Dobrý den, jsem vyučený jako truhlář (klas. vyučení 3 roky s výučním listem) . Po vyučení jsem nastoupil ještě na obor elektrikář – silnoproud (zkrácené studium na 1 rok s výučním listem). Chtěl bych totiž zákazníkům při montáži kuchyňských linek zapojovat i různá světla vypínače, sklokeramické desky a tak různě. Jenže když se teď učíme o výhlášce 50/78 Sb (§ 6) tak se dozvídám se že potřebuji rok praxi. Jenže když se nechám zaměstnat jako truhlář a budu chtít i zároveň občas něco zapojit, nebudu si ani moci podle mě (§ 6) udělat, protože jsem nikde neměl rok praxi jako elektrikář. Je to tak jak si myslím ? Jde nějak bez praxe získat i (§6) nebo budu muset být zaměstnaný nejdřív rok jako elektrikář a pak až jako truhlář a občasný elektrikář ? Děkuji předem za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Elektrikáři říkají, že 50 je na dnešní dobu akorát nutné zlo, leč respektovat se musí.

Váš jednoletý obor elektrikář asi není uveden ve vyhlášce (když je z konce 70tých let) tak může být problém i s uznáním vašeho vzdělání elekttrotechnice

NENÍ TO LEGÁLNÍ, ale hodně lidí to dělá tak, že ukecají nějakého živnostníka, aby jím ZFALŠOVAL potvrzení, že u něj rok pracovali, aby měli FALEŠNOU praxi a byli zaměstnatelní.

Když vyjdete školu můžete si udělat §5, ale s tím Vás nikde nezaměstnají, protože by Vám šéf nebo parťák musel neustále stát za zadkem a nemůže Vám říct: „Zajeď k Pani Neplavkyni na Rybničné 6 a připoj ji lustr“, ale musí tam jet s Vámi a koukat na Vás jak to připojuje. Má za vás zodpovědnost.

Taky je možnost se nechat legálně zaměstnat v elektrotechnické výrobě u linky, kde budete 8hodin stát u dopravníku na 3 směny dělat otrockou práci (třeba nacvakávat jističe do rozvaděče) a vydržet rok, aby jste měl rok praxe v elektrotechnice.