JanyOK

Nehoda služebního vozidla

máme auta na leasing a jeden ze zaměstnanců naboural a je to tzv. „totálka“, k nehodě nezavolal policii, co teď s ním?
Doplňuji:
Policii zavolal, ale protože by dostal body, že jel nad povolenou rychlost, řekl že zápis nechce a oni odjeli. Info pro pojišťovnu a i pro leasingovou společnost jsem poslala a teď čekám, z které strany přiletí jobovka. A proškolení řidičů referentského auta mají všichni a navíc i podepsaný protokol, kde je uvedeno, že mají jezdit podle pravidel, aby nevznikla škoda jak na majetku a ani na zdraví, prostě mají všechno doslova vysvětleno polopatě a stejně je to prdlačku platnné ;o(((((

Nejlepší odpověď
ARIS

Zaměstnavatel může po zaměstnanci požadovat zaplacení škody až do výše 4,5 násobku jeho hr. mzdy. Jsou nějaké fotky té nehody? Mělo auto havarijní pojištění?
To po té nehodě jen tak přišel do zaměstnání říci, že auto zrušil? Asi bych jej propustil.
Jestli to zavinil on a nemá svědky …
Doplňuji:
Tak jak tu už zaznělo, obrátit se na právníka.
Zaměstnanci bych taky doporučil právníka, stejně asi bude platit za svou hloupost.
Obávám se, že Vy budete muset leasingovce platit až do splacení celého leasingu jako by auto bylo stále pojízdné.

Další odpovědi
chudst

Tlacit na pojistovnu, aby to zaplatila. Pokud se nepodvoli, bude to muset asi uhradit ze sveho zamestnanec (nebo vy coby firma). Co primo s nim si musite rozhodnout vy sami.

venkovan

To chce víc radu od právníka než od laiků. Ale pokud je to totálka, auto na lesing a zaměstnanec nezavolal Policii ČR, tak bych řekl, že porušil i pravidla zaměstnance. Domnívám se, že by ho zaměstnavatel měl dát k soudu k plné náhradě škody, protože se obávám, že pojišťovna nic nezaplatí (havarijní pojištění je je jistě součástí leasingové smlouvy). Pojišťovna se bude bránit, že k nehodě o takové předpokládané škodě a navíc když auto je leasingové společnosti a ne zaměstnavatele (ten ho má do zaplacení jen pronajaté)se Policie ČR musí volat (osobně jsem volal i k menším škodám, opravy auta se taky řešily s leasing. společností apod.
Nicméně pokud vím a co si pamatuji ze starých smluv o autě na leasing, tak asi budete stále platit do ukončení smlouvy. Asi jako když takové auto ukradnou.
Doufám, že řidič prošel školením řidiče, jinak má i zaměstnavatel smůlu.
Doplňuji:
Když byl takový frajer, že si nenechal dát body (stejně je to divné, policie totálku měla zapsat, protože to bude nad 100 tisíc Kč, tak pokud pojišťovny nezaplatí, využít občanský zákoník aby uvedl poškozenou věc do původního stavu před poškozením. Snad to ještě platí, kdysi kdo to znal, předal viníkovi klíčky od auta a starej se. Chci zpátky auto v pořádku v takovém a takovém termínu.

cukrar

Jano, okamžitě informujte pojištovnu a majitele vozidla leasingovou firmu.
Pokud se ptáte jak postupovat proti viníkovi nehody, zaměstnanci musíte postupovat dle práva. Prosím doplňte dotaz.......

Doplňuji:
Nechápu že při škodě nad 100 000Kč policie nesepsala zápis. Jakou hodnotu mělo vozidlo, když je to na totálku?
co druhé auto…
body?? to se klidně může prodražit, páč pojištovna může odmítnout plnění nad 100tisíc…

Tom.Noddy

Nepletu-li se, u leasingů nebo služebních aut se má volat policie vždy ne? A zaměstnanec by o tom měl být určitě poučen. Teď už asi pomůže opravdu jen právník.

hanulka11

on způsobil škodu a musí si to tzv.„vyžrat“ vůbec bych se ho nezastávala.
Máte s tím vy – zbytečné problémy. Takové zastání nic nevyřeší. Takový lidé všeho jen zneužijou.

kuldas7

Dobry den. Pokud nebyla nehoda zavinena vami, mohl bych vam pomoci k tomu aby firma dostala od pojistovny celou vysi castky kolik bude stat oprava.