jenik.tdi

způsobil jsem nehodu

co mi hrozi kdyz jsem zpusobil nehodu? jel jsme vyjel jsem z vedlejsi,vjel jsem na hlavni a ani z vedlejsi mi vyjela a ja ji naboural,jednalo se o slozenou krizovatku takove to Z ja vyjel z vedlejsi a a najel na hlavni,a pani take jela z vedlejsi dekuji mockrat
Doplňuji:
policiste byli rpivolani,rekli ze ja jel po hlavni v miste nehody a pan po vedlejsi tuditz je pan vynikem ale pan to taha pres magistrat,tak uvidime…ale je pravdou ze mi prijizdel z prave strany

Odpovědi
anonym

Takovou dopravní situaci si neumím představit. Někdo z vás dvou měl dát přednost tomu druhému. Kdo ji nedal, ten je viníkem nehody. Pokud jste si nebyli jisti, kdo nehodu zavinil, měli jste volat policii.
Vaší povinností bylo vyplnit protokol o nehodě a ten je třeba odevzdat pojišťovně. Za viníka nehody poskytne pojistné plnění pojišťovna z povinného ručení. Viník nehody má šanci na náhradu škody z havarijního pojištění.
Pokud by k nehodě přijela policie, tak by mohla porušení dopravních předpisů „ohodnotit“ body nebo pokutou, případně obojím.
Doplňuji:
Jenže pravidlo pravé ruky platí v případě, že se jedná o dvě rovnocenné pozemni komunikace (například křižovatka dvou vedlejších silnic bez označení, která z nich je hlavní). Jestližte vy jste vyjel z vedlejší na hlavní a pán vyjížděl sice po vaší pravé ruce, ale také z vedlejší na hlavní, tak mu nepomůže ani když to požene přes prezidentskou kancelář. Prostě vy jste už jel v momentě, kdy on na hlavní teprve vjížděl, po hlavní silnici. Takže je to jeho vina. To ale zřejmě zjistili už policisté. Magistrát musí závěr šetření pollicie respektovat.

arygnoc

záleží i na tom, či cesta, z ktorej sa vchádza na hlavnú, je opatrená značkou stoj, daj prednosť v jazde (je zrejmé, že je vedľajšia), resp. STOP.
ak tam tá značka nie je, pán má pravdu, lebo prichádzal sprava (a netušil, že je na vedľajšej).

z vami popisovanej situácie nie je úplne zrejmé, ako ďaleko od seba obe vedľajšie cesty sú, či sa nejednalo o súčasný vjazd vozidiel z vedľajšej na hlavnú, dôležité je i to, či ste obaja dávali znamenie o smere jazdy.

ale:
V tomto prípade asi záleží na rozhodnutí polície, magistrát by v tomto nemal nič meniť (nepatrí to do jeho kompetencie, je to miestny správny orgán, kdežto polícia je orgán štátny spravovaný ministerstvom), tie iba evidujú bodíky za nehodu.

Druhá vec je otázka morálnej zodpovednosti, ako ste sa vyjadril v otázke „způsobil jsem nehodu“ – ste si vedomý i svojej nejakej chyby.
Pokiaľ sa nejedná o veľkú škodu, otázku bodov by som ignoroval a s druhým účastníkom nehody by som sa nejako dohodol, ak sa dá.

marek953

To slycham hodne casto, ze „v te chvili uz byl na hlavni“, ale to je v podstate vzdycky, kdyz se stane nehoda! Navic ve vyhlasce je neco ve smyslu: ridic PRIJIZDEJICI po vedlejsi silnici musi dat prednost vozidlum PRIJIZDEJICIM po hlavni silnici (obdobne to plati i pro jina pravidla prednosi). Dale tvar krizovatky urcuje jedine znacka. O zadnem „uz byl vlastne fyzicky na hlavni“ se ve vyhlasce nepise.

Ale nejsem pravnik, takze takze si to mozna vykladam spatne. Stejne tak si to ale muzete vykladat spatne vy i policie (oni taky nejsou dokonali)…

Dejte vedet, jak to dopadlo. Opravdu by me to zajimalo.
Doplňuji:
Tady o tom je docela dloha diskuze a nazory jsou ruzne. Predpokladam, ze je to ten stejny druh krizovatky…

forum.autoforum­.cz/viewtopic­.php?f=25&t=1980&sid=bce­18e3705fbd2f2b5d805e­ba0a32b7d

Reezo

Nechal bych to na policii, jak rozhodne. Pokud se prokáže vyna na vaší straně, tak škodu nahlaste na pojišťovně, aby si to mohl poškozený případně dohlásit a informovat ho. Jinak Povinné ručení hradí všechny náklady spojené s nehodou. Různé bolestné, lékařské prohlídky atd… Existují výluky a limity na vyplácení.

Pokud jste vyník nehody nebyl, tak vaše starost je teoreticky pouze oprava vozidla a náprava rozbitého majetku. Z protokolu od policie, nebo ze škodního protokolu, kam se vypisují potřebné informace pro pojišťovnu.

pokud vás zajímají čistě tresty od policie, tak můžete být pokutován za to, kvůli čemu jstě havaroval. Pokud bylo zranění při dopravní nehodě, tak by to mohli posuzovat jinak.

cukrar

dejte gps místa nehody s nákresem postavení vozidel. Jinak je to věštění z křišťálové koule.
Žádná křižovatka není složitá, jen pro ty co neznají předpisy.

Co řeknou policisté nemá vliv, důležité je, jak rozhodně magistrát, po odvolání klidně i soud. Zvítězí ten, kdo bude mít lepšího právníka.

jenik.tdi

http://www.ur­bania.cz/index­.php?ma=ajax&sid=pi­mage&pid=12788 tkovadle ale ze ty krizovatky jsou spojene pry se to jmenuje slozena krizovatka ale orpioti obrazku je nahore jedna vedlejsi na pravo a pak jen dole vedlejsi na levo a ja jsem jel z te vrchni smerem doleva a pak pokracoval po hlavni a pani z te vedlesji dole take doleva

marek953

Koukal jste na ten odkaz z mojí odpovědi? To je stejná křižovatka, ne…? Tam se o tom docela diskutuje a já se přikláním k tomu názoru, že je to jedna křižovatka a žádné „už jsem vlastně na hlavní“ neexistuje.

Ještě jednou vkládám lepší odkaz (snad se už nerozbije)…
http://forum.au­toforum.cz/vi­ewtopic.php?f=25&t=­1980

cukrar

Vozidlo vyjíždí z vedlejší silnice a je stále považováno že jede z vedlejší, dokud nedojde ke konci křižovatky. Spoustu řidičů si špatně říká, já jedu z vedlejší, ujede 4 metry a už si myslí, že je na hlavní. Tak to určitě není!!
Musí se řešit každá nehoda na křižovatka podle momentální situace a postavení vozidla.
Bez podrobností a fotky je to jen dohadování jako třeba zde:
http://www.po­radte.cz/auto-moto/15277-vinik-nehody.html

jenik.tdi

pan policista rikal slozena krizovatka pridal bych vam fotku znacky ale nevim jak