yuko

Uz jste někdy sami nasbírali a použili semena ostropestřce mariánského – bodláku?

Nasla jsem bodlak. Dejme tomu, ze je to Ostropestřec mariánský.

Uz jste nekdy pouzili semena Ostroperce marianskeho – bodlaku, ktery jste si sami nasbirali?
Foto je moje vlastni.

Nejlepší odpověď
marci1

Nesbírala. Ostropestřec mariánský má žíhané listy (viz odkaz).
https://fuchs­ie.cz/bylinky-a-lecivky/ostro­pestrec-mariansky.html
Užívám ho ale každý den. 🙂

Další odpovědi
zvonisek

Ne, asi bych si ho spletla s bodlákem. Radši si ho koupím hotový v lékárně, nechci se otrávit, a ani nevím, kde vlastně roste.

Zdroj: Zkušenost

Hayzl

semena se dají koupit velice lacino a nevyplatí se je někde sbírat. Problém s celými semeny je, že se nedají moc dobře zužitkovat. Na přímou konzumaci jsou tvrdá, i podrtit jdou obtížně. Do styku s kovem navíc přijít nesmějí (kovový mixér) a jsou i citlivé na teplotu (např. čaj i kov zničí účinnou látku silymarin).

dr.luha

Ostropestřec se snadno pozná podle listů. Pokud najdeš, kde roste, dá se i nasbírat. V kuchyňském sekáčku se podrtí a naloží se na měsíc nebo déle do lihu nebo ještě lépe do směsi lihu a glycerínu 50/50 (farma kvalita). Nerezový nůž ničemu nevadí, surovina neobsahuje vodu.