klumprt

Narodí se člověk jako ateista, nebo jako věřící?

Kdo potom začal otravovat slušný lidi? Věřící s tím, že Bůh je, nebo ateista s tím, že není?

Doplňuji: S názorem „tabula rasa“ souhlasím. To by znamenalo, že člověk se rodí jako ateista. K víře ho přivedou zpravidla teprve rodiče, někdy i jiní lidé (např. charismatický kamarád, učitel, spisovatel… ) Nepřivedou-li, zůstává ateistou.

Gestasovi bych namítl, že fakt, že každá kultura má nějaké náboženství, může znamenat toliko to, že člověk má nějakou predispozici k náboženskému chování. Třeba to bylo z nějakého důvodu evolučně výhodné. Já jsem třeba toho názoru, že ta predispozice je u některých jedinců (např. kněží) silnější a u některých (např. já) zcela vymizelá. Je třeba si uvědomit, že s pravdou to nemusí mít vůbec nic společného, jelikož evoluci nezajímá pravda, evoluci zajímá reprodukce genu.

V dané otázce je pak velmi zajímavá teorie memů, podle které je cokoli, co nosíme v hlavě (víra, umění uplést proutěný košík, znalost jazyka, anekdoty, apod.) něco podobného jako je gen. Šíří se to v populaci v hlavách lidí, a má to vlastní evoluci (blbé vtipy se zapomínají, chytré se vypráví i padesát možná sto let, překládají se do jiných jazyků a šíří se po zeměkouli).
Dokonce to vypadá, že memetická evoluce má vliv na tu biologickou, ale to už je na jiné, delší povídání.
Pro zájemce: googluj „teorie memů“, stahuj, čti.

Nejlepší odpověď
annas

Narozené dítě je tzv. „tabula rasa“, čistá nepopsaná deska, na niž se zapisují informa Takže v tomto směru se narodií jako ateista, nevědoucí. Později si utváří i vlastní názory.

Náboženství znamená – následování někoho. K tomu, aby někoho člověk následovatl, potřeboval získat informace, nejdříve zprostředkovaně od rodičů, ve škole, později četbou atd. Věřit v něco či v někoho, co mu usnadní život nejen na zemi, ale i po smrti. Za špatné činy pak očekávat trest.

Pro připomenutí počátek náboženství a proč se vyvinulo tolik druhů.

Vrcholem ateismu se stal francouzský materialismus v 18. st. Vliv měl také Marx a Engels svou teorií dialektického materialismu.

http://www.zna­menicasu.cz/na­bozenstvi-vznik-ruznych-smeru/

Další odpovědi
Kepler

Člověk se narodí především jako nevědoucí, nevinný a neposkvrněný. To, co se z něj nakonec stane, za to mohou jeho rodiče, škola a společnost. Až dospěje, pak teprve do toho vstupuje vlastní vůle a vědomí. Výsledek je vždy nejistý.

doplněno:
někdy to dopadne tak, jak to řekl Arnošt Golflam: " Jsem ateista – díky Bohu!"
Velmi moudré.

ivzez

Člověk se narodí jako „tabula rasa“.
Před slovem ateista bych zde dala přednost slovu nevěřící.

Gestas

Ateisti s tím, že není. Jak jinak by bylo možné, že všechny ultury mají nějaké náboženství.

Mc Merkurion

… jako ateista (nevěří v boha) ale i jako věřící (naprosto oddaně věří matce) …

zjentek

„Kdo potom začal otravovat slušný lidi? Věřící s tím, že Bůh je, nebo ateista s tím, že není?“

Zdá se, že úplně první začali otravovat ateisti a to s tím, že Bůh je! Nejspíš k tomu museli mít dobrej důvod.

dubraro

Muslimové v tom mají jasno. Podle jejich věrouky se každý člověk narodí jako muslim a teprve když jej rodiče nebo společnost přivedou k jiné víře, stane se z něj křesťan nebo ateista nebo cokoliv.

luckykubrt

Podle Bible to má svůj původ v Edenu, ráji, který Bůh Jehova pro lidstvo vytvořil. Božím záměrem bylo naplnit Zemi lidmi, kteří měli žít věčně a měli jedinou povinnost poslouchat Boha. Jeden z andělů však chtěl uctívání sám pro sebe. Stal se z něj satan a ďábel (odpůrce a pomlouvač), světovládce ničemných Lucifer. K němu se přidali další andělé, kteří byli nazvaní démoni. Adam s Evou byli věřící od stvoření. Jenže neposlechli Jehovu Boha, ale ničemného ďábla, který vzal na sebe podobu hada… pojedli ze stromu poznání dobrého a zlého. Tím na sebe přivolali kletbu, že bude semeno Boží a hadovo a bude mezi nimi nepřátelství (Ježíš Kristus je semenem Boží organizace a taky vyučoval lidi o svém nebeském Otci Jehovovi). Jejich děti se rozhodli jít každý jinou cestou. Spravedlivý Ábel jako ten, který miloval Jehovu a ničemný Kain, který za to nenáviděl svého bratra. A tak to je od stvoření světa až do doby, kdy bude zničen satanův svět. 😉

annas

Memy – seznámila jsem se s touto teorií v souvislosti s imigrací musilůmu. Jich bude přibývat geneticky, my budeme od nich přebírat memy, takže se jim budeme přizpůsobovat.

klumprt

annas – Takhle, jak to popisujete, to vlastně nic neříká. Náboženství je v teorii memů popisováno jako komplex memů čili tzv. memplex. To je vzájemně provázaný systém mnoha myšlenek a nápadů, který se předává dál jako celek. Ta tři nám nejbližší náboženství tj. islám, křesťanství a judaismus jsou vlastně memplexy, které jsou velmi úspěšné v memetické evoluci. Připomíná to skutečně nějaký živočišný druh, např. ptactva, který má tři rasy, které si zabraly každá nějaké svoje teritorium.
Jiné přiléhavé přirovnání je přirovnání k infekční chorobě. Věřící jsou nakažení, infekčnost je v tom, jak se choroba přenáší z člověka na jiného. Ta náboženství jsou potom jako tři kmeny chřipky, která se epidemicky rozšířila na velkém území. Zajímavé je, že kdo je nakažen jedním kmenem, nemůže chytit druhý. Leda se musí uzdravit a pak znova nakazit.
Na případě náboženství velmi dobře vidíme, jak memy dokážou měnit chování člověka poměrně uniformním způsobem. (Např. pět modliteb denně, odpor k nevěřícím, nedělní zahálka…) Pak je zřejmé, že můžou mít vliv i na biologický vývoj lidského druhu.

ivzez

Annas, ten odkaz mi nefunguje…

luckykubrt

Jinak člověk, který důvěřuje v Jehovu a miluje právo a spravedlnost nemůže přijímat islám jako své náboženství. Je to protipól k pravému náboženství neboli ve skutečnosti uctívání Antikrista. Muslimové jsou pedofilní a spousta lidí to odsuzuje, znásilňují ženy a vraždí. Nemyslím si, že by se tato memy ujala (z pohledu slušného člověka stvořeného k Božímu obrazu je to nepřijatelné). 😉

Mc Merkurion

… no, voni jehovisti nejsou o nic lepší …

luckykubrt

Nechápu jak někomu můžou svědkové Jehovovi vadit. Vždyť hlásají lásku k bližnímu podobně jako Kristus. A jsou skutečným náboženstvím míru. Svědkové Jehovovi nebojují, ale bojuje za ně Bůh Jehova. 😉 Samozřejmě jen ti špatní lidé, kteří se nechtějí Jehovovi Bohu přizpůsobit pokládají i tuto pravou víru za špatnou. ☹ A faktem je, že každý (podle proroctví Jehovy Boha) přijde k přesnému poznání a přestanou existovat všechny špatné věci (nemoci, války a jako poslední nepřítel i smrt).

Roman71

Ježíš sám řekl jasně svým učedníkům, že když nenáviděli jeho, budou nenávidět i je (potažmo všechny, kdo budou žít podle Boží vůle).. Dnešní situace není žádná výjimka. Platí to naprosto stejně.

Stačí si uvědomit, jak mocně v lidech působí sobectví. Stačí poukázat na nějakou užitečnou biblickou zásadu a oslovený reaguje slovy:
„Mně nebude do toho jak žiju nikdo kecat. O tom co je správné a co ne, si rozhoduju sám!“.

..škoda.

Mc Merkurion

… ale to ostatní taky …

Mc Merkurion

zjentek:„Zdá se, že úplně první začali otravovat ateisti a to s tím, že Bůh je!“ výstižně řečeno …

klumprt

McMerkurion

„…naprosto oddaně věří matce“ To se dá jinými slovy popsat jako velmi dobře prostupný kanál pro vertikální (mezigenerační) memetický přenos. 🙂

klumprt

U svých otázek dávám palec všem, kdo na ně poctivě odpoví, bez ohledu na to, jestli s nimi souhlasím nebo ne. Luckykubrtovi se tentokrát prostě nepodařilo odpovědět na otázku.

luckykubrt

Tady se nedá přesně říct odpověď. Jen jsem ve skutečnosti napsal, jak to bylo. Ábel možná „otravoval“ Kaina svojí vírou k Jehovovi Bohu. A dovršením bylo, že Bůh Jehova požehnal Ábelovi, ale nepříznivě pohlédl na Kaina a jeho oběť. Ten, který svedl Evu, ten prahad v ničemnosti mohl zase být tím, který „otravoval“ v tom smyslu, že není třeba poslouchat Boha (ne tím, že není). No a zřejmě působil i v Kainovi jako duch neposlušnosti. Výsledky jsou vidět dnes. Spousta náboženství (a jedním z nich je i tzv. nevíra v Boha jako je ateismus… což mi připomíná výrok A. Goldflama v „Dědictví…“: "Jsem ateista, díky Bohu. :D ), které o sobě tvrdí, že vedou k Bohu a nepřátelství mezi nimi. ☹