Když ateista věří v esoteriku, je stále ateistou?

Znám hodně takovým případů, žena se nazývá ateistou ale věří v esoteriku, výklad karet, věštění atd. Nepopírá tohle samo sebe? Měl by se takový člověk nazývat ateistou? Nebo jde jen o klasiku čechů, pokud nemáš vyznání jsi ateista a lidi si to pak o sobě jen myslí?

Nejlepší odpověď
Anikitos

Esoterika, jalo magie bývá většinou součástí nějakého náboženství, takže asi nebude ateista.
I tak je esoterika nějaké paranor.. nadpřirozená věc, která ne spjata s duchovnem a takové věci oni nevěří.

Ledaže, by se nějaké ty schopnosti (napr. Telekinze) daly racionálně vysvětlit, že člověk dokáže pohybovat vzdálenými předměty pomocí mysli díky plným využitím mozku či mutací – vylepšením lidských přirozených schopností (jako v x-menech). V něco takového možná někteří věří. :)

Další odpovědi
Kepler

V esoteriku věří převážně lidé jednoduššího založení a s vírou to nemá nic společného. Není to v rozporu.

ivzez

Ateista nevěří v (existenci) Boha,
případně popírá existenci Boha.
Víra v Boha podle mne nemá s esoterikou nic společného.

Poznámka:
Nevěří v esoteriku, ale esoterice, přesněji
podvodníkům → kartářkám apod.

Lukes888

Už jste si v podstatě sám odpovědel. ,,Ateismus" je teď moderní. Někteří lidé ani přesně nevědí, co to znamená.

Kelt

Každý člověk má svou víru, názory, přesvědčení. Ale když někoho něco zajímá, například karty, tak to neznamená, že tomu věří. Třeba ho to zajímá z matematického hlediska.

Edison

Ateismus není nevíra. Každý v něco věří.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ateismus

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ateismus

Anikitos

@Kepler

To není pravda, spousta inteligentních někdy až geniálních lidí věřilo a věří v esoteriku…
A většinou souvisí s vírou ( s náboženstvím) a i kdyby ne, tak víra v psychotroni­ku/nadpřiroze­no je taky víra. :)