England1522

Pokud věřím v Judaismus tak jsem žid?

Nejsem žid ale věřím v judaismus a zajímá mě že pokud někdo věří v Judaismus tak jestli je jakoby žid nebo není.

Nejlepší odpověď
annas

Židovství neboli judaismus je náboženstvím židovského národa.

Žid se dá chápat dvojím způsobem

  1. žid = vyznavač monoteistického náboženství opírajícího se o Starý zákon
  2. Žid = příslušník semitského národa (vyznávajícího toto náboženství), pocházejícího z území Palestiny.

Projděte si 2.5.1. a další, dovíte se víc.

Dle ortodoxního přesvědčení je židem každý, kdo má matku židovské krve. To, že se někdo narodí Židovce, znamená podle halachy, že bude patřit k židovskému národu po celý svůj život. I kdyby se chtěl zříci svého členství ve skupině, nebo byl dokonce ateista či agnostik, zůstane navždy Židem/ovkou, jelikož podle halachy neexistuje rozdíl mezi náboženstvím a příslušností k národu.

Další možností je konverze k židovskému náboženství. Nejedná se však o jednoduchý proces, který vyžaduje silnou vůli, odhodlání a vytrvalost člověka toužícího se stát členem židovského společenství. Přestoupit na židovskou víru může jedině opravdu přesvědčený jedinec, který tak dělá ze své vůle a nejhlubší touhy. Tato konverze musí být odsouhlasena ortodoxními představiteli.

Konvertita/tka může být kdykoliv podroben/a kontrole, zda dodržuje veškeré příkazy a nařízení Tóry a žije dle židovské tradice. Pokud tomu tak není, může být z obce vyloučen/a . Může se tedy zdát, že ten, kdo přestoupil na víru, je vlastně v méně výhodném postavení než Žid/ovka narozením. Ačkoliv dle vlastního přesvědčení patří a chce patřit mezi Židy a Židovky, avšak není v jeho silách dodržovat veškeré ortodoxní zákony, může být vyloučen. Jedinec narozený Židem i přes neplnění svých povinností nikoliv, ten je Židem navždy

Židovství v součastné české společnosti
Teoretická práce doplněna návrhem výzkumu identifikace mladých lidí s židovstvím

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:FkgAJ­MQmuZwJ:is.mu­ni.cz/th/13614­3/fss_b/bakalar­ska_prace-Skaloudova.doc+&cd=2&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a

Další odpovědi
anonym

Věříš v judaismus? – a co to znamená?
Judaismus je náboženství (ideologie), takže pokud v ně věříš, musíš ještě uvést v jakém směru, že:

  • je jediné správné (špatné)
  • pomáhá (či škodí)
  • že nebude (bude) vytlačeno jinými náboženstvími

Pokud se ptáš na definici Žida, pak musíš uvést z jakého hlediska.

Podle mne nejsi Žid – už jen proto, že o judaismu mnoho nevíš – přečti si alespoň Starý zákon.

arygnoc

akože oko za oko, zub za zub?
to ani nemusíte veriť v judaizmus.

starý zákon je plný krvi, podobne, ako dejiny v podstate všetkých náboženstiev.

k otázke:
vyznavač judaizmu je žid (s malým prvým písmenom), ale nutne nemusí byť Žid (ako príslušník národa).
ale toto by ste mal vedieť práve z judaizmu/starého zákona (u židov tóra, päť kníh Mojžíšových) a jeho výkladu – talmudu (starožidovský náboženský súbor výkladov ku Starému zákonu, súbor židovskej náboženskej tradície.).

takže pravdepodobne veríte ani sám neviete čomu.

annas

Jak jsem uvedla, není jednoduché stát se židem. 🙂