Avatar uživatele
Stříbrný

Můžu výrazně starší osobu požádat, aby mi tykala?

neni to v rozporu s etiketou? nemyslím nabídnutí tykání, jen aby mi daná osoba tykala, já bych jí nadále vykal

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Žádat není to přesné označení, spíš bys to měl jen oznámit takovou lehce humornou formou, např.: "ježíš paní Kudláčková, tykejte mi, dyť jsem takový mladý ucho, tak mi přeci nebudete vykat".

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Můžeš, to proti etiketě není, ale většinou ti ten starší nabídne tykání i zpětně, jako třeba teď já :-)


Avatar uživatele
Zlatý

Toto nabídnout můžeš. V žádném případěto neni v rozporu s etiketou.


Avatar uživatele

1) Tykání se nabízí, nikoliv žádá a nabízí jej vždy ten společensky významnější, což ty v 16 zřejmě nebudeš.
2) Ptáš-li se na etiketu, tak mladší nikdy nenabízí. viz odkazy níže:
(To, že ti Drap a Sůwa prezentují svůj osobní omyl, jen dokazuje neznalost etikety a ilustruje smutný fakt, jak se slušnost z dnešní společnosti vytrácí).
Tykání nabízí vždy společensky významnější osoba- žena muži, nadřízený podřízenému, starší mladšímu. Není vhodné, aby ho žena nabízela nadřízenému. Pokud nabídnete tykání, berte zřetel, že druhá strana by to neměla odmítnout (leda ve specifických situacích). Tykání je výrazem blízkých vztahů.

http://www.chovani.eu/…
http://www.zasady.cz/…

P.S. Máš-li v profilu, žes zastáncem gramatiky, a rád si utahuješ z uživatelů, neměla by ti vadit replika, že spisovné je "mohu".
Příště si projdi třeba Špačka, abys netápal nebo se zbytečně neztrapnil.
V mnohém by ti mohlo pomoci i místních 7,5 tisíce odkazů, (jež uživatelé asi ignorují, jinak by nemohli opakovaně odpovídat mylně):
http://www.odpovedi.cz/…
Doplňuji:
ad diskuze -
1) ale pochopil, ptal ses přece na etiketu (ne na živelné výklady), tak jsem ti ji citoval, vždy bys měl nechat na společensky významnějším jeho volbu, proto etiketa jednostranné výjimky neuvádí. (Např. netiketa naopak na netu považuje tykání za obecný úzus, takže tam můžeš tykat bez složitých ceremoniálů, ale třeba deformace nicku, už je urážka a VELKÁ PÍSMENA znamenají křičení).
2) V písemném projevu je stále "mohu" preferováno, právě proto, že původní "můžu" je jen tolerováno, jako vyloženě hovorový tvar. To, že se novější Pravidla snaží reflektovat některé hovorové novotvary a patvary, ještě neznamená, že jsou stejně jazykově čisté.
Sloveso moci/moct má vedle starších tvarů mohu, mohou též analogické tvary můžu, můžou, které jsou v SSČ označeny jako hovorové. Jde tedy o tvary, jež se vyskytují především v mluvených spisovných projevech, v psaných stále převažují tvary původní, tzn. mohu, mohou. Pouze tvary původní uchovává knižní sloveso stříci se, tj. střehu se, střežeš se, ..., střehou se (toto sloveso celkově zastarává, živý je jen tvar imperativu střez se).
http://prirucka.ujc.cas.cz/… (mohu/můžu)
http://cs.wikipedia.org/…

Zdroj: http://www.evalabusova.cz/clan ky/vykat.php


Avatar uživatele

Pokud bys byl nadřízeným té starší osoby, tak to lze.


Avatar uživatele
Stříbrný

Tykání a vykání
Tykání nabízí pouze společensky významnější osoba. Nadřízený může své podřízené oslovovat křestním jménem, avšak měl by jim vykat. Mladší může požádat staršího, aby mu tykal, a sám zůstane u vykání. Požádá-li nás někdo o tykání, máme právo tento návrh odmítnout, zejména jsme-li mimořádně významnou osobností nebo ženou.

Doplňuji:
Pro pochybovače alespoň nějaké odkazy: http://www.vitejdoma.cz/…
http://orion.vesmirbolatice.cz /…, snad postačí alespoň ke zdravé pochybnosti, zda nominace zde udělené jsou oprávněné.


Avatar uživatele
Pokročilý

Situace,kdy já někomu vykám a ten dotyčný mi vyká, to jsem zažil naposledy na základní škole ve vztahu učitel-žák. Od té doby už prostě tykám tomu, kdo tyká mě a vykám tomu, kdo vyká mě. A tykání snad může navrhnout kdokoliv, ale určitě snad jen oboustranně, ovšem asi by druhá strana měla taky souhlasit.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Tak jsem čekala, že se bude rovnocenně diskutovat. Jenže diksutér to odpískal...
Možná proto, že zjistil že odkazy, na které se odvolává on, nejsou o nic sofistikovanější než ty moje uvedené pod rodinnými či jinými hlavičkami :) (ani přípona "eu" jim glanc nedodá). Zůstalo mnoho nezodpovězených otázek... včetně této: Etiketa už nejsou pravidla společenského chování?

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Dr.Axl: Napsals toho hodně, ale v žádném Tvém odkazu nevidím řešení té konkrétní huxovy otázky. Odvolávat se na obecná ustanovení občas nestačí. Myslím, že se mýlíš, anebo jsi opravdu ne zcela pochopil, co chtěl huxa vědět.

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Myslím, že by nebylo od věci tu odpověď smazat - když ji navíc zdobí ta nominace. Podle mne neoprávněná.

Avatar uživatele

anonym

Odpověď je zcela legitimní a věcná. Ostatně Bohemica to napsala lapidárně.
V doplnění je i srozumitelná odpověď.
Pro ty méně chápavé, ještě jednou resumé: Dotaz, jak je to podle etikety - je odpověď, že dle etikety mladší prostě nemá co nabízet a měl by respektovat postoj společensky významnějšího. Co je na tom nepochopitelného?
Proto tam jsou konkrétní odkazy, stačí si je přečíst, než začneme napadat něco, co se nám možná soukromě nemusí líbit.
Subjektivní verze manon nemá v etiketě oporu, prosím o racionální doložení odkazu, privátní dohady ještě nemusejí být relevantní.
Nikomu se nelíbí platit daně, ale bez nich by stát nefungoval, podobně jako by někdo odmítal, že se jezdí vpravo. Ano, může zkusit jet vlevo, jenže jen jednou, buď by nepřežil nebo jen s mastnou pokutou.
Máš právo na svůj názor na nominaci, ale pak jej nemůžeš jedním dechem upírat tomu, kdo ji demokraticky a podle svého přesvědčení udělil.
Uveď jediný pádný argument, pak lze rovnoprávně diskutovat a ne jen používat totalitní manýry.
(Opět nešvar, žádná věcná replika k předmětu otázky, přičemž osobní vzkazy patří do vnitřční pošty).
Stále si diskuzi k otázce pletete s osobním chatováním, otázka je v rubrice Etiketa, nikoliv Zábava.

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Dr.Axl: Zdáš se mi poměrně negativně naladěný. Jak si předsavuješ rovnoprávnou diskusi? Já Tě nechci rozčilovat, ale souhlasit s Tebou nemůžu.

Avatar uživatele

anonym

Rovnocenná diskuze je věcné uvedení faktů a argumentů, nikoliv napadání práv a názorů druhých, že dávají palce a nominace dle jejich vlastního svědomí.
Kultivovaná oponence znamená přesvědčit partnera, ne se uchylovat k osobnímu napadání, když nám dojdou argumenty.
(Jinak, já přece nemám důvod se rozčilovat, jiný názor snad ještě neznamená nepřátelství. Nejvýš mne může někdy mrzet nedostatek logiky nebo nechápavost, ale to bývá problém toho druhého).
No vida, pokud bys tyto odkazy dala rovnou, mohli jsme být dále.
Takže ještě jednou - i ve tvém odkazu je konstatování, že tykání by nikdy neměl navrhovat ten, jenž na to nemá právo. Naopak je to nezdvořilé a oslovený má plné právo odmítnout, byť tady důsledná etiketa malinko pokulhává, jenže 1. faux pas učinil onen neomalený mladík.
Opět se ve 2. odkazu objevuje naprosto neakceptovatelný výraz "žádat", když lze pouze nabízet.
Dotaz byl na etiketu a ta je jen jedna.
Tvé odkazy jsou z privátních blogů či rodinné stránky, kde se hovoří o pravidlech (což není totéž co etiketa), a navíc subjektivní a populistická postoj. Opět - tyto excesy prostě etiketa nezná.
Základní princip slušnosti je úcta a respekt k protějšku, právě proto vycházejí interpreti etikety z toho, že vždy je nutno nechat takovýto krok průniku do soukromí, výhradně na tom váženějším a je krajně nevhodné se jim jakkoliv do této výsady vnucovat. Nezaměňujme časté neslušnosti s původní ryzí etiketou.

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Napsat, že je nominace podle mne neoprávněná je napadání něčích práv? Můžeš mi říct, koho jsem osobně napadla?

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Ovšem tohle "mne může někdy mrzet nedostatek logiky nebo nechápavost, ale to bývá problém toho druhého" je perla :) No jistě, Ty problém s chápavostí nemáš a s logikou teprv ne, že jo :D Tak tos mne dostal. Vrchní logik planety, nebo jak se ta Tvoje funkce jmenuje?

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

> http://prirucka.ujc.cas.cz/…

postoj je rodu mužského, tudíž správně má být populistickÝ postoj, nebo je to zase nějaký IT žargon, že u rodu mužského neživotného technici mění tvar přídavného jména, jako by se jednalo o rod ženský?

rád se poučím..

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Já se zas ráda poučím, co je původní ryzí etiketa? Něco od Pána Boha? Nebo to vymysleli lidé - kdy? od kdy platí ta jediná a ryzí? Předpokládám, že je to něco, co nepodléhá a ani nikdy nepodlehlo vývoji, když je to tedy to původní... :) Neoniká se podle té původní ryzí? Může se ukázat kotníček - není to nemravné?

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

To je dobrý :)))

huxa píše že Dr.Axl nepochopil na co se huxa ptal a Dr. oponuje že naopak pochopil :D :D

..takže Dr.Axl ví co chtěl huxa vědět mnohem lépe než sám huxa :D ..naprosto geniální záležitost :))

(prosím o zarámování diskuze)

Avatar uživatele

anonym

ad bolak pro ty natvrdlé:
otázka jasná - "mohu požádat starší osobu..?" ¨odpověď "Nemohu" nežádá se, ale nabízí a ani nabídka nelze od mladšího natož vůči ženě.
2. část otázky - "není to v rozporu s etiketou?" Ano, je, etiketa podobné vyjímky ani nezná, ani neuznává.
Poukazovat na dnešní časté hulvátství, nemá s pravou etiketou naprosto nic společného.

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

takže píšeš sám sobě?

tak to snad ani nebudu číst, nerad bych ti lezl do soukromí..

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Dr.Axl: Jaké totalitní manýry máš na mysli?

Avatar uživatele
Stříbrný

huxa

Dr. Axl-vidím, že jste mě nepochopil, mě osobně vadí, když mi někdo vyká, ale nevadí, když já někomu vykám, tudíž bych rád věděl, jestli neni v rozporu s etiketou pořádat starší osobu, aby mi tykala

můžu bývalo nespisovné, teď je již spisovné

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3923
Zlatý Drap 2394
Zlatý led 1692
Zlatý marci1 1320
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 988
Zlatý mosoj 867
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.