sesednizkola

Odmitli jste nekdy nekomu tykani?

Ja vylozene ne, jednou jsem dostal nabidku tykani od pomerne starsi zeny vuci mne a dal jsem ji vykal, pochopila a pak uz jsme zustali u vykani. Nekde jsem take cetl, ze podle etikety muze nadrizeny tykat podrizenemu i bez jeho souhlasu. Co je na tom pravdy? Osobne tedy povazuji podstatnou cast (ne celou) etikety za prezitek, ale znat by ji clovek mel. Nebo alespon ty veci, co rika Spacek o etikete atd. mi prijdou nekdy dost uhozene a delaji z etikety spis ponizujici vec nez projev ucty k druhemu. No ale otazka zustava, odmitli jste nekdy nekomu primou nabidku tykani?

Nejlepší odpověď
gecco

Ano, třem lidem, doposud…
😉
Jedním z nich je i zdejší účastník – on mi sice tyká, ale já jemu nebudu… A není to z přemíry mé úcty vůči němu…
😉

Další odpovědi
Psychotic

Ano, podobně jako ty: od staršího člověka, ke kterému jsem (tehdy) měl hodně respektu a prostě mi přišlo nepřístojné mu tykat.

I já považuji etiketu za přežitek, už jen proto, že se jedná o „oficiální“ pravidla. Když se podle ní bude člověk chovat v normálním životě, bude za úplného trotla.

Hans51

Etiketa není přežitek! Každopádně, nadřízený podřízenému tykat jen tak bez dalšího nemůže (nicméně pravidla etikety jsou vymahatelná pouze morálně, čili pokud se rozhodne tykat, bude tykat).

Nabídku tykání neodmítám, protože i poté se lze chovat k danému člověku s úctou 😉

zjentek

Moc často ne, mnohem častěji jsem určitým exotům odmítl vykání.
Kdybych na ulici potkal některého z prezidentů, kteří v této zemi vládli od pádu bolševika, včetně toho dnešního, vykat bych nikomu z nich nedokázal ..to bych se před sebou musel kroutit hanbou, kdybych je takto uctíval, čímž vykání bezpochyby je.

Šidlo

ako prudérny tínedžer navyše s dobrou výchovou často

teraz už len naozaj ľudom, ktorých si vážim a myslím, že pravá autorita si vykanie zaslúži.....myslím, že také vykanie má väčšiu váhu než tituly a ocenenia

Drap

Nevzpomínám si. Ani nadřízený by podřízeným tykat bez souhlasu neměl.

led

Ano, ak mám pocit, že náš vzájomný vzťah nedorástol na tykanie. Od 15+ (držiteľom občianského preukazu) vykám.
Prirodzene jestvuje aj výnimka: V pracovnom vzťahu, ak uľahčí vzájomnú komunikáciu)

briketka10

Starším lidem vykám a sousedům některým taky,
nebo si jich ani nevšímám těch nepřizpůsobivých.

postcd

j, nerad tykám někomu kdo je mi cizí je o dost starší a je mi nesympatický

Hans51

Když se bude člověk chovat podle pravidel etikety, bude za úplného trotla. Když podrží dámě dveře? Když pustí sednout staršího člověka v MHD? Když se dere v kině na své místo a k lidem v jeho řadě se staví čelem, neukazuje jim zadek? Když pozdravíte? Když neposloucháte hudbu tak nahlas, že se ze sluchátek v podstatě stávají reproduktory pro ostatní?

Dovolím si požádat o několik příkladů, kdy je člověk za trotla, protože ať dělám co dělám, na žádné nemohu přijít 🙂

Psychotic

Tazatel mluvil o panu Špačkovi, který rozkrývá českému občanu (zábavnou formou, uznávám) hovadiny jako kdo komu podává ruku, kdo kdy smeká nebo sundává rukavice, kdo jde vlevo a kdo vpravo apod. Když na podobných věcech budete trvat, odvažuji se tvrdit, že vás ostatní budou považovat za nenormálního.

Kromě toho kdyby se dle takové etikety chovala žena (tzn. takové chování očekávala/vyža­dovala od mužů), tak myslím, že by ji lidé běžně označovali slovem na pé. U mě by tedy rozhodně respekt neměla.

Hans51

Pokud nebudu na podobných věcech trvat, budu sám sebe považovat za hulváta. Je mi líto, že to vidíte jinak; pravidla slušného chování mi byla vštípena výchovou, já je vnímám jako naprosto samozřejmá, bez dalšího. Pokud mě kvůli tomu někdo považuje za nenormálního, je to jeho věc, já se kvůli tomu měnit nebudu 🙂

Pan Špaček daná pravidla nevymýšlí, sama o sobě se vyvíjí. Mám trochu obavy, že špatným směrem, protože jsou tvořena společností, tedy námi všemi.

Psychotic

A mně je zas líto, že to jinak vidíte Vy, protože takto se těch zbytečných pravidel nezbavíme. Ač jsem ještě Čechoslovák, vyrůstal jsem už ve svobodné společnosti a mám jako ideál zafixováno, že pravidla mají být užitečná pro společnost. Pravidla bez účelu jsou jen buzerace, pryč s nimi.

Také je mi líto, že si někteří lidé nechávají věci „vštěpovat výchovou“. Já o věcech, které se mi rodiče snažili vštípit, pochybuji a snažím se je nezávisle posoudit. Taky jsou to jen lidé a dělají chyby. Mnoho jejich hodnot jsem odmítl a myslím, že to ze mě udělalo lepšího člověka.