Kaja97

Tykání učiteli

Ahoj lidi. Byla jsem na výletě s 9. třídou a tak nějak jsme se s učitelem rozpovídali a říkal, že kdyby záleželo na něm tak mu všichni tykáme. Ovšem jak by to dopadlo ve škole? Dozvěděla by se to ředitelka a byl by problém. Já jsem mu jako jediná párkrát tykla, ovšem nikdo jiný o tom neví. Řekl mi, že ve škole mu mám vykat, ale co mimo školu? Taťka mi poradil, že když budu s učitelem osamotě, mám mu zkusit tyknout a že uvidím jak se zachová. Pokud by nic nenamítal, bylo by to v pohodě.:-)

Co mi poradíte? Mám si s učitelem ještě jednou promluvit o tom tykání nebo mám dát na taťkovu radu? Díky, díky moc za odpověď.

Nejlepší odpověď
Drap

Možná by bylo lepší počkat a tykat mu až po skončení školy. Bude to bezpečnější

Další odpovědi
anonym

Tykání učiteli se mi nezdá vhodné pokud se jedná o Tebe, jako jeho žákyni. Nebylo by to v pořádku ani na střední škole, tím méně se to hodí na škole základní. Učitel to přece řekl jasně – kdyby záleželo na něm… Ale nezáleží. Tak se ho nesnaž dostat do úzkých a do problémů.
Sama říkáš, že nikdo jiný tolik odvahy neměl, aby učiteli zkusil tykat a je to nevhodné i ze Tvé strany.
Jak napsal Drap, do skončení základky to vůbec neřeš. Nehodí se to a učitel by z toho mohl mít potíže, kdyby něco takového vedení školy zjistilo. Až budeš ze školy venku a na nějaké akci se třeba setkáte, nechej učitele znovu navrhnout tykání. Pokud to neudělá on jako autorita, kterou by pro Tebe měl napořád zůstat, tak něco takového ani nevzpomínej. Bylo by to trapné a trapné by to mělo být hlavně Tobě.

Syd

Netykej mu. Někdo to uslyší nebo si zvykneš a prořekneš se ve škole a bude z toho zbytečně poprask.

WeeBear

Jak už psal Drap, nejlepší by bylo začít si tykat až po skončení školy. Učitel, obzvláště pokud tě učí (byť jen posledních pár týdnů) z předmětů by pro tebe měl být autoritou. Tykání ji svým způsobem poškozuje.
U nás na střední škole je jeden učitel, který nabízí sympatickým studentkám (od té doby, co tam chodí jenom vypomáhat a neučí) tykání. Chápu, že mu to přijde normální, od studentů je věkově o pět, maximálně sedm let starší. Každopádně mu teď po napomenutí hrozí, že po ukončení práce na škole nedostane kladný pracovní posudek, což pro příští vizitku není zrovna ideální. Sama zvaž, zda ti to za to stojí. Já bych s tím počkala minimálně dokud nevychodíš devítku, byť chápu, že ti přišla tato nabídka sebevíc lákavá a chceš jí naplno využít, zvaž, zda to stojí za případné problémy tobě, či jemu.

led

Nie je to vhodné, pokiaľ nie ste v blízkom príbuzenskom vzťahu a aj vtedy treba rozlišovať medzi súkromnom a služobnom oslovení.
Nie nadarmo sa hovorí:
„inteligentní milenci si vykajú aj v súkromí, aby sa na verejnosti nepomýlili“

arygnoc

je to nevhodné.
Tykanie sa neskúša, ale vždy ho jeden z partnerov navrhuje (nie povoľuje).
Tykanie navrhuje:

  • nadriadený podriadenému;
  • starší mladšiemu;
  • žena mužovi.

V prípade, že o tak nie je, je proti slušnosti tykať.
Neprípustná (z hľadiska spoločenskej slušnosti) je i otázka:
Môžem Vám (má tu byť Vám, nie Ti) tykať?

Ale na to sa u nes akosi nedbá.
Ako aj na iné veci, týkajúce sa morálky a slušnosti.