Jak tykat společensky významnějšímu?

Za celý svůj život jsem nedokázal jen tak někomu tykat. U těch na stejné úrovni, nebo pod úrovní to nakonec celkem překonám, ale jde mi to jenom, pokud se dotyčný odhodlá k nespisovnému jazyku atp. – tedy kde není ostych. Vadí mi ale, že i když vím, že se mnohým, kteří tykání nabídnou, nelíbí, když se jejich požadavek neplní, tykat jim svedu jen velmi krkolomně. Myslíte, že je to jejich chyba, nebo má? (Že by vykání mělo být vždy uctivější.) Popř. co říkáte na výhybky neutrálními výrazy jako „Zdravím“? Nemám právo rozhodnout, zda tykání přijímám? (Ve vztahu já jim tedy samozřejmě.)

Odpovědi
exoman

Předpokládám že jste mladšího věku…
Pokud ano, pak mám pro vás jednu radu… Když někdo chce aby jste mu tykal tak mu prostě začněte tykat… Nedá se svítit. Je to trapné na obou stranách. Tomu kdo má tykat se do toho nechce. A ten komu má být tykáno o to zase nechce žádat 20× – než jej protistrana poslechne.

Jinak předpokládám že toho kdy jak a proč tykat se otázka netýká. Pokud ano, existuje na to na internetu hromady pouček a kurzů. Ladislav Špaček k tomuto tématu dokonce vydal knihu a pořad v ČT. Některé pasáže jsou dostupné na internetu.

da ny

Nelíbí se mi pozdrav „Zdravím“ (zdá se mi to suché, odměřené, nijaké), ani „Zdravíčko“ apod.
Souhlasím s Vámi, že někdy je vhodnější zachovat „odstup“ u vykání.
Pokud padne nabídka od starší či nadřízené osoby, je třeba a zároveň ct,í takové osobě tykat ;). Člověk si na tykání brzy zvykne. Na straně osob, které tykání nabídly, chybu nevidím.

Dochy

Je možné tykání odmítnout. Bacha, mohlo by to být bráno jako nezdvořilost takže s tím odmítáním tykání opatrně, slušně a korektně.

anonym

Tedy nemám na výběr, poněvadž je urazí tedy kterkákoli jiná volba. Nezbývá, než si je představovat, jak sedí na míse – to by jim mělo srazit vážnost a tykání snad už půjde. :)