Rokio

Co to přesně znamená faux pas?

Vím, že se jedná o chybné jednání a výraz se používá při jistých společenských situacích.

Já si však myslím, že faux pas se používá pro velké, nebo úmyslné prohřešky, zatímco můj známý se domnívá, že může jít o drobné společenské přešlapy.

Nevíte, kdo má pravdu? Nebo pravdu nemáme ani jeden, protože je pravda jinde?

Nejlepší odpověď
annas

Význam znáte, ale ještě připomenu – Z francouzského faux pas, doslovně chybný krok; přešlap.

Jde o překročení nepsaných společenských pravidel

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/faux_pas

V každé zemi je to něco jiného. Pro zajímavost se podívejte, kde a v čem byste udělali přešlap

" V Etiopii nepoužívejte ke konzumaci jídla vidličku a nůž. Místní by vás považovali za podivíny. Naopak jejich nepoužití je třeba v Chile považováno za velmi nezdvořilé.
V Hong Kongu přijďte na setkání rozhodně včas. Zpoždění delší než jednu minutu je považováno za neprofesionální.
Nikdy nedávejte v Pákistánu jako dárek alkohol. Jiné dárky jsou ale vítány.
Nikdy v Rusku neodmítejte vodku. Je to, jako kdybyste odmítli podání ruky.
Nikdy neukazujte v Íránu palec nahoru. Toto gesto je vnímáno jako extrémně nezdvořilé.
V Řecku neukazujte na nikoho dlaň. Urazili byste ho."

https://nejin­fografiky.cz/50-faux-pas-kterym-byste-se-meli-vyhnout-v-zahranici-infografika/

Záleží na tom, kde se prohřešku dopusétete, tedy v jaké společnosti. Jde i o menší prohřešky, které jedinec neřeší či si neuvědomuje – např. upnuté oblečení na ulici, nebo když u žen kouká spodní prádlo, nevím, zda stále platí bosé nohy bez ponožek atd.

Spíš se přikláním k vašemu známému.

Další odpovědi
aliendrone

Pravdu má známý. Tedy – ono záleží na tom, čemu říkáš "drobný společenský přestupek. Takové požírání ryby dezertním příborem místo rybím (či naopak) je celkem SLUŠNÝ trapas. ;) :D

Kryšpín

Když politik šplhá nahoru a slibuje možné nemožné a je si plně vědom, že později dojde stejně k politické dohodě

elkon

Dá se to říci i jedním slovem jako trapas. Nějaké jednání, kterým vzbudíte nechtěnou pozornost vůči vaší osobě. Příklad: prdnutí ve společnosti, když je v místnosti právě ticho.