Meggie2

Může vegan doplňovat vitamin B12 z jídla?

Odpovědi
jáára

Ano.

Zdroj: https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=vegan+B12&oq=v­egan+B12&aqs=chro­me..69i57j0i512­l6j69i60.6448j0j7&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8

Pepa25

Ne, žádné takové jídlo splňující veganské požadavky není. U některých se to občas tvrdí (třeba tempeh, viz odkaz), ale dostatečné mnořství B12 tam nebylo prokázáno. Vegani tak spoléhají na potravinové doplňky (živočišného původu).

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tempeh#Obsah_vi­tam%C3%ADnu_B12

elkon

Veganství je móda, ale se zdravým způsobem života to nemá nic společného. tělo potřebuje všechny složky, dostupné v běžné stravě. Uměle dodávané vitamíny nikdy nedosáhnou účinků, jako přírodní zdroje, které jsou navíc zdravé.
Zde o vitamínu B12.
Vitamin B12 je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby, podílí se na syntéze DNA a ATP a je nezbytný pro správnou funkci nervového systému. Hlavním zdrojem tohoto vitaminu v potravě jsou živočišné produkty: vejce, mléko, sýry, maso a vnitřnosti. V rostlinné stravě se téměř nenachází.

zjentek

Nejspíše máš na mysli doplňování vitamínu z rostlinné stravy/pití. Tak ano, může. Ovšem rozhodující jsou zde dva zásadní předpoklady:

  1. veganova vysoká znalost celé problematiky správného stravování
  2. lokalita/země kde vegan svůj způsob stravování provozuje, potažmo kde žije.

(K bodu b: plodiny s obsahem pestré škály vitamínů a stopových prvků, kterým se zcela běžně daří např. v Indii, mohou jinde chybět a naopak. Vlastně nejde jen o vědění, ale i o možnosti. Abys rozuměla, když ztroskotáš na menším či „chudším“ ostrově, můžeš být při stravování různě omezena všeobecně, čili nedá se říci, že jen ve tvých stravovacích návycích.

Striktně má vegan jistě takové zkušenosti a především znalosti stravy, že se o něj jistě netřeba bát. Přežije i bez toho. (;

paul1

Něco jsem našel, cituji:
Naše tělo potřebuje dostatek vitamínu B12, protože se podílí na tvorbě všech buněk, i těch mozkových. Velké množství se nachází v živočišných produktech, ale najdeme ho také v zelené zelenině, kde si ho mohou doplnit vegani. Losos, makrela, mléko, sýry, hovězí a kuřecí maso – to jsou všechno potraviny, kde najdeme vitamín B12.
A ještě jeden zdroj informací:
http://cs.wine­sino.com/diet-nutrition/vita­mins/1010104326­.html

Zdroj: https://happy­mag.cz/zdravi/ja­ke-vitaminy-by-nemely-chybet-ve-vasem-dennim-jidelnicku/#:~:tex­t=Nach%C3%A1z%C3%AD%20se­%20v%20kvasnic%C3%AD­ch%2C%20j%C3%A1trech%2C%­20ml%C3%A9ku%2C%20tva­rohu%2C%20ale,ze­len%C3%A9%20ze­lenin%C4%9B%2C­%20kde%20si%20ho%20mo­hou%20doplnit%20ve­gani.

zjentek

Ještě bych rád doplnil k odpovědím uživatelů Elkon a Pepa25 důležitou věc, a to, že dle jejich příspěvků se dá soudit, že například ve zmiňované Indii, kde lidé BĚŽNĚ žijí VÝHRADNĚ z rostlinné stravy A MLÉKA bez JAKÝCHKOLI vitamínových a jiných syntetických potravinových doplňků, jistě nikdy nebyli a dle toho celý příspěvek i vypovídá. Čili pokud existenci čehokoli nevidí, tedy po praktické stránce pro ni logicky nemají žádná vysvětlení, pak o věrohodnosti podobných příspěvků je nutno, aby sis vytvořila vlastní obraz.

Já konkrétně tam byl a potvrzuji, že vegané v Indii žijí zdravě, dlouho, bez újem a šťastně a to v mnoha ohledech více než zde u nás, kde jsi na stravovací návyky navykla ty sama. (;

Pepa25

Vegani nejí mléko! (zrovna mléko a mléčné produkty jsou významný zdroj B12). Jste fakt tak blbý?

zjentek

Oprava: nemají pro tyto způsoby žádná vysvětlení a logicky je tedy IGNORUJÍ (tak je to správně).

zjentek

Oprava: nemají pro tyto existence žádná vysvětlení a logicky je tedy IGNORUJÍ (teď je to správně).

Ametyst

Elkone, potravinářský byznys už dávno nezná, co je “běžná strava”.