kamilhornak

Může člověk po osobním setkání změnit svůj negativní názor na osobu ze showbyznysu?

To si tak člověk zmámen chutí suchých vín jde pěšky ze zastávky Hradčanská a před zastávkou Vozovna Střešovice jako správný gentleman nabídne doprovod kráčející holce v kšiltovce… No sranda, skvělý pokec a já pořád, že mi ta holka někoho připomíná a až na Petřinách mi docvaklo, že to je Lucka Vondráčková :) Mimochodem říkala, že autem po Praze moc nejezdí a že většinou „cestuje“ pěšky – no celkem jsem na ni změnil svůj ani nevím proč negativní názor.

Odpovědi
Disraeli

Dá se odpovědět i na zevšeobecněnou otázku, zda člověk může změnit svůj názor — ano, může. Obzvlášť po prožité zkušenosti, která mu ten názor změní. :D Okamžik nadhledu, prozření, „osvícení“, rozšíření nebo rovnou překopání dosavadních názorů a představ. Kdo čte filozofická díla (či duchovní a podobnou literaturu), ví, že v drobnostech k takovým „aha“ okamžikům, někdy ‚šokujícím‘, párkrát dojde..
Pro většinu lidí bývá nejtěžší změnit negativní postoj, obzvlášť zakořeněný a mnohokrát utvrzovaný postoj. Taky třeba zrovna předsudky se špatně překonávají, ale i „základní“ pohledy na svět a jeho funkci, osvojené od dětství, od rodiny.

Byl jsem svědkem, kdy i (mnohaletí) zatvrzelí zastánci něčeho, změnili svůj názor i postoj… to se teprve jedná o radikální změnu, někdy až životní změnu. Někteří z toho byli mírně nadšení až v extázi, jindy (a častěji) zase spíš trochu zdrcení a odevzdaní, protože se jim „zbořil jejich svět“ (alespoň dočasně).

led

Herec dokáže stvárniť postavu tak, že divák/poslucháč prestane vidieť pred sebou herca, ale pozerá a vníma postavu ako skutočného človeka i so všetkými kladmi a zápormi.
Už som tu dávnejšie spomínala napríklad jedného nemeckého herca. Príjemný spoločenský muž, ochotne sa zapájajúci do konverzácií, ale keď prišlo k nakrúcaniu to zrazu nebol on, stál tam arogantný nadutý slovanobijec v gestapáckej uniforme štekajúci rozkazy. Teda stretnúť takého na ulici, hneď sa stanem príslušníkom odboja. Ale akonáhle zhodil uniformu opäť to bol ten, ktorého sme poznali mimo nakrúcania.
Na vašu otázku…
Ano človek dokáže zmeniť svoj osobný názor na mediálne známu osobu, ktorú poznal len z médií, pri náhodnom stretnutí, len tak, ako sa hovorí „rozhovore u piva mimo kameru“. Môže to byť zmena k lepšiemu, ale môže si aj zmeniť svoj pohľad k horšiemu. Jednoducho aj ľudia zo showbyznysu, napodiv (pre niektorých) aj ľudia z politiky sú ako boh Janus, majú dve tváre „verejnú“, ktorú im nasadzuje ich práca a „súkromnú“, ich vlastnú, ktorá sa môže od verejnej (mediálnej) líšiť aj pomerne výrazne.

elkon

Jaký má smysl dotaz, na který sis odpověděl sám?

Drap

Může