AAnnaannaa

Musí být nájemní smlouva písemně?

Náš švagr získal náš dům, na dobré slovo jsme za něj spláceli hypotéku, s tím, že nám ho odprodá. U soudu nám bylo řečeno, že nájemní smlouva může být ústní. Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
baghira

Nájemní smlouva může sice být ústní, ale i mezi příbuznými může dojít ke sporu, a pak se leckteré skutečnosti jen těžko dokazují. Když jde o barák, řešil bych to písemně i s vlastním bratrem.

Další odpovědi
anonym

Pokud je ústní smlouva, je pro pozdější prokazování potřeba buď svědek nebo zvukový záznam nebo alespoň nepřímý důkaz, např. předběžný dopis apod. Doklady o splátkách hypotéky je sice podpůrný důkaz, ale nazakládá nárok na odprodej. Nejvýše by šlo vyžádat splacenou sumu zpět.
Píšete „spláceli jsme“, tj. v množném čísle, bylo vás u dohody víc? Pak jedině svědecká výpověď, jinak by to bylo tvrzení proti tvrzení.
Jinak platí shodný názor ostatních, vždy je lepší písemná dohoda, i kdyby stručná a strohá.

terry

Smlouva sice může být ústní, ale pokud se po x letech nepohodnete, kdo bude co komu a jak dokazovat?
Stará pravda – co je psáno, to je dáno.

arygnoc

odpověď je dána již v otázce.

ne.