savana

Ústní dohoda o nájmu a nájemném.

S nájemníkem jsem uzavřela ústní dohodu o nájmu bytu a dohodli jsme se i na výši nájemného.Vzhledem k tomu,že to je rodinný příslušník.Ovšem po čase platil jen část nájemného.Jak se mohu dovolat splátky dlužného nájemného.Mohu ho zažalovat za neoprávněné obohacení?Děkuji.

Nejlepší odpověď
standa

Váš smluvní vztah je právně neplatný ! Protože nájemní smlouva musí být písemná (§ 686 Obč.zák.)

Protože se jedná o ´povedeného´ rodinného příslušníka, tak bych jednoznačně preferoval pokus o dohodu. Pokud dohoda nebude možná, tak bych nájemníka vypakoval ze svého bytu…, příbuzný-nepříbuzný.

Pro eventuální žalobu nebudete mít dost důkazních prostředků a jak jsem říkal zkraje, bylo by velmi obtížné konstruovat legitimitu smluvního vztahu bez písemné smlouvy.

§ 686/1
Nájemní smlouva musí(…)mít písemnou formu.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t8h7.aspx