Avatar uživatele
Registrovaný

Moje mamka má tetu a ta teta má dceru a já nevím co je ta dcera ke mě ... sestřenice to určitě nebude ... tak já nevím

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Matčina teta je vaše prateta. Její dcera je matčina sestřenice. Vaše tedy "prasestřenice". Jenže tento výraz se nepoužívá - takže vzdálená přibuzná nebo matčina sestřenice.

Zkuste si představit, kdo by asi mohl být váš prabratranec nebo prasestřenice.

Máte pro nás nějakou nápovědu?

Mám připraveno hned několik možností. Buď to může být syn nebo dcera vaší pratety a prastrýce, nebo dcera či syn bratranců vašich rodičů nebo také do třetice dcera či syn bratrance vašich prarodičů.

Která možnost je tedy správná?

Správná není žádná z nich. Možnosti, které jsme si uvedli, zachycují, jak se slova prabratranec a prasestřenice v praxi někdy používají. A dodejme, že se používají jen velmi zřídka. Nedá se ale říct, že by šlo o běžnou, ustálenou a významově vyhraněnou součást slovní zásoby.

Takže ve slovníku zřejmě prabratrance nenajdeme.

Ne, nenajdeme. Jen tak pro zajímavost si můžeme uvést takovou slovníkovou úvahu. Bratranec je ve slovníku definován jako syn strýce nebo tety a předpona pra- se podle slovníků připojuje k výrazům označujícím členy rodiny vzdálené od sebe o jednu generaci. Podle toho by snad byla nejadekvátnější ta možnost, že prabratranec nebo prasestřenice mohli být dětmi prastrýců a pratet. Ale je to čistě jen akademická úvaha.

Existuje tedy nějaký výraz, který by plnohodnotně pojmenovával příbuzenské vztahy, které jste uvedl?

Ve spisovné češtině nic takového k dispozici nemáme. Osoby, které jsou dcerami či syny bratranců vašich rodičů nebo dětmi vašich rodičů či prarodičů, prostě nemůžeme jednoslovně pojmenovat. Vždy musíme volit nějaké opisné vyjádření. Ale vzhledem k tomu, jak málo se v praxi prabratranec a prasestřenice vyskytuje, můžeme říci, že potřeba takového pojmenování zřejmě není velká. Jednoduše řečeno, takto vzdálené příbuzenské vztahy většinou nepotřebujeme nijak pojmenovávat. Alespoň ne často. Takových okrajových, spíše experimentálních výrazů se najde víc, např. prabratr/prasestra, pratchyně/pratchán, prazeť/prasnacha apod. Ani jeden z nich však ve slovnících spisovného jazyka nehledejte.


http://www.rozhlas.cz/…
Doplňuji:
Ještě mě napadlo - druhá sestřenice, druhý bratranec. V některých oblastech se užívá pojem vlastník,/vlastnice, ale je to zastaralý oblastní výraz, který vychází ze zcela jiného základu.

Slovo vlastní původně to, co patřilo pod něčí vládu, k něčí „vlasti“. Vlastní a vlastníci pak mohli být poddaní jednoho pána, krajané z jedné „dědiny“, ale i příbuzní rodem. Ve staré češtině tak byl vlastník přímo i vlastní bratr.,

V Příručním slovníku se jako vlastník uvádí prostě nářeční význam "příbuzný".

Naše řeč

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

zkus si to vyhledat, možná je pro vzdálenou sestřenici nějaké slovo:
http://cs.wikipedia.org/…
http://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele

Mohla by to být sestřenice z druhého kolene. Nač to ale řešit. Potřebuješ si udělat jasno, jak jí říkat? Sestřenice jí říkat určitě nebudeš. Je to prostě vzdálená příbuzná.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

a já zase mý tetě křestním jménem
vlastně všem mým příbuzným a nic
neřeřím oni taky nee :DD

Avatar uživatele
Zlatý

chudst

Ocko, ale tohle je celkem dobrá otázka. Mě to taky zajímá ;) Dcera této dcery je moje vlastnice. Ale co je pro mě jen dcera tety? Nevím, jestli má oficiální název či ne, já osobně jí říkám "teta", ale zajímalo by mě, jestli má svůj specifický název.

Avatar uživatele
Zlatý

chudst

Annas, jako vždy máte bravurní odpověď, děkuji :)

 

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1122
Zlatý marci1 872
Zlatý quentos 652
Zlatý iceT 625
Zlatý hanulka11 536
Zlatý annas 502
Zlatý panenka 488
Zlatý ivzez 461
Zlatý led 445
Zlatý zjentek 420

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.