annas

Je dokonalost člověka krásná a nedosažitelná, protože je to norma nebes? Pouze touha po dokonalosti je norma člověka.

Autoři Sokrates a J. W. Goethe
https://citaty­.net/citaty/20113-sokrates-krasna-a-nedosazitelna-dokonalost-cloveka/
--

1. Myslíte, že „když je člověk nedokonalý, že si dokonale s dokonalostí poradí?“ – Leszek Kumor

2. Platí, že „naše nedostatky jsou to, co nás dělá dokonalými pro jiné?“ — Jane Austen

https://citaty­.net/citaty-o-dokonalosti

Obrázek
https://pixaba­y.com/photos/la­ke-reeds-sunset-landscape-nature-696098/

Nejlepší odpověď
led

Citáty sú diskutovateľne podľa uhlu pohľadu hodnotiteľa. Sú ako obrázok vo vašom odkaze, ak nepoznám pozadie, ako viem, či hodnotím „východ slnka“, alebo práve naopak „západ slnka“…
Kto je tak dokonalý, aby dokázal hodnotiť dokonalosť?

Poznamka k mojej otázke:
prirodzene okrem toho naj, naj, naj a-mimozemšťana

Další odpovědi
Drap

Ano, dalo by se s tím souhlasit. Ovšem vše ale může výt i zpochybněno. Záleží kdo, kdy a za jakým účelem bude hodnotit. Faktem však zůstává že i drobnost na případné nedokonalosti vidí nejlépe každý sám na sobě. A pokud to vidí, tak si to i uvědomuje a má už blízko k tomu, aby tyto nedokonalosti odboural.

zeeue

Podle mne je hlavní problém v tom, že „dokonalost“ je zcela abstraktní pojem. Tolik, kolik existuje lidských bytostí, tolik existuje různých představ dokonalosti.

Pokud to ale má být vnímáno jako jakýsi souhrn dobrých a špatných vlastností, pak podle mě „dokonalost“ lidské bytosti tkví v umění upřímně si přiznat vlastní „nedokonalost“. Podle mého názoru neexistuje stav, kdy má člověk pouze ty vlastnosti, co jsou všeobecně vnímány jako dobré, dokonce i když si je vědom všech špatných, nelze je eliminovat. Dokonalost podle mne bude spíše v rovnováze těchto i těch vlastností (jin a jang) a v pochopení člověka, že je důležité se umět pochválit, ale i si umět vynadat.

Např.:
Já se dnes velice pochválila, jak skvělou umím skládat hudbu…
…a velice jsem si vynadala, jak šílený jsem bordelář 😁

hapiky

Nikdo není tak dokonalý, aby byl dokonalý ve všem.