Lgee

Mohl by stát žít bez peněz?

Mohl by stát žít bez peněz? Ano nemohl by nic koupit ze zahraničí ale sám se svými vlastními zdroji by snad přežil nebo ne? Sice by umřelo hodně lidí protože by nebyl dostatek jídla ale.lidé by stále pracovali pro stát a za to dostávali peníze které by si už mohl ten stát tisknout jak chce protože by to nebylo s ničím propojeny, příště by ten stát žil jen ze zdrojů které má k dispozici.

Podívejte se do archivu. Kromě toho je otázka špatně stylizovaná.

Podobný dotaz uvedla annas
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-byste-delali-kdyby-nebyly-penize
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-nekdo-proc-existuji-penize-za-jakym-ucelem

Nejlepší odpověď
annas

Nejdříve si uvědomte, co je stát. Otázka je nepřesně formulovaná.

Co znamená např. pracovat pro stát?

Stát je organizované společenství lidí žijících trvale na určitém ohraničeném území.

Žijí v něm občané, řídí jej určité orgány atd. Stát je organizace, společenství apod. takže mohou jménem státu jednat lidé, kteří jej zastupují a mají určitou zodpovědnost.

Takže zjednodušeně i vy jste „stát“, jako občan, takže pracujete pro sebe, abyste se uživil, daně a poplatky odvádíte, aby byl zajšitěný chod státu jako společenství.

Neodpověděla jsem na druhou část otáziky. – peníze .

Vrátili bychom se k výměnnému obchodu, nebo by se změnilo myšlení lidí – každý by dostal podle svých potřeb.

Podobjný dotaz
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-byste-delali-kdyby-nebyly-penize
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-nekdo-proc-existuji-penize-za-jakym-ucelem

Další odpovědi
ivzez

Stát přece nežije.

Proč by nebylo dost jídla? Pro někoho by to možná byl krok
zpátky, ale podle mne by si lidé poradili → začali by se zase
věnovat pěstitelství a chovatelství, nebyli bychom závislí na zboží
dováženém přes polovinu světa, …

Dochy

Stát by mohl „vydržet“ bez peněz. Stač nám tady diktatura, povinná bezplatná vojenská služba, povinné odvody potravin v naturáliích, povinná práce na státních zakázkách.

Pamatuju jak v době ČSSR do nás ve škole učitelky cpaly jak hnusný je feudalismus se svými desátky (desetina produkce feudálovi, desetina církvi) a už pomlčeli že běžná daňová zátěž byla někde kolem 50 %

xxx3

Možnost „natisknout si peníze“ v neomezeném množství není pro stát moc výhodné. V Zimbabwe by mohli vyprávět. Inflace v řádech milionů procent ročně. Situace, kdy peníze nemají ani hodnotu papíru, na který jsou natištěny. Také by asi bylo nutné hermeticky uzavřít hranice, protože by patrně většina schopných lidí prchla za živobytím jinam.

ivzez

V době ČSSR nebyla daňová zátěž kolem 50 %, byla kolem 20 %.

Dochy

Ok, tak teď jsem poněkud znejistil… Byl jsem přesvědčen že to bylo víc. Těch 20 je opravdu vše?

Momentálně sice platíme daň z příjmu tuším 15% (a z toho jsou ještě slevy) ale reálná daňová zátěž je tuším také přes 50% (nerad bych se mýlil, ale neověřuji to)

Dochy

(resp. pokusil jsem se o ověření, ale nedohledal jsem a není reálné že bych našel v rozumném čase)

magorvkleci

Tak tohle tipuju na opravdu výkonný samonakvétací hybrid.