Filip84

Měly by být na cigaretách, tabáku atp., dětinské ošklivé obrázky a / nebo „parte“ se státním varováním?

Otázka směřuje na ryze subjektivní názor, nechceme nic měnit, nic řešit, nechceme spasit svět klackem. Kdo to má jinak, založí si vlastní otázku.

O co se jedná:

Že kouření tabáku není zdravé ví každý, kdo chodil na základní školu, tj. každý, kdo je příčetný a způsobilý k právním úkonům, protože se to tam učí. Jestli neví, je to jeho problém, nikoli naše starost. Málo kdo však ví, že minimálně podobně, nebo možná i víc, škodí zdraví např. instantní polévky, některé uzeniny, nebo spíše „uzeniny“ a jiné a jiné výrobky, které se normálně prodávají, bez nějakého „parte“, bez dětinských ošklivých obrázků a dokonce nejsou ty produkty zdaněny nějakou spotřební daní ve výši cca 500% ceny výrobku (náklady na krabičku cigaret jsou pod Kč 1.00, prodejní cena krabičky cigaret, včetně všech marží, je někde mezi Kč 15.00 – Kč 20.00, zbytek je spotřební daň a DPH). Přesto necítí stát potřebu varovat jejich uživatele před zdravotními risiky, které tyto výrobky představují. Dokonce ani u alkoholu, který je rovněž kolkován a rovněž zatížen spotřební daní.

Pokud bychom chtěli skoncovat s tabakismem jednou provždy, můžeme: nejprve by se obnovil státní monopol na prodej tabáku, včetně státních trafik (něco, jako v Maďarsku). Následně by se stanovil „rok D“, a v tom roku by se zvýšil legální věk pro nákup tabáku o jeden rok, tj. z 18 na 19 let. Další rok, po „roku D“, by se opět zvýšil legální věk pro nákup tabáku o jeden rok, tj. z 19 na 20 let. A tak pořád dokolečka dokola, až by si mohl legálně koupit tabák člověk starší, třeba, 250 let, a tedy fakticky nikdo, a proto by se officiálně tabák vůbec neprodával. Samozřejmě, existoval by černý trh, tomu se zabránit nedá, ale počet kuřáků by klesl, podle odhadů, minimálně o 90%. Podobnou cestou se vydala např. Tasmánie. (https://www.de­nik.cz/zdravi/kou­reni_tasmanie­.html)

Pokud je kouření nezdravé, což je, zatěžuje zdravotnický systém, prosím, nic proti spotřební dani. Měla by být ale 500%? Nechejte stranou osobní zaujatost, je nějaký jiný spotřebitelský výrobek, na kterém je tak obrovská spotřební daň?

A jestliže jsme dospělí a svéprávní lidé, dětem je tabák prodávat zakázáno, k čemu gypsové obrázky? Ryze z psychologického hlediska zaberou tak na 1% populace, a to možná, pro zbytek jsou akorát trapné, nic víc, nic míň.

A „státní parte“? Ano, jistě, to, že tabák je nezdravý víme, a taky víme, z historie, že o tom informovaly i samostatné tabákové koncerny, protože jinak se nevyhnuly náhradě škody u soudu. Ale měl by to dělat stát? Však před pojídáním nezdravých věcí nás také nevaruje, ani před alkoholismem. Tak?

Já jsem ze zásady proti. Tabák by měl být zatížen spotřební daní, to ano, ale přiměřenou, řekněme kolem 100% maximálně. Měla by být přísnější kontrola nad jeho prodejem, tedy, státní monopol, to minimálně. Ale nic (moc) víc, nejsme malé děti a stát není zaopatřovací ústav!

Nejlepší odpověď
Disraeli

Ne, na co? Není třeba poukazovat na to, co je zřejmé a co ví každý. Mladým, nezletilým se to dle zákona prodávat nesmí (že se k tomu NAVZDORY tomu dostanou je o něčem jiném) a u dospělcýh je to jejich vlastní zodpovědnost – plus státu, že má „špatné“ občany, kteří žijí nezdravě a že si je tak vychoval (ale nějaké obrázky nejsou řešením). Tento přístup a osvojení tohoto zlozvyku má kořeny spíš v samotné společnosti a jejím systému (systémech), mj. výchovném a školském, které mají toho člověka něco naučit, něco mu vštípit, před něčím ho varovat – a aby se tomu vyvaroval.

Můžou zvýšit ceny neúměrně vysoko (jako třeba v Austrálii), aby zamezili distribuci cigaret a spol všeobecně. ;) :D Ale huliči si stejně připlatí – a pěkně se zadluží (anebo ti šťastnější/chyt­řejší kupují ilegálně přes své dealery). Pro srovnání příklad (že to není o restrikcích, ale o systému a celkovém přítupu souvisejícím s mravy a výchovou). Austrálie i Nový Zéland podnikli plno kroků k omezení cigaret – nejen neúměrné ceny a přesto tam hulí cca téměř 20 % populace, na druhou stranu třeba Omán nemá vůbec žádné restrikce vůči cigaretám – ani ty ošklivé obrázky (kromě vyšší spotř. daně, zákazu reklamy tabákových produktů, kouření pod 18 a kouření v určitých prostorách) a navíc je má levné a přesto je tam minimum kuřáků (přestože to jsou Arabi, kteří rádi hulí a mají k tomu vlastně „predispozice“ – a to nejen cigarety, ale celkově vodní dýmky, opia a spol). Cigarety tam stojí 6× míň (nebo ještě míň) a nejsou tam de facto žádné restrikce, které by distribuci a kouření cigaret omezovaly a kuřáků je tam ve srovnání s Austrálií zanedbatelně – kde mají v tomto směru de facto prohibici… 1. Volné X 2. silně omezené a regulované; přesto 1. minimum kuřáků X 2. ne sice nějak mnoho kuřáků, ale s přihlédnutím k těm všem zákazům a varováním je tam vlastně těch kuřáků hromada. V Asutrálii mají asi tolik kuřáků jako v Severní Koreji (na procentuální zastoupení v populaci i doslova, protože mají tyto země přibližně stejný počet obyvatel) – a tam taky nemají skoro žádné restrikce (naopak se to spíš neoficiálně podporovalo – alespo%n u mužů a nemají tam dokonce ani ty odpuzující obrázky na cigaretách). Takže Astrálie, která se tolik snaží o to, aby její lid nekouřil, má tolik kuřáků jako KLDR, kterým je docela volné, jak moc Korejci hulí.
Je prostě vidět, že to není o těch restrikcích a nějakých takových zbytečných varováních.

Z filmu Děkujeme, že kouříte: https://www.a­mericanrhetoric­.com/MovieSpe­eches/moviespe­echthankyoufor­smoking2.html (asi od 1:50). Je to sice spíš černá komedie, ale v tomto má pravdu. Není třeba varovat takovým způsobem a poukazovat na něco tak samozřejmého…

Další odpovědi
Ametyst

Nesouhlasím s ošklivými obrázky ani jinými hloupými strašáky. Ať se ta předstíraná “demogracie” odkope, a zakáže tabákové výrobky. Místo toho na nich pokrytecky rejžuje. Když prý každý školák ví, že kouření škodí zdraví, dospělí to vědí také. Ať si vyberou, jestli se stanou drogově závislými, alkoholiky, nebo kuřáky. Ze všech tří jmenovaných závislostí jsou kuřáci ti nejneškodnější: schopní chodit do práce, a kouřit za svoje. Vlády je ale vytipovaly jako viníky. Radši podporuje smažky, ze kterých jsou lidské trosky.

elkon

Myslím si, že je hloupost na krabičkách cokoli předvádět, nechal bych tam třeba nějaké žánrové obrázky. Důvod je jednoduchý. S kuřákem žádné strašení nepohne. Kdo si chce zdraví ničit, toho nějaké cedulky nezajímají. Toto téma je natolik profláknuté, že je jakékoli strašení k ničemu.

Rokio

Jsem proti ošklivým obrázkům na krabičkách s cigaretami. Raději bych byl pro parte se státním varováním. Ty obrázky jsou odporné a mají minimální efekt. Takhle by alespoň ty krabičky s cigaretami vypadaly lépe.

I když jsem nekuřák, tak bych snížil spotřební daň na cigarety. Proč by kuřáci měli tolik peněz zaplatit a jiní hříšníci zas tolik ne (např. žrouti uzenin a hráči PC her)? Také jsou to neřesti, tak by bylo spravedlivé, kdyby se to změnilo.

da ny

Ne.
A pro koho? Kuřákovi je naprosto jedno, co na krabičce je/bude.
O menším počtu zdravotních výhod (při kouření cigaret, nás/Vás, nikdo neinformuje  Sem tam, některému z lékařů a u některých diagnoz, něco „ulítne z úst“……. 😉
O státní parte se mnoha občanům ČR úspěšně stará, zejména současná vláda.

Mravenec

Tohle jsem nikdy nějak neřešil. Ale myslím, že úplně jedno, zda je tam parte, nebo obrázek čehokoliv. Lid to neodradí.

Ametyst

Kdyby lidi znali složení a skutečnou škodlivost výfukových plynů z dieselových motorů, uskakovali by i na chodníku před náklaďáky a kamiony. Jenomže o tom se nemluví, aby media nenaštvala Velký Byznys, který vozí zboží zbytečně přes půl světadílu: máme přece globalismus. Zase nám vytipovali nějakého jiného nepřítele, než je ten skutečný.

Filip84

Rokio I. Kauflandský: „Hráči PC her“! 😅

No ale, svým způsobem, máš jistě pravdu, protože závislost na (jakýchkoli) hrách je docela velký problém, který se musí řešit lékařsky. S malým úspěchem, ale řeší se.