Máte raději špek, nebo slaninu?

Myslím třeba na sváču nebo večeři.
Vajca se špekem nebo slaninou jsou výtečná, ale co máte vy raději?
Já si dávám špek i na chuťovky, slaninu raději na sváču s rohlíkem nebo do vajec.
Špek většinou dávám i pod dušená jídla nebo do mas pečených, kolen atp.
Díky za odpovědi.
Vím, že to individuální ke každemu jidlu se hodí jiné, ale ptám se konkrétně, kdo co má prostě v jídle raději.

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi je tady trochu zmatek a různá názvosloví, co se týká špeku. Na Valašsku se rozlišuje syrový „svíží“ špek, který je vhodný jen na vyškvaření sádla. Může být ale použit k vaření i přímo. Pak je tady špek uzený a může to být nazváno i jako slanina. Já za slaninu považuju jenom něco jako je ta „anglická“, s podílem libového masa. Ale v každém regionu to je asi jinak. Samozřejmě co je uzené a navíc domácí je nejlepší.

Další odpovědi
Tw!st

raději slaninu, ale jen vyjimečně, není to totiž zrovna nejzdravější.

marci1

Iberijský špek. Je měkký, jemný. 🙂

Nuk nuk

Asi mám raději slaninu – anglickou, ale klasický špek také není k zahození. Skutečně záleží na jídle, do kterého danou uzeninu dávám.

luckykubrt

A já jsem si doteď myslel, že špek je jenom jinak nazvaná slanina. A on je v tom rozdíl?
Podle Wikipedie tomu taky tak je.
Slanina nebo také špek je označení pro solené či uzené vepřové sádlo. Vyrábí se převážně z vepřového bůčku, kýty nebo hřbetu. Samotná slanina se vyrábí naložením do soli na několik týdnů a případně pozdějším vyuzením.

Výraz se také používá jako zkrácený název pro anglickou slaninu, která kromě sádla obsahuje i maso.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Slanina

ivzez

Slanina a špek je jedno a totéž.
Něco jiného je anglická slanina, která navíc obsahuje maso.
Radši mám anglickou slaninu.

Stingo

Mám radši slaninu, tam je i kousek masa.

anonym

Luckykub rt je v tom rozdíl,ve slanině je větší podíl masa,ve špeku tohle nebývá.

anonym

Ivzez,špek není to samé jako slanina.

quentos

… a zdroj?
Schválně koukni, jak se řekne německy slanina :{D>

talka

Souhlas – je to totéž.