Avatar uživatele
FlAsh_7

Máme dnes vůbec svobodnou vůli?

Máme dnes vůbec svobodnou vůli? Argumentujte.

Zajímavá 0 před 1692 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Edison

Je třeba si nejprve vyjasnit pojem svobodná vůle.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Rokio

Každý člověk má svobodnou vůli včetně duševně nemocných. Bůh dal každému schopnost volit mezi dobrem a zlem. Každý člověk se může rozhodnout, jestli bude dobrým, nebo špatným člověkem.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
nyjono

Tím máme myslíš koho? Co konkrétně myslíš tou svobodnou vůlí? Jako, že někdo je něčím nebo někým ovlivněn? To jsou přece všichni. Začíná to již u malých dětí v rodině, pak školka, škola, kamarádi, sousedé, …
A pro nebo proti čemu mám argumentovat?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Svobodná vůle je původně náboženský konstrukt, vytvořený k tomu účelu, aby bylo možné člověka trestat a vyvolávat v něm pocit viny. Ve skutečnosti ta vůle tak moc svobodná není, lidská rozhodnutí a konání ovlivňuje mnoho činitelů, které není v lidské moci změnit.
Kupříkladu islám svobodnou vůli člověka nezná, vše co se děje, je z vůle Alláhovy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Jsme-li bez rodin, zaměstnání, politického a náboženského vyznání, pak většinu našich počinů pravděpodobně ovlivňuje naše vlastní vůle. No a protože jde o VLASTNÍ vůli, tak naše rozhodování tady musí/musejí být logicky taky svobodná. Důsledek vlastní, silné a svobodné vůle jednotlivce se pak převážně projevuje absencí jeho vlastní rodiny, zaměstnání, politického a náboženského vyznání.

(Rada „řadovému“ ovčanovi? VŠECHNO JE JINAK! (; (; (;)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

Rokio se pochopitelně mýlí. Už mnohokrát tu je jasně napsáno, že co je dobré pro jednoho nemusí být nutně dobré pro druhého. To zaprvé. Zadruhé je jasné, že rozhodování, vůle je dána mj. předchozími osobními naprosto individuálními zkušenostmi, výchovou, zvyky, společností… ve které jedinec žije. Je to pak pořád ještě absolutně svobodné rozhodování?

před 1692 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pepa25

Rokio má pochopitelně pravdu. Dotaz byl na svobodnou vůli, ne na to, zda můj nejlepší a nejčištší záměr je skutečně pro druhého to nejlepší. Svobodou vůli samozřejmě neomezují předchozí zkušenosti a výchova. I když vím (mám naučené), co „mám dělat“, vždycky se můžu rozhodnout opačně.

před 1691 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… Rokio se nemýlí, Rokio je zblblej náboženstvím …

před 1692 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Já to nechtěl napsat tak natvrdo… 😁

před 1692 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

navíc to ani nemá smysl psát když to na sebe Rokio v každé větě sám práskne, pak je to stejně všem zjevné

před 1691 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek