Kepler

Jak vnímáte zákaz zahalování – burky, hidžáb, šátky?

Už je to aktuální a diskutované i u nás, protože stále přibývá zemí, kde je to zakázané. Podle mého názoru každý cizinec se musí podrobit zákonům země, ve které žije. Pokud se mu to nelíbí. ať táhne do pudele. My taky do jejich mešit nesmíme v šortkách a obuti. Na druhé straně naše jeptišky jsou taky zahalené a ještě moje matka za mlada a skoro všechny ženy v té době nosily taky šátky. Tak nevím…

https://pixaba­y.com/en/the-niqab-religion-woman-muslim-1621517/

Nejlepší odpověď
Malvína

Mám stejný názor, Keplere. Do naší kultury to nezapadá, tudíž se proti zákazu nebráním.

Další odpovědi
kodl67

Velmi pozitivně.

Anikitos

Připadá mi celé to zahalování divné, ale je to součástí jejich kultury a měli bychom to respektovat nejenom na jejich území, ale i na našem, když jsou zde.

Na druhou stranu by se možná měli přizpůsobit našim zvykům, když sem chtějí jít, ale berte to zas z jejich pohledu, je to součást jejich náboženství a tradic. Nejspíš to zdejším připadá divné nebo dokonce odporné, ale nebojím se říct, že je to z naší strany diskriminace pro srovnání: tedy jakoby rasismus vůči např. afroameričanům. Přece, když dnes někde potkáte černocha, neřeknete si ”fuuj,” vždyť by to bylo urážlivé, nevychované a vůbec nevhodné; stejně tak to platí i o způsobu oblékání afroasiatů…

Srovnávám sice barvu kůže se způsobem oblékání, ale není v tom až takový rozdíl, když se nad tím zamyslíte. Bylo by od nás neuctivé vůči nim dát v platnost zákon, který by jim něco takového zakazoval – pro ně to totiž není jejich styl, či trend, ale je to velká součást jejich (každodenního) života a náboženství. A oni jsou silně věřící už prakticky od narození a jsou na to tak i zvyklí, proto by od nás bylo barbarské chtít po nich takovou extrémní změnu.

Máme přece ”demokracii” není to trochu proti lidským právům, z hlediska kultury, menšiny a náboženství?? ”Všichni jsou si rovni!” :'DD :'D

P.S. Uvedu příklad:
Kdyby např. chodila do školy nějaká muslimská dívka se zahaleným obličejem, působilo by to dost divně, kdyby tam byla sama i vůči učitelům i vůči spolužákům, ale museli by si prostě zvyknout. Znova pro srovnání: pokud do nějaké třídy chodí 1 afroameričan a další zbytek žáků je bílých, taky působí odlišně, ale nebudou mu přece ostatní říkat, aby ”nebyl černý .”
Asi Vám to připadá úsměvné, když to takhle popisuji a srovnávám, ale je to zcela stejný případ!

Stejně tak pokud by do některé školy v islámské zemi chodila jediná dívka a všechny ostatní by byly zahalené, působila by divně ta nezahalená mezi všemi ostatními.

Je to tedy stejná diskriminace, jako u všeho ostaního. Pokud tedy není jejich zvyk nějak nebezpečný (což nosení hidžábu a burky není) nemělo by se to zakazovat.

Ještě dodatek:
Jen z legrace jsem jednomu svému příteli nedávno říkal, že nám demokracie začne brzy diktovat, jak se máme oblékat! Už máme tolik zákazů a nařízení, co nám nedovolují i ruzné neškodné věci, že už je to až směšné.
Brzy bude nařízeno: ”Muži budou nosit jen zelené čí modré oblečení, které jim musí zahalovat tělo min. celé od pasu dolů, ženy smí nosit pouze červené či růžové šaty a nic jiného.” A bude to popsáno do nejmenších detailů. :'D

Asi by to nebylo nařízeno přesně takhle, ale podobně aniž by se zdálo, že vám to nějak zásadně neomezuje Vaši svobodu, ale přitom ji omezovalo.

Rokio

Podle mě je to v pořádku. Nošení burek, hidžábů a šátků nikoho neohrožuje, což znamená že v souladu s principy naší demokracie, a proto by je žádný stát neměl zakazovat.

aliendrone

Jednoznačně pozitivně!!

Anikitos sice argumentuje přesvědčivě, nicméně pokud bych na takovou argumentaci přistoupil (že „mají právo“ se zahalovat do prostěradel), tak stejnou logikou (argumenty) musím připustit, že mají právo mluvit svojí řečí, potažmo se s ní domluvit na úřadech. A z toho plyne, že budeme muset mít úředníky polygloty, na autech bengaboys budou pod nápisem POLICIE cizojazyčné romány od arabských klikyháků až po asijské „rozsypané čaje“ atd. atd.

Musí se to brát pragmaticky. NIKDO je sem násilím netahá, přišli dobrovolně, takže se MUSÍ ONI přizpůsobit zdejším podmínkám. Jestliže nechtějí – spánebohem urychleně pokračujte v cestě! Nikdo je přeci NENUTÍ, aby setrvali u nás. (vyjma neziskovek apod. kandidátů na sonderbehandlung)

Ostatně – zrovna u nás MOC DOBŘE víme, kam vedou všelijaké rozdíly a jejich podpora – naposledy se to projevilo rozpadem federace. Před tím v Mnichově 1938. Kdepak, svoboda a cochcárna NENÍ to samé!!!

Kryšpín

Dle mého názoru, pokud možno zahalenou jenom papulu, nevadí, ale měl by být proklatě velký výstřih a vnady z PVC alespoň velikosti 4–5

Anikitos

@aliendrone

To, ale právě vůbec není to samé. Jazyk je úplně někde jinde, to s žádným právem nesouvisí, na takové právo mají max. velvyslanci. Jak bys takové právo nazval? Právo jazyka? Jejich zahalování je právo náboženské, kulutrní i rasové a samoté lidské svobody…

Sice se opakuji již po několikáte s tím, že je to nedílnou součástí jejich náboženství, ale stejně jako jsou všechna náboženství s jejich pravidly respektována všude na Světě (více méně), tak i tohle je jeden ze znaků Islámu a měl by také být všude na světě respektován. I když já k tomu opravdu žádné sympatie nechovám, ani se mi to moc nelíbí, respektuji to.

Jakmile si to totiž připustíte a uvědomíte si, co to pro ně a pro celou jejich kuluru znamená, zjistíte, že je to diskriminační názor, i když Vám to možná tak nepřipadá.. Bez schopnosti vcítit se do nich, zažít to sam na sobe nebo se to snazit pochopit je mi jasne, že se to pro velkou většinu zdá ”nenormální” to jejich zahalování… -_-

:D

Anikitos

Všechno je to vlastně o právech, a jaké jsou ty základní: právo na život a na svobodu.. A pro nich je tohle život a jistá svoboda. :)
Jinak jak už jsem psal tady v diskuzi: přizpůsobování se jiné kultuře pokud v ní žije, je do jisté míry dobré, pokud to rapidně nezasahuje do jeho života a přsvědčení! :P

aliendrone

:D :D :D
Mno… stačí zacouvat o 150 let v čase naz5 – do dob Stremayrových, Badeniho a dalších jazykových nařízení, abys pochopil JAK důležitá to byla otázka. A nešlo jen o suchou teoretickou právní formulaci/definici (ta se tvoří v případě potřeby), ale PŘÍMO o KONKRÉTNÍ znění ZÁKONA!

„Náboženská práva“ zde byla formulována v důsledku reformace, stejným postupem by se dala zavést i „práva jazyková“. Venkoncem třeba na Slovensku dokonce mají jazykové zákony. ;) :D

Za diskriminační bych to mohl označit POUZE V PŘÍPADĚ, že u nich by naše ženy mohly chodit v bikinách, zatímco my bychom jim zde zakazovali burky. Což jaksi neplatí.

To už bychom rovnou mohli všechny naše tradice, zákony včetně ústavy spláchnout do záchodu s tím, že přijmeme jejich – abychom nebyli diskriminátoři. ;) :D :D

Anikitos

To je, ale zase někde jinde s tím jazykem, tam šlo úplně o jinou věc…

I oni by mohli být o trochu shovívavější, co se našich turistek tam týče. Ovšem v našem případě, když jsou oni zde nám to nijak ”neubližuje,” kdežto jim vystavovaná nahota na veřejnosti ano!

Nemusíme je přijmout a osvojit jen respektovat některé zcela naprosto neškodné a pro ně nezbytné potřeby a zvyky!
:D

aliendrone

Ale PROČ?? Proč my MUSÍME tolerovat, zatímco oni NEMUSÍ?!? ;) :D :D

BTW – jak víš že burka např. ve veřejném bazénu (či obecně) je „zcela naprosto neškodná“? Co když se pod ní např. skrývá osoba s nakažlivou kožní chorobou, kterou bys u odhalené osoby identifikoval ihned? Slyšel někdy o lepře? (jen jeden příklad, takových vymyslím habaděj)

Tvrzení že burka je „zcela naprosto neškodná“ bych tedy prosil doložit argumenty, které to jednoznačně potvrdí. Jinak je to jen pouhé TVRZENÍ, nikoliv FAKT. ;) :D :D

Nicméně – hlavní je zdůvodnění první otázky. ;)

Anikitos

To je jako říkat ” To on si začal! On za to může! On to dělá, tak já budu taky!” Z takovým myšlením se nikdy dál nedostaneme. Je to oko za oko, které nikam nevede. Dá se říct, že když budeš dělat totéž, co dělají ti ”špatní,” budeš stejně špatný. A to bylo jen k přirovnání – oni v tomhle ohledu nedělají nic špatného.
Tak znova: pro ně to znamená daleko něco víc než pro nás, pro nás je to nic!!
Na taková místa většinou nechodí a když (výjimenčě), tak nemají zahalený celý obličej.. :'D A idkyby tam třeba chodily všechny zahelé, tak je to fuk, ale ony nechodí…

Jako vážně, lepra je již dnes téměř vymizelé infekční onemocnění a i ikdyž je těžce léčitelná, tak se už dnes dá vyléčit (obyčejnýma antibiotikama aj.), a kdyby přece jen tu lepru nějaká měla, asi nebyla tak krutá vůči ostatním, aby je schválně nakazila..

Anikitos

:DDD

aliendrone

Nevidím vůbec žádnou koincidenci mezi mým PROČ a tvým „to on si začal“! ;) :D Přijde mi to jako úplně rozdílné věci. :)

Nicméně přeci jen mi něco připomíná tvé zdůvodňování > dohodu chlapa s oslem! (Nejdřív mě povezeš TY a pak na tobě pojedu JÁ!)

Asi to bude mým extraterrestriálně odlišným myšlením – mně by prostě taková dohoda (být tím oslem) NEVYHOVOVALA! Ale jak říkám, to už zabíhám do osobních preferencí a ty má každý jiné.

Domněnka, že: „..asi nebyla tak krutá vůči ostatním, aby je schválně nakazila..“ je ve světle existence SEBEVRAŽEDNÝCH atentátníků přinejmenším HODNĚ optimistická! ;) :D :D

A že se dá lepra léčit? To se dá i kapavka, ale pochybuji, že by ti vůbec nevadilo se jedním či druhým nakazit! ;) :D :D

Každopádně jsi NEODPOVĚDĚL dstatečně na moji otázku PROČ se MY co jsme zde doma MUSÍME přizpůsobit přivandrovalcům, zatímco oni NEMUSÍ? ;) :D :D

Anikitos

Odpověděl a už víckrát, buď si to přehlédl nebo dostatečně nepochopil! :P ;)
Už v tom prvním nevidíš souvislost, i když je nad slunce jasná.. :'D :'D

No když to vidíš takhle. :'D

Kepler

Jistě, že k maskování může posloužit leccos, i mikiny a kšiltovky. Ale je to poplašný signál: pozor je to možný terorista! Frantíci s tím mají určitě své zkušenosti, takže to beru. Kdo chce zabíjet, rád se skrývá. Takoví jsou ti teroristi hrdinové…

Anikitos

To by tady u nás na Vsetínsku/ celkově na Zlínsku byl terorista každý asi čtvrtý teenager, který chodí extrémně zahalený s kapucí, kšiltem, brýlema,.. atd neříkám, že všechny ty věci nosí najednou ale i takoví se najdou a myslím, že to nejsou teroristi.. :'D

Terorismus mi třeba připadá jako ta nejzbabělejší a nejhloupší součást války některé ze stran (už jen z toho důvodu, že civilní obyvatelstvo by nemělo být cíleným terčem útoku)… :(

Kepler

Rokio: ale ohrožuje, protože může být zneužito ke skrytí identity. To byl taky hlavní argument Francie, když to všechno začala. Jak poznáš, že pod tím hábitem není sebevražedný terorista opásaný výbušninami?

Anikitos

To můžeš říct i o člověku, který ma na sobě nějakou mikinu, bundu nebo něco ”velkého-hustého” huňatého, teroristi nosí výbušniny zavázané kolem pasu, takže to u tak navlecenych lidi stejne nepoznas.. :)

A pokud myslis o rozpoznani obliceje, tak staci, jak to nosi dnenší teenegri kapuci (někdy i s kšiltovkou) a brýlema a stejně nepoznáš kdo se pod tím schovává. Stejně tak jako každý druhý v mrazivých obdohbích jako je zima, kdy snad každý nosí kapuci, čepici nějaké čelenky atd.. A taky ty lidi nerozeznáš ani v obličeji…

Pokud ti teroristi nejsou hloupi a fakt nechteji byt chyceni, tak se skryji i v mikine…

Anikitos

Navíc je spousta francouzů proti nim předpojatá (jako kvůli útokům ”islámského státu” za což se jim nejde moc divit) a tohle byl z jejich strany nic moc argument, proč hned zakázat jejich zvyky.

Přizbůsobení do jiné kultury, ve které právě nějaký ”cizinec” bydlí je do jisté míry určitě dobré. Ale nařizovat jim přizpůsobení a ještě v takové míře, která je součástí jejich nejen kulutry, ale i náboženství je minimálně diskriminace z náboženského hlediska.

Rokio

Anikitos: To jsou přesně moje slova. Plně s tebou souhlasím.

Rokio

Kepler: Snad platí nějaká presumpce neviny. Většina muslimek, které jsou u nás v České republice a chodí zahalené, nikomu neublížily. Dnes jsem v Brně viděl jednu muslimku a ta byla v pohodě, dodržovala zákony a chovala se slušně.

ivzez

Mám této reakci i tvé odpovědi výše
rozumět tak, že schvaluješ ponižování žen
a prosazování nadřazenosti mužů?

Zahalování muslimek totiž nic jiného není.
(Vedle hrozby zbraně schované pod „hábitem“.)

Ony nikomu neublížily, ale je ubližováno jim.
To podle mne v pořádku není.

Zapomínáš i na to, že naše společnost stojí
na rovnoprávnosti žen a mužů, na rozpoznání tváře, …

Rokio

ivzez: Muslimky se dobrovolně rozhodli dodržovat pravidla islámu. Je to jejich volba chodit zahaleně. Jedná se o jejich svobodné rozhodnutí. Navíc, pokud chtějí do muslimského nebe, musí se takto chovat, protože jim to říká Korán.

ivzez

Ne, Rokio, muslimky se nerozhodly dobrovolně, od malinka je jim to vtloukáno do hlavy → to je hiodně velký rozdíl.

Kolik slov z Koránu už jsi přečetl, že jím argumentuješ?

Uvědomuješ si, že povolíme-li v jednom, budeme muset udělat další krok a tolerovat další nepřijatelné věci?

Dětská manželství (nedávno v Německu Afghánec zabil svou devítiletou manželku a utekl), polygamii (v Německu už minimálně jeden muslim dostal povolení si v rámci slučování rodin přivézt druhou manželku), právo šaría?

Zahalováním to jenom začíná…

Anikitos

Kolik nesmyslů je lidem po celém Světě v tloukáno do hlavy již od narození a to díky hlouposti rodičů nebo vlivem kultury, a co s tím naděláme?? Takhle se na to vůbec nejde dívat ani to takhle brát, obzvlášť z jejich strany…

S tím povolováním to tak taky není, povolí se, co je možnéé, v mezích slušnosti, co je neškodné a spravedlivé vůči oběma stranám.

Pak zase záleží jen na zvyku a na kultuře. Někomu třeba polygamie nepřipadá divná ani nijak špatná (taky není, nehlásím se k ní, ale špatná není).

Vím, že pokud je člověk na něco zvyklý, špatně se mu od toho upouští – třeba i na vlastních názorech a je těžké si připustit, že by opak našeho smýšlení mohl být pravdivý a správný…!

ivzez

Je potřeba to takto brát a nelze to brát jinak.

V okamžiku, kdy přijdou do Evropy a chtějí to prosazovat i zde, je potřeba se tomu postavit.

___

Škoda, že to vy i Rokio posuzujete bez dostatku informací.

Najděte si informace k právu šaría v Londýně i u nás → uvidíte, že je potřeba se tomu hned od začátku rázně postavit.

Anikitos

Proti šárii ano, proti hidžábu ne -_- nelze srovnávat neškodné s dalobyse říct krutým…
Proto říkám do jisté míry…
Jinak viz moje ostatní odpovědi v diskuzi…

ivzez

PS:
Korán to neříká!

Anikitos

Já jsem horlivým feministou a neshledávám toto zahalování jako ponižování žen. Je hloupé myslet si, že muslim rovná se terorista, misogyn,…

Samy ty ženy přece vůbec nechtějí být odhalovány, když je to jejich součástí. Ony samy to neshledávají jako jejich ponižování ani si většina nemyslí, že je jim vůči mužům nějak křivděno..

Jak už jsem řekl ve svém příspěvku, taky mi to připadá divné, ono zahalování, ale pokud jim to nevadí a dokonce to vyžadují a je to součást jejich kultury, náboženství, a celkového života nevím proř by jim to měli být zakozováno a to právě z hlediska ponižování žen.

Kolikrát mi třeba připadá horší situce žen v Indii než v arabských resp. islámských zemích.
:)

ivzez

Těm ženám se nelze divit. Když tak jsou od mala vychovávány, je logické, že „to přijaly za své“.

Myslím, že Keplerovi nejde o muslimky v jejich zemích, ale jinde ve světě. A nemyslím si, že bychom měli dělat krok zpět a tolerovat nerovné zacházení s muslimkami např. v ČR.

Anikitos

Viz. moje odpověď níž.
Samy by to nechtěly a i když jsou na to od mala vychovávány, budeme je odhalovat respektive ”svlékat” proti jejich vůli, protože tak to na ně působí. To by vážně nebylo provinění vůči těm ženám? :/

Nemá to co dělat s ponižováním žen, ale jen s kulturou. U některých by mohlo být normální chodit nazí (Minojska kreta, antika, nudaplaze, ruzne dnesni kmeny v africe a amazonii a jinde na svete) a taky by nam to bylo divne, ale nebylo by v tom žádné ponižování.

Jinde chodí zahalení i muži (ne sice ve tváři, ale od krku dolů obleceni) a taky je to jen o zvyku a jejich tradicich. A u muslimu dokonce i jako soucast nabozenstvi, nejenom jako pouhy zvyk, coz je hodne dulezite – a to hl. pro ne. :) :)

ivzez

Nikdo je odhalovat nebude.
Chtějí-li být zahaleny, mohou svobodně odejít tam, kde jim to bude tolerováno.

Mně by se příčilo tolerovat zde ponižování žen.

Anikitos

Není to ponižování žen.

A spousta z nich už nemá kam se vrátit nebo nemá už dostatek fin. prostředků na odchod do ”zem, kde jim to bude tolerováno.” U nich to nemá s tolerancí nic společného, velmi jednoduše řečeno prostě to tak mají a je to normální…

Asi nečekali, když sem šli, že jim budou zakazovány pro nás takové irelevance, pro nich jejich všechno…

Anikitos

Jo a ono se to u nich asi nezmění, když jsou na to tak dlouho zvyklí a ”přikazuje” jim to to vlastně islám.
Možná ten původ zahalování žen, má kořeny v jisté jejich podřazenosti (v historii), ale sami to takto neshledávají a já jim to neberu.

Anikitos

Pokud tedy jde o názor žen, mělo by proběhnout referendu v jejich zemích i menšině žijících v cizině, ve kterém by hlasovaly pouze ženy a týkal by se jejich zahalování. Vsadím se, že drtivá většina by byla pro aby si zachovaly své zahalené tváře!

Pokud u nás projde zákon o zákazu zahalování a ženy s tím nebudou souhlasit, budeme je k tomu nutit? Třeba i násilím; to by nebylo ponižování žen, nutit je samotné k něčemu, co si samy nepřejí??

:D

Anikitos

Jinak už v této diskuzi končím, protože už se v ní ztrácím, obzvlášt, jak jsou jednotlivé příspěvky na přeskáčku… :'D