Mají některé státy víkend i v pondělí z náboženských důvodů? Nebo by to mohlo být jen proto, že si to mohou dovolit?

Nejlepší odpověď
annas

Některé země mají jinak stanovený pracovní týden, dny volna jsou i v jiné dny, převažuje ale víkend dvoudenní.

Pracovní týden je součástí sedmidenního týdne věnovaného práci. Ve většině zemí západního světa , to je pondělí do pátku ; Víkend sobota a neděle..

V kulturách s šestidenní pracovní týdnem se dnem odpočinku. To pochází z kultury náboženské tradice: – pátek ( muslimské ), v sobotu ( židovské) )a neděle ( křesťanské ).

Nicméně, četné země přijaly dvoudenní víkend za posledních několik desítek let, tj buď čtvrtek-pátek, pátek, sobotu nebo v sobotu a neděli.

Více v odkazu, kde jsou uvedeny země, od kdy do kdy u nich začíná pracovní týden a kdy je den volna.
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Workweek_an­d_weekend
--

Něco podobného je uvedené v odkazu – vysvětluje R. Cimbulka.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-u-nas-zacina-tyden-pondelim-a-jinde-ve-svete-nedeli-kdyz-tam-maji-taky-volno-a-pracuji-az-od-pondeli-jako-my

„Šest dní práce, sedmý den odpočinek. Týden začínal nedělí a končil sobotou.

Až po druhé světové válce (asi komunisté) to tu změnili. Týden pro nás začíná pondělím. Všimněte si anglického, nebo amerického kalendáře, neděle je tam první den v týdnu (Sunday, Monday,…).

Sobota je tak opravdu sedmý den. Křesťané se scházeli k bohuslužbám prvníden po sobotě, tedy v neděli (první den v týdnu), protože v neděli vstal Pán Ježíš z mrtvých – byl to tehdy pracovní den. Později (asi 4.stol), aby mohly být bohoslužby ve volný den, byla neděle ustanovena volným dnem. Myslím, že důležitý je ten cyklus 6 a 1. Jako kazatel mám také nejvíce práce v neděli. Proto mívám volné pondělí.

Pro Izrael a pro svět to byla ohromná vymoženost, protože do té doby žádný pravidelný odpočinek nebyl. Izraelci byli otroky v Egyptě, bez nároku na odpočinek. O volném dni si mohli nechat tak akorát zdát. A najednou sobota – každý týden jeden den odpočinku od práce. Ani pohané nic takového neznali.

Jestli Západ za něco vděčí židovství (potažmo křesťanství), pak nejméně za volný den a týdenní cyklus. Zkoušely se i jiné modely (7 dní práce a 3 volna a podobně), ale člověk nejlépe funguje právě 6 a 1.

Má to samozřejmě i duchovní rozměr – je tu odkaz na vysvobození z Egypta (z otroctví) – to v 5. Mojžíšově a ve 2 .Mojžíšově je to odkaz na stvoření.
.
Volný den připomíná Boha Vysvoboditele, který nás vysvobozuje i dnes, a také Boha Stvořitele – (stvoření v šesti dnech), Bůh dál bdí nad svým stvořením, doslova ho každou vteřinu drží, kdyby toho nechal vše zanikne."

Další odpovědi
dubraro

Velikonoční pondělí je svátkem v mnoha zemích.