postcd

Proč slavíme den věrozvěstů Cyrila a Metoděje (včera) a dnes Jana Husa?

K tomu musí být snad nějaký finanční důvod, nechce se mi věřit, že by to bylo proto, aby si lidé něco připomněli. Přijde mi, že většinu lidí nezajímá, proč je svátek. Vždyť každý svátkový den připraví státní pokladnu o miliony korun, ne? Co vlastně přiměje politiky k založení novéh svátku, když pořád bojují o peníze z rozpočtu, snad to není pouze populistický krok?

Nejlepší odpověď
annas

-
Proč? Kdo nezná svoji minulost, nemůže rozumět přítomnosti ..

Jak to bylo v minulosti?
5. července – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (863 – příchod svatých bratrů, kteří přinesli křesťanství a vzdělanost na Velkou Moravu) od roku 1990, v letech 1951 – 1990 památným dnem
6. července – Den upálení mistra Jana Husa (1415), od roku 1990, v letech 1951 – 1990 památným dnem
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cesk%C3%BD_st%C­3%A1tn%C3%AD_sv%C3%A1tek

Jaký je význam těchto osobností, se dovíte z odkazu

"5. července si připomínáme působení svatého Cyrila a Metoděje na Velké Moravě. V rámci své křesťanské misie v druhé polovině 9. století se u nás zasadili o užívání staroslověnštiny jako bohoslužebného jazyka. Cyril také vytvořil nejstarší slovanské písmo – hlaholici. Cyril a Metoděj svým působením na Velké Moravě položili základy českého státu. Dnes jsou oslavováni jako hlavní patroni Moravy. V roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil také za spolupatrony Evropy. Jako světce je uznává katolická i pravoslavná církev.
atd.

http://svatky­.centrum.cz/cla­nek/den-slovanskych-verozvestu-cyrila-a-metodeje/25/

Den upálení mistra Jana Husa 6. 7.
"Mistr Jan Hus je bezesporu významnou postavou našich dějin. Narodil se kolem roku 1370 v Husinci a byl římsko-katolickým knězem, reformátorem a kazatelem a bezesporu jedním z nejvýznamějších českých středověkých myslitelů. Vyučoval na pražské univerzitě a v náboženských pracech kritizoval mravní úpadek církve, za čož ho Katolické církev označila za kacíře. Následoval kostnický koncil, kde byl jako kacíř odsouzen a následně upálen, neboť odmítl odovlat své učení. Byl upálen i přes to, že císař písemně zaručil jeho bezpečnost. Jako reformátora jej Katolická církev uznala až v moderní době, kdy tak učinil papež Jan Pavel II. "
http://svatky­.centrum.cz/svat­ky/statni-svatky/den-upaleni-mistra-jana-husa-6/

Další odpovědi
dědapetr

Protože zvěrozvěstové Cyril a Metoděj tady byli dřív jako Jan Hus,

da ny

Proč se slaví a připomínají tyto dny jsme se učili na 1. stupni ZDŠ a spousta generací před námi, Vy ne?
Je hezké, že máte starost o státní pokladnu..... těch pár svátků už nic moc nepokazí.. .a státní podniky tu nejsou…
Zaměstnavatel však těm, kteří ve svátek pracují musí zaplatit příplatek 100%

Politiky k založení svátků přiměje většinou lid a tradice = významné (ve světě) státní dny (z historie), církevní svátky apod.
Německo má léta více státních svátků a volných víkendových dní (obchody v neděli a ve státní svátky zavřeno)… ;)

led

Ako Cyril a Meted, tak aj Ján Hus hlásali aj dnes neuveriteľnú pravdu namierenú hlavne proti mocným vtedajšieho sveta: „Hlásajte pravdu ľudu jeho rečou.“
Práve preto si treba týchto pokrokových velikánov pripomínať aj dnes.
Skúste si vypočuť aj dnešných „mocných“ hlavne politikov. Rozumiete im všetko?

anonym

A proč má zítra svátek Bohuslava?

lexx

proč ? každej důvod dobrý aby odrbat jednu směnu a nemuset do práce. proto. jsme líní Slované…ještě neco ?

anonym

Ptáš se, co přiměje politiky k založení nového svátku?
Tak jako nás pravicové státy přesvědčovaly, že musíme mít výdajové platby stejné jako v západních státech (ale už nám neřekli, že tam na výplatách mají více a tím nás uváděli do větší a větší bídy), tak zase levicové vlády se snaží přiblížit počtem volna k západním státům (a ulehčit pracujícímu lidu).
V jiných západních zemích se slaví jiné svátky a tam, když vyjde svátek na víkend, tak jsou buď v pátek nbo v pondělí doma.Takže tam mají daleko více volna než my.
Český dělník odpracuje 2000 hodin ročně, západní dělník 1400 (vše se najde na netu).
Na západě taky stačí zavolat do firmy DNES MNĚ BOLÍ HLAVA a nejde do práce.U některých firem je to 6 dní!!! do roka, některé mají i více.
A proto, že musíme dělat víc hodin než na západě, tak to se také podepisuje na zdraví (pak naši politici říkají, že jsme národ marodů), ale když budu mít vlastně za rok o 600 hodin méně práce (což je čtyři měsíce), tak také budu zdravější.
A vezmi ještě jinou stránku věci.Na západě už dávno prosadili, aby měli super, hypermarkety o nedělích zavřeno, u nás nás naši kapitalisti (teda ředitelé těchto marketů) NUTÍ chodit do práce o víkendech.Sice se prodavačky bouří, že by měly menší výplaty, ALE NA ZÁPADĚ MAJÍ TAKOVÉ VÝPLATY, ŽE JIM TO NEVADÍ, KDYŽ JSOU O VÍKENDECH DOMA.

ivzez

Zavádění svátků má podle mne vést k připomnění naší minulosti.
Souhlasím s Vámi, že dost lidí zajímá jen to volno (obzvláště v případě církevních svátků), ale odkazu Jana Husa, Cyrila a Metoděje si (myslím) většina Čechů váží.

—————

Všichni tři mají velký význam nejen pro Čechy, ale i pro Evropu.
(Např. Němci si Jana Husa připomínají jako nejvýznamnějšího
předchůdce Martina Luthera.)

—————
K odpovědi Annas:

Je otázka, jestli lze Zikmundův glejt považovat za záruku Husovy bezpečnosti
k účasti na koncilu, který organizovala a vedla církev, na niž Zikmund neměl vliv.

Před nějakou dobou jsem četla (najdu-li zdroj, doplním později odkaz), že se Zikmund mohl zaručit pouze za to, co měl moc ovlivnit, tj. za Husovu bezpečnost
na cestě do Kostnice a zpět – „za bezpečný průchod Zikmundovým územím“.

Nevím, nakolik je to pravda, ale přijde mi to celkem logické…

ivzez

Původní článek se mi pořád nedaří najít (budu to ještě zkoušet),
ale narazila jsem na další tři zajímavé články v němčině.

První je k 550 výročí Husovy smrti (časopis Spiegel, 7. července 1965: http://www.spi­egel.de/spiegel/prin­t/d-46273294.html ), případně si jej můžete stáhnout ve formátu PDF (409 kB): http://magazin­.spiegel.de/E­pubDelivery/spi­egel/pdf/4627­3294

Druhý článek najdete na webu „Průvodce Kostnicí“: http://www.stad­tfuehrer-konstanz.de/kon­stanzer-geschichte-n/konzil-konstanz-extrem-kompakt/

V obou článcích se dočtete, proč Zikmund „hodil“ Jana Husa „přes palubu“.
___

V druhém článku se mj. píše, že „světské osoby“ (vč. králů a císařů) nemají právo mluvit do náboženských či církevních věcí/záležitostí, a tedy ani zaručit v takových případech svobodu (bezpečnost). ► Zikmund neměl právo Husovi glejt vystavit.
[ Toto se blíží článku, který se mi nedaří najít. V článku se psalo, že Hus měl vědět, že jej Zikmundův glejt nemůže ochránit, a že neměl do Konstance jet. ]

Třetí článek je ze 6. července 2012: http://d-b-z.de/web/2012­/07/06/tschechis­cher-nationalfeiertag-zu-ehren-des-reformators-jan-hus/

V německých článcích jsem se dočetla, že Hus měl některé své teze upravit, že měl i mezi církevními představiteli své příznivce, kteří jeho teze „nepovažovali za tak špatné“ a chtěli ho ušetřít. Toto mělo ztroskotat nikoliv na tom, že Hus odmítl odvolat své učení, ale na tom, že po něm koncil požadoval, aby odvolal, co nikdy neřekl/netvrdil … Toto měl J. Hus odmítnout, protože by musel lhát (?!?)

anonym

pro lexx
V jiných západních zemích se slaví jiné svátky a tam, když vyjde svátek na víkend, tak jsou buď v pátek nbo v pondělí doma.Takže tam mají daleko více volna než my.
Český dělník odpracuje 2000 hodin ročně, západní dělník 1400 (vše se najde na netu), takže tady nevykřikuj, že jsme líní.
Na západě taky stačí zavolat do firmy DNES MNĚ BOLÍ HLAVA a nejde do práce.U některých firem je to 6 dní!!! do roka, některé mají i více.
A proto, že musíme dělat víc hodin než na západě, tak to se také podepisuje na zdraví (pak naši politici říkají, že jsme národ marodů), ale když budu mít vlastně za rok o 600 hodin méně práce (což je čtyři měsíce), tak také budu zdravější.