Džanička

Proč u nás začíná týden pondělím a jinde ve světě nedělí, když tam mají taky volno a pracují až od pondělí jako my..

My máme normálně v kalendáři po-ne a jinde mají ne-so.. Víte proč to tak mají? Má to nějaký význam..??
Doplňuji:
Koukám že jste to taky nikde nenašli.. :( Škoda.. :(

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětluje kazatel R. Cimbulka.

Dotaz:
Pamatuj na den odpočinku. Toto přikázání je tak trochu sporné?
Křesťané ctí neděli, adventisté, kteří mají jako svůj kodex taktéž Desatero,
sobotu …

Odpověď R. Cinbulky:

No počty jsou jednoduché. Šest dní práce, sedmý den odpočinek. Týden začínal
nedělí a končil sobotou.

Až po druhé světové válce (asi komunisté) to tu změnili. Týden pro nás začíná pondělím. Všimněte si anglického, nebo amerického kalendáře, neděle je tam první den v týdnu (Sunday, Monday,…).

Sobota je tak opravdu sedmý den. Křesťané se scházeli k bohuslužbám první
den po sobotě, tedy v neděli (první den v týdnu), protože v neděli vstal Pán
Ježíš z mrtvých – byl to tehdy pracovní den. Později (asi 4.stol), aby mohly
být bohoslužby ve volný den, byla neděle ustanovena volným dnem. Myslím, že
důležitý je ten cyklus 6 a 1. Jako kazatel mám také nejvíce práce v neděli.
Proto mívám volné pondělí.

Pro Izrael a pro svět to byla ohromná vymoženost, protože do té doby žádný
pravidelný odpočinek nebyl. Izraelci byli otroky v Egyptě, bez nároku na
odpočinek. O volném dni si mohli nechat tak akorát zdát. A najednou sobota -
každý týden jeden den odpočinku od práce. Ani pohané nic takového neznali.
Jestli Západ za něco vděčí židovství (potažmo křesťanství), pak nejméně za
volný den a týdení cyklus. Zkoušely se i jiné modely (7 dní práce a 3 volna
a podobně), ale člověk nejlépe funguje právě 6 a 1.

Má to samozřejmě i duchovní rozměr – je tu odkaz na vysvobození z Egypta (z
otroctví) – to v 5. Mojžíšově a ve 2.Mojžíšově je to odkaz na stvoření.
Volný den připomíná Boha Vysvoboditele, který nás vysvobozuje i dnes, a také
Boha Stvořitele – (stvoření v šesti dnech) Bůh dál bdí nad svým stvořením,
doslova ho každou vteřinu drží, kdyby toho nechal vše zanikne.

Sedmý den je věnován zaměření na Boha, bohoslužbě, vidím, že opravdové
odpočinutí je jen v Bohu – to je má zkušenost. Bez něho si opravdově
neodpočinu.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:b5HT5mNg6Ek­J:ptacek.blog­.respekt.ihned­.cz/c1-45998630-desatero-a-jeho-vyznam-v-tomto-svete+&cd=9&hl=­cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a

Další odpovědi
ke4n

podle bible bůh 7mý den odpočíval, pro křesťany je den odpočinku neděle proto týden Po-Ne, pro židy a muslimy sobota takže týden Ne-So
a pondělím nezačíná týden jen u nás ale i jinde
a proč v USA mají Ne-So? nevim, asi tam ve skutečnosti vládnou židé :)

mosoj

Vždyť je to jedno.

A bude po žížalkách.

http://www.sme­.sk/c/6199443/ved­ci-navrhli-novy-kalendar-stedry-den-by-bol-vzdy-v-sobotu.html

Reezo

Já myslím, že to není důležité jaká to má význam… Význam bude tak nepatrný, že není vůbec důležitý.