NoFear

Má mysl blíže k tělu, nebo k duši?

Připustíme-li, že duše existuje. Nehledě na náboženství či filozofie. Tak řekněme, že člověk je tělo a duše. Nebo lépe tělo, mysl a duše. Ale co je ta mysl – je to spíše tělo, nebo duše, anebo něco mezi tím?
Co je mysl? To je naše vědomí, představy, vnímání, naše osobnost, naše uvědomělé i neuvědomělé Já. Ale co konkrétněji… Je to mozek, anebo spíše abstraktno neurčité formy, které se nedá uchopit nebo najít uvnitř těla? Může být mysl totéž, co duše – a je pak ta duše stejně uvědomělá jako i naše tělo (akorát bez toho těla/formy)?
Psychologie je nauka o duši, ale zkoumá vlastně mysl. Mysl a mentalitu jednotlivce lze ovlivnit, vychovat, usměrnit atd. To by pro duši asi platit nemělo… Ledaže by to bylo částečně tělo i duše a k duši by mělo blíže jen čistě vědomí a k tělu zase ta osobnost, která lze ovlivnit.
Jsou pak názory, že duše není vědomá, že prostě jen je. Co to pak ale je, jen nějaká nesmrtelná náplň „bez chuti, bez zápachu?“ Duše bývá někdy popsaná jako záře, vzduch, taková bílá mlha či jako průhledný a nehmotný stín naší osoby (těla), a to na základě toho, že duše nemá formu ani tvar – tak proto se představuje jako světlo nebo stín/vánek,… udává se, že může být spojena se vzpomínkami a naším tělem, ale taky nemusí.
Ale mysl přece nemůže být jen pouhé tělo, či ano? Zvířata mají pudy, instinkty. Ty u nich rozhodují a to je vliv látek a hromonů v těle. Ale mysl u člověka, to sice taky může být určité působení látek, ale samotná mysl, představy a tak podobně nikde neexistují. Pouze v té mysli. Není to nic hmotného ani jakkoli hmotně dohledatelného (ani na základě toho nano-mikro světa z pohledu chemie).

Tak? Mysl je tělo, nebo duše, nebo pojítko mezi nimi? Co myslíte (pokud si něco myslíte)?
Ale no ták, já vím, že si něco mylsíte! :D

Nejlepší odpověď
annas

Nemyslím ve zlém, ale vaše vyjádření je opravdu velmi nepřesné, protože neznáte význam slov či pojmů, které se vyvíjejí a mění.

Zřejmě jde o vaše představy, které bohužel, neodpovídají skutečnosti. Otázek je v archivu několik, stačil pak porovnat.

Co si představujete pod pojmem duše? Některé nepřesnosti vysvětluji.

Mysl je nástroj duše. Psychologie zkoumá duši= psyché, = historie – duše, duch, duševno sídlí v mozku . Pokud si rozkliknete odkaz, dovíte se, jak slovo duše vzniklo – dech – duch – duše – duševno.

Jedna definice duše

"Nehmotný princip života, kterým se živé bytosti odlišují od ostatních neživých předmětů a věcí. Duše znamená zároveň nezaměnitelnou osobní identitu určitého jedince.

Psychologie, věda o duši o ní mluví jako o vědomí nebo o mysli, zahrnující osobní jedinečné myšlení, mravní cítění odpovědnost a vztah k sobě samotnému.!

https://cojeto­.superia.cz/psycho­logie/duse.php

Mysl není osobnost – ta je souhrn jejích vlastností, její psychické, biologické i sociální znaky. Mysl není mozek..

Myšlení je abstraktní, pojmové myslíme pomocí jazyka v pojmech, soudech a úsudcích. navazuje na smyslové poznání – počitek, vjem, představu.

Škoda, že jste si nepřečetl informace v odkazech. Je třeba znát historii, , jak se naše vědomí nazývalo v minulosti. a vyvíjelo se.
--

1.https://www­.odpovedi.cz/o­tazky/kdy-vstupuje-duse-do-tela
Kdy vstupuje duše do těla?

2. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-se-nachazi-duse-v-hlave-nebo-v-srdci
Kde se nachází duše, V hlavě, nebo v srdci?

Kde sídli duše člověka?
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-sidli-duse-cloveka-a-co-si-pod-tim-vlastne-predstavujete

3. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-duse-je-domenou-pouze-lidi-kdo-rozhodl-ze-vlastnici-dusi-jsou-pouze-lide-proc-pouze-clovek-ma-dusi
Proč je duše doménou pouze lidí?

4. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-dusi-a-duchem-cloveka
Jaký je rozdíl mezí duší a duchem člověka?

5.https://www­.odpovedi.cz/o­tazky/ma-buh-sam-o-sobe-vubec-dusi
Má bůh sám o sobě vůbec duši?

6. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-by-jste-popsali-co-je-lidska-duse-podle-vas-dekuji
Jak byste popsali, co je lidská duše…?

7. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/definuje-psychologie-vedomi-spravne
Definuje psychologie vědomí správně?

Myslící jedinec má vědomí, je to jeho netělesná podstata a tělesná či materiální jsou vlastnosti. Mysl je tedy odlišná od tělesné podstaty.

Duše je vlastní vědomí sídli v mozku. Mysl je symbol myšlení,, rozumu, vnímání, vůle, paměti, představivosti a cítění. Termín „mysl“ je do značné míry abstraktní .

Předmětem zájmu je mysl ve filozofii, psychologii, neurovědě a kognitivních vědách obecně. V některých[kdo?] náboženstvích je mysl oddělená od těla, a obvykle se pak ztotožňuje s duší.[

Duše je tedy celý jedinec, ne jen něco uvnitř, co přežívá smrt těla. Duše je synonymem pro život. . Pokud má člověk duši, dýchá – slovo je odvození od výrazu dech.

Duše je něco nehmotného, to, co dělá člověka jedinečného, co ovlivňuje jeho vědomí.

Připomínám si Freuda, který tvrdil, že člověka tvoří Ego, Superego a ID, tedy Já, Nadjá a Ono. Já – můj rozum, Nadjá – je moje svědomí, tedy jakási moje duše, která říká, co jsem udělala správně či špatně. Ono – to, co mě žene k určité činnosti, třeba pudy."
--

Vložila jsem chybné odkazy, opravila jsem je.

Další odpovědi
ten který je

Myslím si,že mysl má blízko k duši.Tělo je jen schránka,i když je také součástí našeho já.Různé části našeho těla se dají nahradit,ale duše či mysl nikoliv.Stav našeho duchovna má vliv na tělo.Pokud budeme vystaveni nějakému permanentnímu stresu,může se objevit nemoc a ta může poškodit některé naše tělesné orgány.Dnes už se díky náhradě lidských částí těla stává člověk v některých přápadech kyborgem.Kdybychom měli všechny naše orgány kromě mozku umělé,vždy bychom si uvědomovali naše já.:-)

aliendrone

Problematika hypotéz, které již v premisách obsahují jiné hypotézy je sama o sobě dost „na hlavu“ a to i když odhlédnu od faktických omylů v definicích (viz „psychologie je nauka o duši“ – jediný blízký příměr, který bych byl ještě ochoten sežrat je, že je to nauka o „duševnu“, což jak jistě chápeš ZDALEKA NENÍ totež, co „o duši“).

Venkoncem na tohle téma bylo již napsáno mnoho, počínaje sjednocením tvých 2 substancí do jedné (vědomí), jejich následný rozklad (vědomí/podvědomí > S. Freud) nebo strukturalizaci (až ke „kolektivnímu nevědomí“ > C.G. Jung) a to je jen začátek. Určitě jde o zajímavou otázku, jenže s ohledem na mou náturu hledat/směřovat na „schwerpunkt“ problematiky jde (z mého úhlu pohledu) jen o jednotlivost („podmnožinu“ této problematiky), tudíž se tím moc nezabývám (pokud to nemá významné PRAKTICKÉ efekty/důsledky). ;) :)

S jedním ti ale mohu pomoci – obecně NEPLATÍ, že souhrn jednotlivostí = celek. (Striktně tedy ANO, ale VÝHRADNĚ potud, pokud jsi schopen je opravdu NAPROSTO VŠECHNY shrnout, což s ohledem například na kvantové jevy (Heisenbergova neurčitost) je REÁLNĚ vyloučené. Jistě ale chápeš, že praktické důsledky existují – viz třeba ty sám. Určitě vnímáš KVALITATIVNÍ ROZDÍL mezi tvým tělem jako subjektem (a to i oproštěným od „dodatečného balastu“ jako je vědomí apod.) a pár desítkami kg uhlíku, vodíku, kyslíku a dusíku (stopové prvky pomíjím). Zdánlivě je to totéž (kila na kila), jenže právě ten „rozdíl“ (neuchopitelný, protože nehmotný > kvalitativní) tu prostě JE, ovšem podstata „naší reality“ nám brání ho uchopit („zinformatizovat“, dokonale popsat).

(Tedy… umíme sice dokonale popsat třeba elementární částici, popřípadě i jejich malý soubor, ale v případě čehokoliv většího jsme „mimo hru“ (kvantový přechod na makrosvět). Jediný nám známý subjekt, který je toho schopen (alespoň teoreticky) je horizont událostí černé díry, ovšem to je poněkud EXTRÉMNÍ oblast i pro fyziku, natož pro psychologii. ;) :D :D)

Z toho jednak plyne, že v principu NENÍ rozdíl, mezi „myslí zvířete“ a „myslí člověka“, tudíž tento předpoklad můžeš pustit k vodě a druhak – prozatím nemá smysl „hledat podstatu mysli“, tedy přinejmenším do doby, než budou existovat OPRAVDOVÉ kvantové počítače (ne ty dnešní hračičiky, kterým se tak z (možná proaktivní) přemíry optimismu v „lepší příští“ říká). ;) :)

da ny

Já bych v tom nehledala „vědu“, ale funkci.
Věe co se děje v mysli (emoce, křivdy, pocity viny, nesmiřitelnost, nenávist,
neschopnost odpouštět), se odráží na těle. Tedy především na fyzickém zdraví.
Nemoc je „pohlavek“, upozornění, něco děláš špatně. Mnozí lékaři se shodují
na ton, že až 80% chorob je psychosomatického původu.
Pokud je člověk schopen včas změny myšlení a životního stylu, nastartuje cestu
k uzdravení/zlep­šení, „dostane šanci“.
Duše pak musí být v souladu s myslí a tedy tělem.
Když duše nechce (chce odejít), myšlení se nepohne nebo je skeptické, odejde.
Vazba mysl X duše, je pak zásadní. Mysl je součástí těla.
;)
Mysl/myšlenky ovlivňují vše (i ty které nevyslovené „lítají ve vzduchu“).
Ty negativní, agresivní, plné obav „ničí/otravují“ vše. Zdraví i vzduch, atmosféru, nálady.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.