Definuje psychologie vědomí správně?

Uvažuji nad tím, zda mohli psychologové definovat vědomí a jeho různé druhy správně (či ho vůbec definovat), když z filozofické hlediska vlastně ani nevíme, jak vědomí funguje, či zda vůbec existuje (zombie argument).

Nejlepší odpověď
annas

Určitě psychologie definuje vědomí správně, stejně jako filozofie.

Proč se domníváte, že filosofie nedefinuje vědomí? Kdysi se mu říkalo duch, duše.

Podívejte se na Platonovoučení. Nebo Aristoteles a duše. atd.

René Descartes vědomí vyjádřil slovy: „Myslím, tedy jsem.“ V ten okamžik, kdy tuto větu člověk říká, považuje ji za pravdivou, jinak by nic neexistovalo. Je to rozum, který člověka dělá tím, čím je. Smysly nás klamou.

Jeho dualismus – Myslící jedinec má vědomí, je to jeho netělesná podstata a tělesná či materiální jsou vlastnosti. Mysl je tedy odlišná od tělesné /
podstaty.

Psychologie a vědomí -těžko se definuje, je to abstraktní pojem – schopnost člověka myslet, stav, v němž si člověk uvědomuje svou existenci atd. uvědomovat

------,
V archivu je na toto téma několik otázek – vědomí, nevědomí, podvědomí, ego, super ego, psychické stavy, procesy atd.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-lezi-v-mozku-vedomi
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-reaktivni-mysl-a-proc-zotrocuje-cloveka
https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=nev%C4%9Bdom%C3%AD%­2C%20podv%C4%9Bdom%C­3%AD
https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=psychick%C3%A9%20st­avy%2C%20proce­sy%20

atd.

Další odpovědi
Edison

Nesmíš hlavně motat dohromady filozofii a psychologii, ani různé jiné obory.

roladakruti

My jsme strašně hrdí na své ego a vědomí, ale to představuje maximálně dvě procenta práce vašeho mozku, protože zbytek běží v nevědomí. Chceš příklad? Představte si, že jedete po dálnici rychlostí 120 km/h, z nějakého důvodu šlápnete na brzdu a teprve za půl sekundy si uvědomíte, proč jste vůbec brzdili.Protože jste to udělali podvědomě. Další otázky snad netřeba

zjentek

Já sice neznám vědeckou definici vědomí (bo je mně jasný, že psychologie se bude držet vědy a za bé na vědomí nahlížím jako na element, jenž je definován různě a mně se líbí jiná dedfinice), ale pokud sisi vědom, že tady čteš mou odpověď, tak existuje asine? (;