kurec

Je prokázáno, že strach zkracuje délku života?

Nejlepší odpověď
Kepler

No, někdy i prodlužuje. Kdo nemá nikdy strach, je buď naprostý idiot nebo ztratil pud sebezáchovy.

Další odpovědi
Kelt

Asi ano, dýchání je povrchní, nejsi uvolněný. A když budeš mít v bytě zabijáka z Talibanu, tak si určitě nebudeš zpívat.

Daidal

Bude asi záležet na druhu strachu, jeho míře a době trvání. Takový dlouhodobý a silnější stres určitě zkracuje život.
To ale neznamená, že je strach vždy vyloženě škodlivý. Jen to s ním lidé přehání, brzdí je, ničí je. Ale základní strach nebo menší míra je někdy i užitečná… Ale zase bych to s tou prospěšností (jako někteří) nepřeháněl. Strach dokáže být velmi škdolivý, snad nejvíc ze všeho. Jak kdosi řekl: „Nezáleží na tom čeho se bojíte. Strach je škodlivý v jakkoli formě.” Sice nesouhlasím, že v jakékoli formě, ale ve většině případů je strach neopodstatněný, zbytečný i škodlivý. Nic neparalyzuje, neomezuje neničí tolik jako strach. Důežitý je jen strach, který nás může užitečně varovat nebo před něčím zachránit a takový strach/pudy nejsou zase až tak běžné jako jiné formy strachu. Lidé se neustále něčeho zbytečně obávají, bojí se pořád, přesmíru. A obavy vedou jen k dalším obavám.

aliendrone

V určitých případech ANO. Viděl jsem hodně případů, kdy člověk doslova „ztuhl strachem“ s následkem „tak dlouho čekal bez hnutí, až se dočkal“. ;) :)

L.G.

Strach je vlastně zvuk pudu sebezáchovy, který varuje a zároveň aktivuje organismus, aby byl připraven tomu strachu čelit skrze rozhodnutí útok/útěk, jenže v ten moment je člověk náročnej na spotřebu energie, protože vidíte, slyšíte, cítíte, no prostě všechny smysly jsou na veškeré příchozí podněty senzitivnější, a nějak bych si tím dovodil, že se život zkracuje než prodlužuje, hromady stresu, hromady potu, a to vyjde někdy i na několik let produkce organismu dopředu, výkon se sice zvýší, ale sníží se životnost materiálu, obzvlášt když je takto nastaven v kuse třeba 40 h… 👎

Dochy

Těžko. Je možné že v určitých ohledech… má neblahý vliv na organismus. Ale účel strachu je, aby život prodlužoval. člověk beze strachu by třeba neuhnul před náklaďákem…

marci1

Ano, je prokázáno vědeckým pokusy, že strach připraví člověka až o deset let života (viz odkaz).
Ustrašení lidé si zkracují život. Neofobie není ničím neznámým. Její první příznaky se objevují u dětí ve věku asi čtrnácti měsíců. Většinou jde o strach vyplývající ze setkání s neznámými osobami nebo ze změn dosavadního životního prostředí. 🙂
https://www.no­vinky.cz/zena/zdra­vi/clanek/ustra­seni-lide-si-zkracuji-zivot-277372

Bělousek

Určitě. Pokud se člověk bojí více než je to normální, ovlivňuje to celkovou psychiku a ta pak zdraví člověka. Nejhorší jsou skryté strachy.

Abcdefgabc

Častý neboli permanentní strach či obavy z čehokoli jestli budeš dobrovolně si v sobe pěstovat, tak spíš to vidím na brzký inftakt nebo mrtvičku tudíž kratší život .. zpomal a změn myšlení.
Úklid si v sobě.. je to nutné

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.