Avatar uživatele
kurec

Je prokázáno, že strach zkracuje délku života?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Odpovědi.cz, marci1 před 452 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

No, někdy i prodlužuje. Kdo nemá nikdy strach, je buď naprostý idiot nebo ztratil pud sebezáchovy.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kelt

Asi ano, dýchání je povrchní, nejsi uvolněný. A když budeš mít v bytě zabijáka z Talibanu, tak si určitě nebudeš zpívat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

V určitých případech ANO. Viděl jsem hodně případů, kdy člověk doslova "ztuhl strachem" s následkem "tak dlouho čekal bez hnutí, až se dočkal". ;) :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Daidal

Bude asi záležet na druhu strachu, jeho míře a době trvání. Takový dlouhodobý a silnější stres určitě zkracuje život.
To ale neznamená, že je strach vždy vyloženě škodlivý. Jen to s ním lidé přehání, brzdí je, ničí je. Ale základní strach nebo menší míra je někdy i užitečná... Ale zase bych to s tou prospěšností (jako někteří) nepřeháněl. Strach dokáže být velmi škdolivý, snad nejvíc ze všeho. Jak kdosi řekl: „Nezáleží na tom čeho se bojíte. Strach je škodlivý v jakkoli formě.” Sice nesouhlasím, že v jakékoli formě, ale ve většině případů je strach neopodstatněný, zbytečný i škodlivý. Nic neparalyzuje, neomezuje neničí tolik jako strach. Důežitý je jen strach, který nás může užitečně varovat nebo před něčím zachránit a takový strach/pudy nejsou zase až tak běžné jako jiné formy strachu. Lidé se neustále něčeho zbytečně obávají, bojí se pořád, přesmíru. A obavy vedou jen k dalším obavám.

Upravil/a: Daidal

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
L.G.

Strach je vlastně zvuk pudu sebezáchovy, který varuje a zároveň aktivuje organismus, aby byl připraven tomu strachu čelit skrze rozhodnutí útok/útěk, jenže v ten moment je člověk náročnej na spotřebu energie, protože vidíte, slyšíte, cítíte, no prostě všechny smysly jsou na veškeré příchozí podněty senzitivnější, a nějak bych si tím dovodil, že se život zkracuje než prodlužuje, hromady stresu, hromady potu, a to vyjde někdy i na několik let produkce organismu dopředu, výkon se sice zvýší, ale sníží se životnost materiálu, obzvlášt když je takto nastaven v kuse třeba 40 h.... 👎

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Těžko. Je možné že v určitých ohledech... má neblahý vliv na organismus. Ale účel strachu je, aby život prodlužoval. člověk beze strachu by třeba neuhnul před náklaďákem....

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Ano, je prokázáno vědeckým pokusy, že strach připraví člověka až o deset let života (viz odkaz).
Ustrašení lidé si zkracují život. Neofobie není ničím neznámým. Její první příznaky se objevují u dětí ve věku asi čtrnácti měsíců. Většinou jde o strach vyplývající ze setkání s neznámými osobami nebo ze změn dosavadního životního prostředí. :-))
https://www.novinky.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda