Avatar uživatele
Bronzový

Jak by jste popsali, co je lidská duše? Podle vás... Děkuji

Přeji hezký den.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

je to něco křehkého,a hodně citlivého,můžete být po ní pohlazeni a je vám skvěle,nebo jí může někdo zranit,je jako zrcadlo co odráží naše pocity,ale i vše dobré a zlé v nás

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Duše je něco nehmotného, to, co dělá člověka jedinečného, co ovlivňuje jeho vědomí.
Připomínám si Freuda, který tvrdil, že člověka tvoří Ego, Superego a ID, tedy Já, Nadjá a Ono. Já - můj rozum, Nadjá - je moje svědomí, tedy jakási moje duše, která říká, co jsem udělala správně či špatně. Ono - to, co mě žene k určité činnosti, třeba pudy.


Avatar uživatele
Zlatý

Energetický holografický otisk každé lidské osobnosti.


Avatar uživatele
Zlatý

Duše je mysl, rozum. Kreativita, obětavost, racionalita, schopnost brát ohled i na jiné. Ale taky zákeřnost, zlo, nenávist... nenávist asi dost podstatně - mám pocit, že nejsilněji vyvinuta právě u lidí, zvířata nedokážou nenávidět, podle mě. Ta jen cítí strach nebo odpor a v nich jednají. Ale nenávist... je lidskou výsadou.
A i Tobě přeju pěkný den... :o)


Avatar uživatele
Zlatý

jakési nehmotné fluidum kolem nás, které jednak oživuje tělo a jednak má na svědomí "vyšší", netělesné prožitky. Zároveň propojuje navzájem nás všechny.


Avatar uživatele
Zlatý

Myšlenka,vlastní ego.


Avatar uživatele

Duše (od dýchati, dech) je velmi široký a často neurčitý pojem, který původně znamená princip života, to, čím se živá bytost liší od mrtvoly. K tomu později přistupuje i představa duše jako jedinečné osobní identity, důležitá zejména v křesťanství. Starou náboženskou představu, že duše člověka nějak přežívá, vyjádřili řečtí filosofové jako nesmrtelnost, případně představou reinkarnace jako v některých východních náboženstvích.

Protože se tyto představy nedají empiricky doložit ani zkoumat, v moderní vědě se pojem duše neužívá a i psychologie, která jako věda o duši vznikla, jej nahrazuje pojmem vědomí nebo mysli. Pseudovědecké pokusy o výklad duše jako „energie“ a podobně nestojí tudíž na žádném základě. V náboženství, v běžné řeči, v umění a v mnoha metaforách však stále znamená oživující princip, nositele osobní jedinečnosti a odpovědnosti, citu a smyslu.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.