annas

Lze kvůli Archimédovu zákonu propadnout ve škole, protože neznalost zákona neomlouvá, ale přesto pak jej uplatnit jinde?

Podle Jana Sobotky
„Neznalost zákona neomlouvá. Kvůli Archimédovu jsem propadl.“ Jan Sovotka

https://books­.google.cz/bo­oks?id=aIVJDltCBGgC&pg­=PA69&lpg=PA69&dq=Jan+so­botka+aforismy+a++Ar­chimedův+zákon&sou­rce=bl&ots=IV­b7VLBa32&sig=9a­gUQeZtY_lpEtFI­sIeJzrOaFqo&hl=cs&sa=­X&ved=2ahUKEwi_5Ly54dvfA­hUKKFAKHajnCkAQ6A­EwDXoECAEQAQ#v=o­nepage&q=Jan sobotka aforismy a%20 Archimedův zákon&f=false

1. Dvojice Skoumal/Vodňanský tvrdí, že

„je opravdu dobré Archimédův zákona znát a umět jej tvůrčím způsobem uplatňovat, ale přesto se napřed naučit plavat.“

http://www.ky­tara.cz/basne/skou­mal/vodnansky/

2. Chovatelé koček by měli znát Murphyho a jeho kočičí modifikaci

„Kočka ponořená do kapaliny se brání silou, která se rovná stonásobku síly kočky do kapaliny neponořené.“

http://www.bir­ma.cz/murphy.htm

3. Nevyvíjí se i fyzika? Může tudíž Archimédův zákon platit i v politice?

  1. "Člověk ponořený do politiky je nadlehčovaný silou, jež se rovná síle peněz do politiky vložených " – Jan Sobotka

z knihy Aforismy pro ty, kdo si myslí, že jim to myslí

  1. „Politik ponořený do víru vnitrostranického boje je nadlehčován silou, která se rovná síle politků jím vytlačených“

http://www.jan­mikac.cz/cita­ty.htm

  1. „Politik ponořený do skandálu je nadlehčován silou, která se rovná váze skandálů, v nichž jsou návazně namočeni ostatní politici.“

http://www.no­valiten.cz/au­thor/jv/page/6/

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2015/03/16/10/59/sun­set-675847_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Drap

Teoreticky to možné je,i když je to v tomto aforismu nadnesené. Neznám žádný takový příklad a Archimédův zákon neni zase tak složitý, aby to žákovi kantor do hlavy nenalil.

  1. Naučit se předem plavat je určitá jistota. V případě že se už naučím plavat, využívám vlastně tento zákon už prakticky.
  2. Netuším zda je informace pravdivá, ale pravdou je, že kočka zahnaná do kouta se brání silou nevídanou a zřejmě i velmi obtížně měřitelnou. Osobně jsem viděl i kočku plavat.
  3. Zda platí i v politice je složité odhadnout. Může i nemusí. Jak známo, tak v politice mohou být popřeny, když se to hodí zcela všechny zákony a zákonitosti.

Další odpovědi
Kepler

Ve škole neznalost Archimédova zákona je jistě přitěžující okolnost. Ale propadnout by nemusel. Být kantorem, tak mu řeknu: příště znovu a lépe! Zatím bez klasifikace a doučit! Ale v praktickém životě by přesto uspět mohl, ono se to netýká jen těles ponořených do kapaliny, ale i balónů. Jak říkal pan Kopecký: kdyby blbost nadnášela, tak tady lítáte jako holubička…

zbyndo

Určite.Byt tak učiteľom matematiky,alebo fizyky,a môj žiak by nevedel archimedov zákon,a nevedel by ho aplikovať vo výpočtoch, nechám ho bez milosti prepadnúť,bez výčitiek.

ivzez

Dnes jen na hlavní otázku (pana Sobotku ani další
„rádobyvtipné“ autory pořád „nemusím“):

Kvůli neznalosti jednoho zákona se ve škole zpravidla nepropadá.
Konkrétně k Archimédovu zákonu: je možné jej neznat a zároveň
jej uplatnit někde jinde (slovem „zároveň“ míním i „současně“).

aliendrone

Nepravděpodobné, ale není to vyloučeno – záleží na typu kantora. Jde podle mne o nadsázku. Jinak neznám nikoho, kdo by nějkým způsobem Archimédův zákkon neaplikoval v praxi – od mužů plavců po neplavkyně hospodyňky zkoumající kvalitu vajec jejich ponořením do sklenice s vodou. ;) :D

ad 1 – Plavat je dobré umět, málo kdo je tak blbej a zkouší to na jezu, kde je mu to úplně k ničemu. ;) :D

ad 2 – Chovatelé koček ZNAJÍ! :D :D :D

ad 3 – Archimédův zákon – coby zákon přírody – nezkorumpovatelný, nepokřivitelný etc. je vznešený a nadřazený ubohosti lidského pachtění. Pošpinit ho politikou se sice snažit lze, ale marnost nad marnost! :)

orestez

Podle Wikipedia org je to zákon statiky, platí pro tekutiny v rovnováze. Možná se dá aplikovat i zde. Běžné molekuly uživatelů jsou vytlačeny tělesem otázek. Zlatí by zde měli poděkovat! A nejen poděkovat, ale i děkovat! Jinak se odtud zdekovat.

annas

Samozřejmě, ž jde o nasázku, ale „zákon“, který se týká politiků se uvádí jako nejnovější verze Archimedova zákona.

Při hledání jsem narazila na několik verzí, takže otázku vložila jako zábavu.

Kepler

alien: opravdu "

Kepler

„neznám nikoho, kdo by nějakým způsobem Archimédův zákon neaplikoval v praxi“? Tak to máš recht. Je snadné plavit se v moři ignorantů, ale i moře se někdy rozbouří. I ten Archimédes byl zabit tupým vojákem.

Mc Merkurion

… proč by nešlo, když je k životu podle některých nutné znát, co napsali Lumírovci, tak by bylo vhodné vědět, proč plavu …

aliendrone

Ode mne by za to byl palec, kdyby to byla odpověď! ;) :)

orestez

Chci se naučit plavat. Co řekli Lumírovci?