Libí se vám státní znak Mexika, který je vyobrazen v otázce?

Ústředním motivem státního znaku Mexika je orel skalní vyobrazený z levého profilu, s křídly nad chocholkou na hlavě a mírně roztaženými v bojovém postoji. Levou nohou stojí na větvi rozkvetlého kaktusu opuncie vyrůstající z voru plovoucím na jezeře. Pravou nohou a zobákem svírá hada. Tento výjev se vyskytoval už v aztécké (mixtécké) mytologii. V dolní části znaku se nacházejí větvička vavřínu a větvička dubu, které se spojují v centrální části, kde se též nachází stuha v barvách mexické vlajky. Současná podoba znaku se používá od roku 1968.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/St%C3%A1tn%C3%AD_znak­_Mexika

Obr.: https://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/thumb/2/2a/Co­at_of_arms_of_Me­xico.svg/500px-Coat_of_arms_of_Me­xico.svg.png

Nejlepší odpověď
annas

Jiná odpověď.

Na znaku je dravý pták, který stojí na kaktusu, zřejmě roste z vody. jezera. Orel drží v zobáku hada , pod ním další větve svázané stužkou v národních barvách.

Zřejmě se vztahuje k Aztékům, jejich neohroženosti bránit se proti zlu – představa hada, žít v míru tam, kde si našli domov někde tam, kde je voda. Ta se možná stala také plvodem názvu Mexico.

V našem českém znaku je také silné zvíře, lev, v moravském pak orlice. Všechno symboly znakem neohroženosti, bojovnosti. .

Ještě doplním původ jména Mexiko.
"Pojem „Mēxihco“ pochází ze skupiny jazyků Nahuan, kterými hovořili Aztékové. V podstatě existují dvě domněnky, co znamená etymologie tohoto slova.

První varianta ho vysvětluje na základě pojmů „metztli“ (měsíc) a „xictla“ (pupek), potom by bylo možné celý název státu přeložit jako „pupek měsíce“. Tato alternativa se opírá o starou aztéckou myšlenku, že krátery na Měsíci vytváří postavu králíka a právě jeden kráter představuje jeho pupek.

Jiná teorie vykládá možný lingvistický původ Mexica jako odvozeninu od „Mextictli“, což je synonymní název pro boha Huitzilopochtli. Za mayské říše se všechna mexická území označovala jménem Anahuac (od Cern Anahuac, což je „celá země“, příp. „obklopená vodami“). Název státu byl poprvé uveden v ústavě Spojených mexických států roku 1917"

http://mexiko­.svetadily.cz/Me­xico/lokality