led

Kto je to umelec, ak vynecháme oficiálnu definíciu tohto pojmu?

K tejto otázke ma doviedlo zvoniskové „zhrzelé umění“: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-je-to-zhrzela-umelkyne-nebo-zhrzely-umelec

Umenie je pojem široký a vo svojej podstate nejednoznačný.
Ak neberiem vyjadrenia
Výkonný umelec je spevák, hudobník, herec, tanečník a iná osoba, ktorá spieva, hrá, predvádza, prednáša alebo inak vykonáva literárne dielo, umelecké dielo alebo folklórne dielo. Umelecký výkon je predvedenie, prednes alebo iné tvorivé vykonanie umeleckého diela alebo folklórneho diela spevom, hraním, recitáciou, tancom alebo iným spôsobom. Alebo " Umelec je úchylná, nezdravá osobnosť." (Sigmund Freud), prípadne „Umelec sa pohybuje v dimenziách krásneho a škaredého, harmónie a disharmónie.“ (Vajda, J.)
Kto je to vlastne umelec? Môže to byť aj žiak, ktorý si nenaučil na úlohu a napriek tomu dokázal učiteľa presvedčiť o svojich veľkolepých vedomostiach? Môže to byť technik, ktorý dokáže pútavo vysvetliť technickým analfabetom o prednostiach techniky pre vývoj človeka?

Nejlepší odpověď
annas

Nedá mně, abych uvedla, co poažuji za umění základní – viz 1 a umění ve významu přeneseném – viz 2.

1. Považuji za umění především to, co ovlivňuje člověka esteticky. Působí na jednotlivé smysly – podle druhů umění a vyvolává příjemný pocit. Jenže každý má jiné požadavky. Takže se pohled na umění liší . Základní je vnímání uměleckých děl s pocitem krásy.

Umělec má svými výtvory šlechtit člověka.

2. Takže jistým způsobem je i kuchař umělec, má dovednosti, umí něco perfektně. Někdo je nedostižný umělec ve hře na klavír jako laik, někdo je umělec v podvádění, v tanci atd. Ale v tomto směru jde o přenesený význam,, jde spíš o člověa, který je v něčem dovedný, stane se mistrem.

Často je to myšleno ironicky.

Ještě bych přidala třeba kouzelníka, kejklíře, pro něhož platí vysoká míra ovládání určité činnosti nebo oboru.

Jako většina významů slov má umělec /umění význam základní a významy přenesené, zpravidla jen hovorové.

Další odpovědi
Drap

Vždy bude záležet na tom, z jakého úhlu to budeme posuzovat. Pro mne je umělec třeba i řemeslník, který dokonale zvládl své řemeslo a do práce kterou dělá přidá vždy i něco navíc.Potkal jsem několik takových lidí, některé dokonce i takové, kteří se věnují dnes už téměř zaniklým řemeslům.

aliendrone

Kdysi mně někdo řekl, že umění musí v člověku vytvářet odezvu a vzbuzovat emoce – třeba i negativní. Jestliže ano, pak to prý JE umění. Já si to nemyslím.

Uvažte – pokud se vám s patřičným hereckým patosem při obědě vyzvracím do talře, vzbudím TAKOVOU odezvu a emoce, na kterou se nezmůžou ani samotní profíci na prknech Národního divadla. Ruku na srdce – to ze mne umělce nedělá.

Umělec MUSÍ vyvolávat POZITIVNÍ odezvu, kladné, příjemné emoce. Jestli to dokáže, JE umělec. Třeba Picasso je brán za VELKÉHO umělce – ale NENÍ. Pro pochopení – jestli někdo z vás viděl sochu Mojžíše (Michelangelo) https://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/thumb/3/37/Miche­langelo_Mose_2007­.jpg/1200px-Michelangelo_Mo­se_2007.jpg alespoň na dobré fotce, když už ne na vlastní kukadla – ihned pochopí, že Michelangelo BYL MISTR UMĚLEC, kdo si poslechne např 2.větu Beethovenovy Sedmé https://www.y­outube.com/wat­ch?v=iOZbq-QVo-I , je mu hned jasné, že to JE umění. (i když bacha – mnozí dirigenti dokáží i mistrovská díla DOKONALE ZMRVIT!! [v rámci dodání vlastního NEuměleckého podílu/interpre­tace] )

Umělcem může být i řemeslník – přesně jak píše Drap. (venkoncem ve starověku byli malíři považování za řemeslníky, nikoliv za umělce >> ono to platí obousměrně) Třeba i kuchař (navzdory smutnému faktu, že všichni víme co ve finále zůstane po kuchařských uměleckých skvostech ;) :D :D) Umělcem může být i učitel – třeba vysvětlit matematiku JE spíš umění, než běžná činnost. (a důsledek je, že tolik lidí matice nerozumí, ne každý pedagog JE umělec)

Takže – s ohledem na výše zmíněné NEMŮŽE být umělec třeba právě Knížák – prostě proto, že nesplňuje kritéria. Takoví jako on si podle mne jen hrají na umělce a ti, co mu to žerou (nebo se alespoň tak tváří) jsou snobi.

Jak říkám – JEDINÉ relevantní kritérium je, že dílo MUSÍ vyvolávat POZITIVNÍ odezvu, kladné, příjemné emoce (u VĚTŠINY lidí – vždy se najdou „odlišní“ jedinci kteří si budou myslet, že hromádka náhodným vrhem naaranžovaných kozích bobků je také umění). Samotné evokace emocí nestačí. Nic víc, nic méně.

xxxxxxxxxxx
Dobrá otázka, dávám * !!!

Kepler

Pro mně je DOBRÝ umělec ten, který dokáže z leckdy všedních záležitostí vykouzlit nevšední zážitek, člověk který do svého projevu vloží celou svou duši. Jsou i takoví, jejichž případné slzy nejsou glycerinové.

Gestas

Například Knížák a jeho skupina Aktual.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=xqTUYLq13VA

Admin2

Zkuste se podívat do archivu.. Na téma umění je hodně dotazů – pouliční umění, bojové umění, moderní, kulinářské, zvířata a umění atd.

Několik odkazů.
Jaký je rozdíl mezi uměním a řemeslem
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-umenim-a-remeslem
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-ve-vas-zbudi-umeni-obraz-socha-architektura
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/znate-nejakou-knihu-o-tom-co-je-a-jak-pochopit-umeni

atd.

led

Admin2 dobrá pripomienka, ale vedľa. Nepýtam sa na rozdiel medzi remeslom a umením ale, citujem „Kto je to vlastne umelec?“ v inom ponímaní, než hovoria definície. Ak má bežný človek poznať umelca, potrebuje nie múdrosti učených, ale jednoduchosť a schopnosť v rozhodovaní.
Poznámka, teraz, keď už odchádzam do tichého ústrania po viac než polstoročí práce a tvorby v umení, kladiem si dodnes nejasnú otázku „Kto je to vlastne umelec?“, pretože aj medzi samotnými umelcami v tomto nie je jasno.

led

Medzi remeselníkom a umelcom býva často až nebadateľná krivoľaká hranica, raz prenáša remeslo do umenia a raz zas umenie do remesla. Ale vždy tam tá hranica je.

Admin2

Drap uvádí jako umění řemeslo, stejně v odkazu na otázku.

Nepíši, že jde o opakování otázky, ale i o další názory, , které částečně souvisejí, třeba přeneseně s uměním.

led

Záporná postava napríklad vo filme, v divadelnej hre, nemusí vzbudzovať pozitívnu odozvu, kladné a príjemné emócie a pritom môže byť umelecky podaná s virtuozitou skutočného umelca. Mnoho hercov hrá radšej práve tie záporné postavy, pretože sa s nimi môžu naozaj vyhrať (ako malé deti…).

aliendrone

No zní to z první dobře – ale uvaž tohle: ve filmu „Tahle země není pro starý/No Country for Old Men“ hraje Javier Bardem zcela negativní postavu nájemného zabijáka, který primárně budí strach.

(Podle mne jediná filmová postava – a že jsem už filmů viděl, ze které JDE opravdový strach nebo alespoň nepřijemné pocity [obvykle jsou záporáci spíš k smíchu, nudní či rovnou trapní], prostě tohle bylo skutečné, přesvědčivé psycho – jako ze života).

Navzdory nesympatii k postavě a jejímu negativnímu poselství si po filmu řekneš: „Ten Bardem byl prostě boží, toho psychouše zahrál perfektně“ – a rozhodně cítíš cítíš uspokojení a dobrý pocit nad výborným film. zážitkem.