MonkeyKing

Jaký je rozdíl mezi uměním a řemeslem?

CO je umění? Co je řemeslo (craft)?
Co mají společné a co odlišné?

Nejlepší odpověď
xxx3

zajímavá otázka, hlavní rozdíl teoreticky tkví v tom, že řemeslo je možné se naučit a sekat pak výrobky víceméně mechanicky bez nějakého většího přemýšlení. Umělecké dílo by pak mělo mít vyšší ambice – originalitu, estetickou kvalitu, myšlenku, případně jiné kvality. Do značné míry je řemeslem třeba střední proud pop music, ale také většina filmové hudby.

Další odpovědi
annas

Je třeba si uvědomit, co je umění a a řemeslo a pak srovnat. Významy např. v odkazu.
http://www.nechy­bujte.cz/

Jednu možnost rozdílu mezi řemeslem uvádí architekt Adolf Loos: „hlavní rozdíl mezi řemeslem a uměním tkví v tom, že řemeslo vyrábí pro upotřebení lidí v přítomné době, kdežto umění vychází z minulosti, ale je tu i pro budoucnost.“

http://www.kultura-kadan.cz/akce­ID/78941/archi­tektura---umeni-nebo-remeslo

Umění

  1. je to činnost, kdy člověk vytváří díla slovesná, hudebního, výtvarná, tj. díla která působí, která mají především význam estetický.
  2. Umění – jako obor činností určitá schopnost, obratnost – např. kuchařské umění, řemeslné umění atd.

--
Řemeslo

  1. činnost, která se zabývá výrobou nebo opravami různých předmětů pomocí ručních nástrojů nebo jednoduchých strojů. Kovářské, pekařské řemeslo, za nejstarší řemeslo se považuje prostituce, Ale existují i umělecká řemesla..
  2. Jinak také obor činnosti, profese – vyučil se stolářem.

Záleží tedy na úhlu pohledu – i řemeslníci jsou více či méně zdatní, ale získali či mají určitou schopnost něco vyrobit, takže je to jejich umění. Ale jejich význam je zpravidla praktický.

Umělci také „vyrábějí“, vytvářejí díla, takže umění je pro ně „řemeslem“, tedy oborem činnosti, jejich schopností. Význam děl je estetický.

Znáte úsloví o zlatých českých ručičkách? Dobrý řemeslník musel být šikovný, aby získal dobré jméno. Mnozí řemeslníci se stali odborníky ve svém oboru.

Řemeslníci potřebují manulní zručnost, umělec nějaký podnět, inspiraci, nadání, často má dar od „boha“.

Nedá se zevšeobecňovat ve všech oborech. Např. je kovář, ale i umělecký kovář.

Řemeslo je spojené s uměním. Ale i některé umění je pro mnohé pouhým řemeslem.

Opravdu záleží na tom, jak se na oba pojmy díváme.

Lamalam

Hlavní rozdíl je ten, že k provozování řemesla nepotřebuješ umělecký talent.

pucipuci

Tak nějak se řemeslům říkalo, když se něco dělalo zřídka. Ne v každé vesnici byl kovář nebo dráteník, truhlář či hrnčíř,t ak snad ještě švec nebo krejčí. Dnes jsou tato povolání skoro povznesena do uměleckých výšin a je obor umělecký kovář…Asi jeden příklad za všechny mě napadá u sklářů, kteří jako řemeslo foukali sklenice pro obyčejnou spotřebu a ti umělecky nadaní foukali zdobené poháry na zámek a pro bohaté.

dědapetr

Umění a řemeslo jde pospolu.Řemeslník může být umělcem a tak stejně umělec se stane řemeslníkem.

led

Aj umenie môže byť remeslo, tak ako remeslo môže byť umenie. Medzi umením a remeslom je často taká istá neviditeľná hranica ako medzi bláznom a géniom.
Všetko záleží od pohľadu „spotrebiteľa“ a názoru „výrobcu“.
Stretávam sa v umení s tvorcami, ktorých produktom práce je len remeslom, bez citu, aj keď o sebe tvrdia, že sú umelci. Ale aj naopak, stretávam sa s remeselníkmi, ktorí svoju prácu, v očiach iných, dokážu povýšiť na umenie.
Ale stretávam sa aj so skutočnými majstrami svojho odboru, tvorivými umelcami rovnako ako aj so skutočnými remeselníkmi.
Čo majú spoločné? Je to zanietenosť k svojej práci, snaha o maximálnu kvalitu, bez ohľadu na to, či presýpa štrk na beton, alebo maľuje obraz.

PS. To, čo niekedy vidíme v televízii ako „umenie“, je veľakrát len remeslo na kilá, každý deň jeden diel, inak budeš hladovať.

Michálek1245

Záleží, z jakého úhlu pohledu budete na celou věc nahlížet. Pokud si vezmete, že existují prodejní galerie umění jako je třeba https://www.ga­lerieubetlemske­kaple.cz/prodej­ni-galerie-obrazu-a-umeni-praha/ tak v,astně umění není nic jiného než nákup – prodej a umělec tu v tuto chvíli vystupuje jako řemeslník, který něco udělá a prodá. A to nemyslím nějak zle, jen že to tak prostě je. 😉