Avatar uživatele
Registrovaný

Konto pracovní doby

Co všechno obnáší konto pracovní doby?Platí i v tomhle případě max.8hodin přesčas týdně?A co příplatky za hodiny přesčas,a nebo noční příplatky?Nějak se mi zdá,že si v tomhle případě zaměstnavatel může dělat se zaměstnanci co chce!Může zaměstnavatel zavédst konto pracovní doby bez souhlasu zaměstnanců?A jaká mají práva zaměstnanci v tomhle případě.Moc díky za odpověď.
Děkuji Stark Jiří

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Konto pracovní doby
§ 86

(1) Konto pracovní doby je jiný způsob nerovnoměrného rozvržení pracovní doby, který může obsahovat jen kolektivní smlouva, popřípadě vnitřní předpis.

(2) Konto pracovní doby nesmí být uplatněno u zaměstnavatelů uvedených v § 109 odst. 3.

(3) Jestliže je uplatněno konto pracovní doby, nemůže vyrovnávací období přesáhnout 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva však může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
§ 87

(1) Při uplatnění konta pracovní doby je zaměstnavatel povinen vést účet pracovní doby zaměstnance a účet mzdy zaměstnance.

(2) Na účtu pracovní doby zaměstnance se vykazuje
a) stanovená týdenní pracovní doba, popřípadě kratší pracovní doba,
b) rozvrh pracovní doby na jednotlivé pracovní dny včetně začátku a konce směny a
c) odpracovaná pracovní doba v jednotlivých pracovních dnech a za týden.

(3) Zaměstnavatel je povinen vykazovat každý týden rozdíl mezi stanovenou týdenní pracovní dobou a odpracovanou pracovní dobou.

(4) Jestliže se při uplatnění konta pracovní doby použije kratší období, než je uvedeno v § 86 odst. 3, posuzuje se rozdíl mezi stanovenou týdenní pracovní dobou, popřípadě kratší pracovní dobou a odpracovanou pracovní dobou po ukončení tohoto kratšího období.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Konto pracovní doby znamená, že namísto povinnosti odpracovat určitý počet hodin denně / týdně Vám zaměstnavatel určí počet hodin odpracovaných v rámci delšího období (např. měsíc). Dle potřeb zaměstnavatele pak můžete někdy pracovat v kratších směnách, jindy delších. Prací přesčas se pak rozumí pouze práce nad kontem pracovní doby odpracované hodiny, ne hodiny nad např. 8 hodin práce denně. Noční příplatky konto pracovní doby nijak neovlivňuje.

Bez souhlasu zaměstnance konto pracovní doby zavedeno být nemůže.


Avatar uživatele
Pokročilý

konto - nastavení počtu hodin např, za týden, nepotřebuje k tomu souhlas zaměstanců, musí se ale držet určitých norem, příplatky už stanovuje kolektivní smlouva

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2819
Zlatý ivzez 1623
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 748
Zlatý led 716
Zlatý Kepler 612
Zlatý JájsemRaibek 553
Zlatý marci1 538
Zlatý gecco 534
Zlatý annas 516

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.