Avatar uživatele
anonym

Konto pracovní doby

Co všechno obnáší konto pracovní doby?Platí i v tomhle případě max.8hodin přesčas týdně?A co příplatky za hodiny přesčas,a nebo noční příplatky?Nějak se mi zdá,že si v tomhle případě zaměstnavatel může dělat se zaměstnanci co chce!Může zaměstnavatel zavédst konto pracovní doby bez souhlasu zaměstnanců?A jaká mají práva zaměstnanci v tomhle případě.Moc díky za odpověď.
Děkuji Stark Jiří

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4045 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
alenka901

Konto pracovní doby
§ 86

(1) Konto pracovní doby je jiný způsob nerovnoměrného rozvržení pracovní doby, který může obsahovat jen kolektivní smlouva, popřípadě vnitřní předpis.

(2) Konto pracovní doby nesmí být uplatněno u zaměstnavatelů uvedených v § 109 odst. 3.

(3) Jestliže je uplatněno konto pracovní doby, nemůže vyrovnávací období přesáhnout 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva však může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
§ 87

(1) Při uplatnění konta pracovní doby je zaměstnavatel povinen vést účet pracovní doby zaměstnance a účet mzdy zaměstnance.

(2) Na účtu pracovní doby zaměstnance se vykazuje
a) stanovená týdenní pracovní doba, popřípadě kratší pracovní doba,
b) rozvrh pracovní doby na jednotlivé pracovní dny včetně začátku a konce směny a
c) odpracovaná pracovní doba v jednotlivých pracovních dnech a za týden.

(3) Zaměstnavatel je povinen vykazovat každý týden rozdíl mezi stanovenou týdenní pracovní dobou a odpracovanou pracovní dobou.

(4) Jestliže se při uplatnění konta pracovní doby použije kratší období, než je uvedeno v § 86 odst. 3, posuzuje se rozdíl mezi stanovenou týdenní pracovní dobou, popřípadě kratší pracovní dobou a odpracovanou pracovní dobou po ukončení tohoto kratšího období.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
LuciJe

Konto pracovní doby znamená, že namísto povinnosti odpracovat určitý počet hodin denně / týdně Vám zaměstnavatel určí počet hodin odpracovaných v rámci delšího období (např. měsíc). Dle potřeb zaměstnavatele pak můžete někdy pracovat v kratších směnách, jindy delších. Prací přesčas se pak rozumí pouze práce nad kontem pracovní doby odpracované hodiny, ne hodiny nad např. 8 hodin práce denně. Noční příplatky konto pracovní doby nijak neovlivňuje.

Bez souhlasu zaměstnance konto pracovní doby zavedeno být nemůže.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Attack-design

konto - nastavení počtu hodin např, za týden, nepotřebuje k tomu souhlas zaměstanců, musí se ale držet určitých norem, příplatky už stanovuje kolektivní smlouva

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony