Vyrovnávací období

Dobrý den, máme nerovnoměrně rozvrž.pra. dobu.Vyrovnávací období je dáno 13 týdnů. Potřebuji vědět zda může být toto období např. od 1.1.2010 – 31.3.2010 t.j. také 13 týdnů. Nebo je dáno nutně dle kalendáře od 4.1.2010 – 4.4.2010? Je to někde upřesněno? Všude se mluví jen o týdnech.Děkuji za odpověď.

Odpovědi
standa

Níže uvádím jedno ustanovení zákoníku práce (§ 78/1.j), které považuje týden za 7 dní po sobě navazujících a nemusí se vždy začínat pondělkem…

Takže záleží na tom, jak máte „vyrovnávací období“ definováno v kolektivní smlouvě či jiném vnitřním předpisu

Skutečnost, že toto téma MUSÍ být uvedeno v kolekt.smlouvě či jiném vnitřním předpisu, vyplývá z ustanovení § 86/1 zákoníku práce, takže neřeším, že to upraveno nemáte.

Ale může nastat situace, že z této interní úpravy implicitně nevyplývá, který den je považován za začátek týdne, respektive za začátek běhu vyrovnávacího období…, v takovém případě, protože si lze vykládat začátek běhu tohoto období RŮZNĚ, je ve vašem zájmu se se zaměstnavatelem dohodnout na přesném termínu začátku běhu tohoto období…

Osobně bych se na místě vašeho zaměstnavatele klonil k této JEDNODUCHÉ variantě:

  1. 1.den ve čtvrtletí = začátek vyrovnávacího období
  2. poslední den čtvrtletí = konec vyrovnávacího období

A co je důležité, s každým zaměstnancem (byť by nastoupil uprostřed čtvrtletí) bych se dohodnul, že jeho vyrovnávací období začíná v nejbližší první den následujícího čtvrtletí.

§ 78/1.j)
Pro účely úpravy pracovní doby a doby odpočinku je TÝDNEM každé období na sebe navazujících 7 dnů